Autor Tema: Čekajući Godoa  (Pročitano 38934 puta)

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
Čekajući Godoa
« poslato: Mart 28, 2008, 23:53:07 »
"Cekajuci Godoa” Semjuela Beketa je drama koja predstavlja prazninu, cekanje kao praznu radnju. Ne drama koja cehovljevski govori o praznini, nego sama jeste praznina, odsustvo radnje i uobicajene smisaone poruke iz drame."

Misljenja o ovoj knjizi su krajnje oprecna. Neki je smatraju najgorom knjigom svih vremena i licnom nocnom morom, a neki
je ne smatraju knjigom, vec stilom zivota.
Meni se licno jako dopala. Na momente me je dovodila do ivice zdravog razuma potpuno apsurdnim scenama....

Sta vi mislite o ovoj knjizi?
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2010, 12:38:13 by mega games »
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
Re: ČEKAJUĆI GODOA
« Odgovor #1 poslato: Mart 29, 2008, 00:11:16 »
Oduvek sam hteo da je procitam, ali nikako da je nadjem. Citao sam odlomak u citanci i gledao sam film. Extra, mnogo mi se svidjaju antidrame.
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže branko.vojinovic

• Novajlija
  • *
    • www.stanjinac.info
« Odgovor #2 poslato: Mart 29, 2008, 00:12:02 »
Uh, ovu knjigu sam davno procitao, jos u gimnaziji, pa se ne secam svega, ali znam da mi je bilo pomalo mucno da je citam, dosadno, ali se moralo. Dva coveka stondiraju, i na kaju nista.  :-X Ne bih mogao da je citam opet, nema tih para!

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #3 poslato: Mart 29, 2008, 00:30:42 »
Oduvek sam hteo da je procitam, ali nikako da je nadjem. Citao sam odlomak u citanci i gledao sam film. Extra, mnogo mi se svidjaju antidrame.
ako negde iskopam, makar u elektronskom obliku poslacu ti.

Uh, ovu knjigu sam davno procitao, jos u gimnaziji, pa se ne secam svega, ali znam da mi je bilo pomalo mucno da je citam, dosadno, ali se moralo. Dva coveka stondiraju, i na kaju nista.  :-X Ne bih mogao da je citam opet, nema tih para!
pa, nije za svaciji stomak.
ja npr. sad ne bih mogla da procitam ponovo Proces, makar me na trgu obesili... toliko mi je ta knjiga tesko pala, da mi je bukvalno bilo muka... bas rastroji coveka.

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
  • Rotten Member
« Odgovor #4 poslato: Mart 29, 2008, 01:25:04 »
Evo linka na engleskom: http://samuel-beckett.net/Waiting_for_Godot_Part1.html

pa, nije za svaciji stomak.
ja npr. sad ne bih mogla da procitam ponovo Proces, makar me na trgu obesili... toliko mi je ta knjiga tesko pala, da mi je bukvalno bilo muka... bas rastroji coveka.
Eto koliko ukusi mogu da budu razliciti. Sva Kafkina dela sam procitao po 2-3 puta, ukljucujuci i pripovetke, a Pavic mi je odvratan...

I jos jedan maler... Raspravu o “Cekanju” sam vec zapoceo na gradnis.net-u, pa ne bih da se ponavljam (tamo je diskusija dosta poodmakla). Samom tumacenju se ne nazire kraj, a kompleksnost simbolike jednostavno izludjuje. Upravo zbog toga i volim Godoa :)

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #5 poslato: Mart 29, 2008, 14:43:49 »
Izgleda da sam malo zakasnila da se priključim raspravi kod komšija ali me to nikako neće sprečiti da kažem ono što mislilim buhuhua...  >:D
Beketa sam zaista davno čitala i nakon prvog čitanja sam pomislila - u čemu je fazon? Totalni besmisao. Ništa se ne dešava, likovi trućaju gluposti i na kraju ništa, baš kao što je i Branko Vojinović lepo rekao. Mđ. na kraju se ispostavilo da je to samo prvi utisak.

