Autor Tema: Nasilje u školama  (Pročitano 43549 puta)

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
Nasilje u školama
« poslato: April 03, 2008, 20:13:47 »
Ovih dana su se desila dva slučaju teškog nasilja među učenicima sredjih škola. Jedan dečak je mrtav a jedan se bori za život. Potresle su me te vesti. Na žalost, to nisu usamljeni slučajevi. Takvih nesreća je bilo i ranije a ako se nešto ne preduzme sigurno će ih biti još. Šta vi mislite o tome? Šta mi kao društo, roditelji, ili bududući roditelji ili učenici možemo da uradimo da toga više ne bude ?

Miwosh

• Gost
Re: Nasilje u školama
« Odgovor #1 poslato: April 03, 2008, 20:38:19 »
Necu da komentarisem dok ne cujem ostale, bravo za temu Lee...to je bas ozbiljan i ogroman problem i o tome treba raspravljati. Voleo bih da ovako zasednu ovi u vladi i pokusaju nekako da sprece to... Skoro sam zavrsio srednju skolu i mogu vam reci da ni sami ne mozete zamisliti koliko ima nasilja, nasilnika, i zrtava u "jednom sasvim obicnom skolskom danu"...

Van mreže SnebivljivaAzdaja

• Hyper-aktivan član
  • Jer, tamo gde se volimo, nikad nije mrak.
« Odgovor #2 poslato: April 05, 2008, 01:35:51 »
Mozda bi trebalo da pocnete da vaspitavate decu za pocetak.

Van mreže G-o-s-t

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #3 poslato: April 05, 2008, 02:15:50 »
Možda su ovo samo šale, ali...
Small | Large

Small | Large
Život je čudo! Čak su moj profil kopirali na svrljig.com! Nisam znao da im toliko nedostajem!

Miwosh

• Gost
« Odgovor #4 poslato: April 05, 2008, 10:48:14 »
Mozda bi trebalo da pocnete da vaspitavate decu za pocetak.
mozda...

Mislim da je to sve do mentaliteta osoba...

Small | Large

Small | Large

hehe, ovo prvo je sala moj upload hteli su ovi srednjoskolci to da im ubacim na youtube posto nemaju account...ali vecinu licno poznajem i mogu vam reci da su bas super momc(ali nekad bas i ne razmisljaju  :-X i to dobro znam)... ali jeste neka vrsta nasilja ovo sto tamo pokazuju...cak su mogli i ozbiljnije da se povrede... >:(

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #5 poslato: April 06, 2008, 19:20:21 »
@ Snebivljiva Aždaja, apsolutno se slažem s tobom. Problem (ne) vaspitanja je svarno veliki. Mnogi roditelji su vaspitanje svoje dece potpuno zapostavili i prepustili da to umesto njih učini škola, ulica ili ko zna ko. Mđ. ja baš i ne vidim kako bi se neko lepo vaspitano dete/adolescent svojim temeljnim vaspitanjem moglo odbraniti od napada nožem. Po mojim iskustvima mirna i lepo vaspitana seca su najčešće šikanirana u školi. Ostavimo problem vaspitanja za neki drugi topik.

Ovo što sam videla me je potpuno zgrozilo. OK, klinci se zezaju, razumem to ali ovaj drugi link mi ne liči na unapred izrežiran 'spot' sa učesnicima koji su dobrovoljno pristali na nasilje. Gde je granica drugarske šale a gde počinje nasilje? Koliki je to bes potreban da se nožem izbode drug iz škole?

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #6 poslato: April 06, 2008, 19:27:49 »
vaspitanje igra svoju ulogu, i to zamasnu.
medjutim, i nastavnici su krivi. kad sam ja isla u skolu ja se secam da je nastavnik za vreme odmora dezurao u dvoristu, toga sada nema. a i policajci kojih ima u dvoristu, zali boze. bleje.
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže mimrush

• Moderator
  • Prelazi u legendu
  • Memini tui memento mei!
« Odgovor #7 poslato: April 06, 2008, 20:18:53 »
Zanimljiva tema. Svaka cast! Imam primedbu samo na to sto Lee zeli da odvoji temu vaspitanja dece za drugi topic, ipak mislim da je i ta tema vezana sa nasiljem u skoli, jer pre svega mislim da do nasilja u skoli upravo dolazi zbog pocetnog vaspitanja, onog koje svako dete nosi od kuce, odnosno nasilnici nevaspitanje.... svaka cast za temu
« Poslednja izmena: April 06, 2008, 21:02:28 by mimrush »

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #8 poslato: April 06, 2008, 20:47:36 »
Mislim da me niste niste dobro shvatili. Verovatno zato što se ja tako smušeno izražavam. Vaspitanje smatram zaista bitnim.
Ono što mene brine je surovo fizičko nasilje. Nadilnika u školama je uvek bilo. Ja ne znam da li i jedna generacija u školi može da se pohvali time da nema nasilnika. Kada bi sva deca bila primerno vaspitana i kada bi se svoj deci usadio osećaj za dobro i loše možda ne bi ni bilo nasilja ali takva teza je utopistička. Trenutno je stanje takvo kakvo jeste. Ranije su se tinejdžeri tukli pesnicama i bilo je krvavih noseva i slomljenih sujeta i ponosa ali sada se potezaju noževi. Eto, to je ono što me brine. Ja mogu da vaspitavam samo svoje dete, mogu neznatno da utičem i na društvo svog deteta ali ne mogu da vaspitavam svu decu. 

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #9 poslato: April 06, 2008, 22:53:01 »
mogu neznatno da utičem i na društvo svog deteta ali ne mogu da vaspitavam svu decu. 

e tacno, tako.... a i u nas se nekako neguje kult nasilja. to nasilje koje deca donose u skolu samo je repriza onoga sto vide kod kuce i na tv.

