59 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: MALI PRINC  (Pročitano 17921 puta)

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
MALI PRINC
« poslato: April 06, 2008, 23:10:14 »

"Mali princ je knjiga za male i velike, napisana poput bajke ona otkriva utopijski svet kroz pricu o decaku dospelom sa udaljene i sicusne planete i njegovom traganju za odanoscu i ljubavlju. Ovo je knjiga i o stvarnom svetu, o coveku, njegovim zabludama i grehovima, o nevinosti u otkrivanju najdubljih i najdragocenijih vrednosti postojanja, koja svojom sugestivnscu i poetskom toplinom osvaja decenijama generacije mladih i odraslih citalaca."

Neki govore da je ovo samo bajka za decu i nista vise. Licno mislim da je jedan od najlepsih romana ikada napisanih, svojevrstan hvalospev ljubavi ( ne kao fizickom fenomenu, vec duhovnom ) i zivotu, koji je namenjem svakoj zivotnoj dobi.
Jedan od meni najdrazih citata je sledeci:

Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati.

Za one koji su mozda zaboravili evo elektronskog izdanja:

http://public.carnet.hr/dragotadic/dodaci/knjige/maliprinc.pdf

Sta vi mislite o Malom Princu? Da li ste ga voleli ili ne... da li kraj romana dozivljavate kao tuzan kraj ili mozda nasuprot kao svojevrsni hepi end?
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2008, 23:06:59 by hiperinflacija »
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže nisevcanka

• Hyper-aktivan član
  • www.dolinafest.com
Re: MALI PRINC
« Odgovor #1 poslato: April 11, 2008, 00:24:34 »
Mali princ je neshto najlepshe shto choveku moze da se desi. Hiljadu beskrajnih osmeha za Sent-Egziperija.
Neki tamo Tolstoj rekao je jednom, a mnogi su to posle na razne nacine ponavljali. Rekao je da covek moze da zivi i u Jasnoj Poljani, u selendri jednoj ruskoj da napravi prestonicu sveta, samo ako se on oseca kao prestonica..."

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #2 poslato: April 11, 2008, 14:38:58 »
Mali princ je neshto najlepshe shto choveku moze da se desi. Hiljadu beskrajnih osmeha za Sent-Egziperija.

amen! tooooo!

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #3 poslato: April 11, 2008, 18:14:50 »
.
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2011, 11:40:54 by WingsOfDesire »

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #4 poslato: April 11, 2008, 18:20:26 »
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2008, 23:07:29 by hiperinflacija »

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #5 poslato: April 11, 2008, 20:43:49 »
.
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2011, 11:40:52 by WingsOfDesire »

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #6 poslato: April 11, 2008, 20:58:31 »
Kog god pitam svi kazu da im je to omiljena knjiga. Ocu kad na'vatam malo vemena...
omg. blago tebi. ja kad nekom kazem da mi je to omiljena knjiga svi me gledaju kao da sam nastrana.

Van mreže mimrush

• Moderator
  • Prelazi u legendu
  • Memini tui memento mei!
« Odgovor #7 poslato: April 11, 2008, 21:29:38 »
Kog god pitam svi kazu da im je to omiljena knjiga. Ocu kad na'vatam malo vemena...
omg. blago tebi. ja kad nekom kazem da mi je to omiljena knjiga svi me gledaju kao da sam nastrana.
Nisi nastrana! Nisi jedina!

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #8 poslato: April 11, 2008, 21:31:57 »
Nisi nastrana! Nisi jedina!

kako je to prijatna vest, pojma nemas....

Van mreže miwenitza

• Prelazi u legendu
« Odgovor #9 poslato: April 19, 2008, 15:19:16 »
I ja se slazem...I pridruzujem svoj amin hiperinom!
Lazni osmeh je trijumf slomljenih dusa....