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
« Odgovor #10 poslato: April 06, 2008, 23:55:13 »
hmmm, pa ja se ne bih složio sa tim.

Imam malo više godina nego većina ovde ali ne toliko da zvučim da dolazim iz dalekih vremena : i u moje vreme kada sam bio tinejdžer (osamdesetih) bilo je nasilja i na filmu i u video igrama pa nije bilo problema tih razmera. "Obračunavanja" su postojala kao što kaže Lee ali nije bilo toliko nasilno. To što sad klinci u školama stradaju, to me načisto užasava.

A ova demonstracija debilizma iz Svrljiške srednje škole (youtube spot) me je baš zaprepastila. Ovi klipani nisu toliko nasilni koliko su debilni...nadam se samo da su u manjini u školi. Ako nisu, omladina nam je totalno otišla u aut onda.
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Miwosh

• Gost
« Odgovor #11 poslato: April 07, 2008, 00:32:05 »
Ne slazem se ni sa jednom osobom odavde...za sada...nadam se da ce neki komentar uskoro promeniti moje misljenje...to sto pricate je samo neka teorija i nju svi znamo...

Citat
Koliki je to bes potreban da se nožem izbode drug iz škole?
Svidja mi se  ova recenica...

Citat
Ja mogu da vaspitavam samo svoje dete

Kako znas da mozes da vaspitas svoje dete da ne bude nasilnik ? Da li ides sa njim u skolu ?  Ne odnosi se na tebe Lee...nego znam da mnogi roditelji misle isto to "Ja mogu da vaspitavam svoje dete", i njihova deca su bas pravi andjelcici kod kuce, medjutim kad odu u skolu ili izadju na ulicu...tj. van nadzora svojih roditelja postanu sasvim nesto drugo... :-X

...

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #12 poslato: April 07, 2008, 00:45:20 »
Ne slazem se ni sa jednom osobom odavde...za sada...nadam se da ce neki komentar uskoro promeniti moje misljenje...to sto pricate je samo neka teorija i nju svi znamo...

Citat
Koliki je to bes potreban da se nožem izbode drug iz škole?
Svidja mi se  ova recenica...

Citat

Kako znas da mozes da vaspitas svoje dete da ne bude nasilnik ? Da li ides sa njim u skolu ?  Ne odnosi se na tebe Lee...nego znam da mnogi roditelji misle isto to "Ja mogu da vaspitavam svoje dete", i njihova deca su bas pravi andjelcici kod kuce, medjutim kad odu u skolu ili izadju na ulicu...tj. van nadzora svojih roditelja postanu sasvim nesto drugo... :-X

a mozda nije sve ni do tog vaspitanja, mozda ima neceg i u genetici?
a sto se kolicine besa tice.. nije samo bes u pitanju, u pitanju je nepostovanje prema zivotu,
izostanak moralnog kodeksa....

a kad se vec ne slazes, miwoshe, mozda ne bi bilo lose da se cuje tvoje misljenje?

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
« Odgovor #13 poslato: April 07, 2008, 01:48:56 »
To su generacije koje odrastaju po ugledu na ukućane Velikog brata, zvezde Granda, američke rvače, Jackass-a i još mnogih idiotskih stvari koje mogu da nađu na netu a koje stvaraju umno nezrele osobe kao što je ovaj youtube-spot.

Citat
Quote from: Miwosh on April 05, 2008, 10:48:14
Quote from: G-o-s-t on April 05, 2008, 02:15:50
Small | Large

Small | Large

hehe, ovo prvo je sala moj upload hteli su ovi srednjoskolci to da im ubacim na youtube posto nemaju account...ali vecinu licno poznajem i mogu vam reci da su bas super momc(ali nekad bas i ne razmisljaju   i to dobro znam)... ali jeste neka vrsta nasilja ovo sto tamo pokazuju...cak su mogli i ozbiljnije da se povrede...
Ne razumem tvoj način razmišljanja tj nerazmišljanja!? Pa oni su i hteli publiku i verovatno se sada hvale po školi kako ih ima na youtube. Pa će i ostali da snimaju ovakve gluposti koje će vremenom da postaju ekstremnije sve dok se neko ne povredi.
I kakav je onda tvoj doprinos vaspitanju ove dece ako im ne ukažeš da to što rade nije dobra stvar? Zamisli da vidiš kako tvoje dete neko udara stolicom!?
« Poslednja izmena: April 07, 2008, 01:51:07 by acacunami »
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #14 poslato: April 07, 2008, 06:55:05 »

Citat

...

Htela sam da kažem da mogu da utičem samo na svoje dete, ne mogu da utičem na ceo razred i celu školu. Mogu da se trudim da mu usadim ideju o nemerljivosti vrednosti ljudskog života ali time ne mogu da ga zaštitim od dece koja slabo vrednuju ljudski život. Zbog ovakvih replika sam i htela da ne govorimo o vaspitanju dece (to je cela jedna nauka) nega samo o problemu nasilja.
Kad sam ja bila klinka moji roditelji su se plašili manijaka, mračnih mesta, raznih prevaranata... Škola je bila mesto gde su roditelji znali da im je dete bezbedno. Sada više nije tako. Ne znam šta je pravi uzrok tome, verovatno od svega po malo: loše vaspitanje, loš uticaj medija, loš izbor uzora tj. idola, loši primeri koje pružaju odrasli... Ali, kako se boriti protiv toga? Kako svima vratiti osećaj da je život vredan i da niko nema pravo da ga oduzme?