Van mreže alba

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #10 poslato: April 24, 2008, 12:21:15 »
 "Malog princa" sam prvo upoznala u audio obliku.Imala sam nekoliko bajki na vinilu ,kao klinka.Sećam se da mi je baš ova bajka stvarala neku teskobu,kada sam je preslušavala,a nisam je mogla preskočiti,jer nisam umela precizno da "pogodim" gramofonskom iglom kraj jedne,a početak druge bajke na ploči.I počela sam princa doživljavati kao nešto nametnuto i nimalo blisko.
Kad sam malo stasala,našla sam se  usred neke polemike ko voli koju knjigu.I skoro svi su ,odreda,voleli "Malog princa",a niko mi nije umeo reći šta je to esencija njihovog oduševljenja  ovim delom...osim,naravno,onih naučenih reči i definicija,koje svi istovetno ponavljaju,u nedostatku najličnijeg doživljaja,opisanog rečima,koje nisu pozajmljene,već vlastite.Budući da znam da se i knjiga,ako je se čita u 10,20,30... godina ,drugačije doživljava,poželela sam da proverim kako pisana,a ne izgovorena, reč deluje na moje viđenje bajke.Naime,možda vučem traume iz detinjstva  :-P ,jer mi nisu prijali glasovi glumaca na ploči,možda oni to nisu dobro odradili... ;-) A i poznato je da se većina nas razočara kada pročita knjigu,a onda odgleda film temeljen na njoj,Ko zna,budući da sam  ja krenula nekom inverzijom,(mada nije film u pitanju),možda sam baš zato  zakinuta da vidim ono,Ono , čemu se toliki ljudi dive...
  Pročitah "Princa"još 2 puta,u različitim životnim dobima.
Knjiga je kratka,jasna i zato vrlo čitljiva.Lako se citira.Lako se poziva na mudrost iz nje.Na,recimo,besmislenost nekih stvari ,kojima su skloni odrasli ljudi,koji su dopustili da im nešto drugo ukrade srce deteta,da izgube osobine,koje  ima neokaljano dete .Da izgube spontanost.Ganutljiv je rastanak od malog princa,na kraju,kao i zaključak.I sve je to lepo ,ali meni nije najbolje.
Jeste da su velike istine najjednostavnije,ali meni je neka pustoš u duši kada čitam "Malog princa".Uprkos svemu hvaljenom ,osećam hladnoću. Mnoge tople stvari i kratke ,a suštinske, životne mudrosti o ljubavi,iskrenosti,privrženosti,čestitosti i valjanosti detinjeg u čoveku pronalazim u redovima nekih drugih pisaca.Odavno se,recimo, pozivam na onu,od Mike Antića:"Da bi se iskreno volelo,mora se odrasti do deteta..."I tu mislim na sve vrste ljubavi.
"Mali princ" nije moj princ.
No,to je samo moje mišljenje...

« Poslednja izmena: April 24, 2008, 12:36:01 by alba »

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #11 poslato: April 25, 2008, 11:56:11 »
hehe. naravno, alba. svako ima pravo na svoje misljenje. a koliko misljenja mogu biti razlicita prikazuje cinjenica da je po mom misljenju kraj malog princa predivan, jer pokazuje ne smrt, vec vecni zivot jedne ljubavi, zasticen od vremena.

Van mreže alba

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #12 poslato: April 25, 2008, 12:29:57 »
  Ko je pomenuo smrt?Rastanak ne znači nužno i smrt?Nisi me razumela. :-P Kada kažem da je nešto ganutljivo,ne mora nužno da ima loš završetak,ne mora da se večnost pretvori u konačnost sa tužnim ishodom.Ovde je potencijalno tužno samo osećanje koje ima čovek dok ne smogne snage da  spozna i prihvati činjenicu  da i ono eterično,neopipljivo,nematerijalno može da bude  dovoljno snažno da ostane sveprisutno i večno. Ovde je to ljubav,prisnost...  ;-)
« Poslednja izmena: April 25, 2008, 12:33:08 by alba »

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #13 poslato: April 25, 2008, 12:34:56 »
hehe. pa vecina ljudi kaze smrt.  ;-)

Van mreže skipper

• Novajlija
  • *
« Odgovor #14 poslato: Maj 01, 2008, 23:30:35 »
Osim one recenice da je "bitno ocima nevidljivo..." sjecam se razocarenja Princa kada je ugledao koliko ima ruza potpuno istih kao sto je njegova i lisicinog odgovora na to: "Vrijeme koje si uložio oko tvoje ruže čini tu ružu tako dragocjenom."
Nije li tako i sa ljudima?