Nakon ponovnog promišljanja na temu Beketova drama apsurda, vidim nake momente koji su mi ranije izmicali. U drami nemamo ni prostor ni vreme (koji su bitne odlike drame) ali imamo likove koji su karakterizirani svojim imenom ali i zanimanjem (na to ranije nisam obraćala pažnju): dvojicu skitnica, klošara Vladimira i Estragona, bogataša Poka, njegovog slugu Likija i Dečaka, koji je po zanimanju dete  ;-) . Ova karakterizacija pomoću imena mi je malo nategnuta ali prihvatljiva. Ono što je meni novo je činjenica da klošar nije socialna kategorija (materijalno najugroženiji sloj ljudi, kojoj i Liki pripada) nego mentalno stanje koje podrazumeva potpuno odsustvo vere i nade, otsustvo smisla života, ravnodušnost. Ako tako posmatramo dramu imamo dva čoveka koji nemaju smisao života, niti imaju hrabrosti da takvu besmislenu egzistenciju okončaju, niti išta čine da pronađu svoj cilj u životu i koji čekaju Godoa koji bi trebao da to promeni i unese smisao u njihov život. Nailaze Poko i Liki koji ga ne iščekuju na način na koji to čine Vladimir i Estragon ali je i njihova egzistencija apsolutno lišena smisla. Dva lika koja ništa ne čine i koji nemaju smisao življenja naspram dva lika koji nešto čine i koji takođe nemaju nikakav smisao života. Na kraju, tu je i dečak koji im govori o Godou. Ja sam ga doživela kao preteču svakog od likova koji se pojavljuju u drami. On im pomalo neodređeno govori o Godou. I to bi ukratko bilo prepričana drama.
Doživela sam je kao pokušaj da se postavi pitanje svrsishodnosti postavljanja pitanja ljudske egzistencije nakon toliko vekova bezuspešnog traganja za odgovorom. Po meni, oni čekaju nekog novog Boga koji će moći dati odgovore. I na kraju, pitanje: Kakav je to Godo koga svi očekuju? Ako je to neki novi Bog, kakav je to bog koji treba čoveku da vratu poljuljanu veru da može naći smisao svog postojanja? Je li to bog koji voli ili bog koji kažnjava? Šta je to što je nama istinski potrebno?
Mnogo se pitanja otvara. Ja ne znam odgovore, sumnjam da ih je i Beket znao.

Ajde sad malo vi. Ja sam se umorila već kuckajući.

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #6 poslato: Mart 29, 2008, 17:48:39 »
Heretic, slazem se da je Kafka izuzetan pisac... no, toliko je uspesno odradio Proces da je meni bukvalno isprao mozak i bacio me u zesci trip. Isto kao i Orvel, znaci, ja nikada nisam uspela 1984 da procitam do kraja jer su me na momente hvatali napadi paranoje.

Sto se tumacenja lika Likija koji si dala ti Lee, slazem se, zaista mentalna kategorija klosara, i odsustvo duha pre svega, jer da mu je ikada palo na pamet da otvori kofer, skontao bi da je totalno prazan. S druge strane, mozda je u jednom momentu i bio svestan da je prazan, ali mu je takva misao bila neprihvatljiva / tj. lisila bi ga nekog njegovog samo njemu znanog unutarnjeg smisla postojanja ).

Mene odusevljava motiv drveta sa liscem i bez lisca, koji zapravo predstavlja jedinu akciju, jedino delanje u celoj drami ( ako se to uopste moze nazvati delanjem, posto je i drvo naravno liseno svesti svog cina ), dok je sve ostalo pasivanost.

Sto se tice teze o bogu.. nisam ranije razmisljala u tom smislu, no ima poentu, s tim da nekako indirektno usmeruje na to:
a) da covecanstvo nije smislilo boga da bi objasnilo fenomene koji su ga zastrasivali, vec da bi dalo smisao svom zivotu
b) da svako od nas ceka neku bezimenu, imaginarnu silu ili dogadjaj i da to predstavlja svetlo na kraju tunela

Onda pak jos jedno pitanje: sta je zivot bez Godoa - da li je krah ili sloboda? Jer, posle svega, Godo mozda nije resenje vec problem.
Cini se nekako da je globalna poenta da svako bira "bozanstvo" kome ce biti rob... a kako Teri Pracet kaze: bog je svako ko ima makar jednog istinskog vernika. Verovanjem, svako od clanova price startuje krug bez izlaza.

E, sad vise ni samu sebe ne razumem. :lol:

Van mreže miwenitza

• Prelazi u legendu
« Odgovor #7 poslato: Mart 30, 2008, 11:08:07 »
Mislim da nisam procitala... :-P
Lazni osmeh je trijumf slomljenih dusa....

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
« Odgovor #8 poslato: Mart 30, 2008, 11:13:16 »
Ne bi bilo loše da pročitaš knjigu, radi se o čuvenom delu

Van mreže miwenitza

• Prelazi u legendu
« Odgovor #9 poslato: Mart 30, 2008, 11:25:17 »
ocem  :read:
Lazni osmeh je trijumf slomljenih dusa....

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #10 poslato: Mart 30, 2008, 13:25:49 »
Ne bi bilo loše da pročitaš knjigu, radi se o čuvenom delu
polako, jos je mala :)

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #11 poslato: Mart 30, 2008, 13:44:00 »
Apsolutno se slažem. Za Godoa treba i lična i čitalačka zrelost. Ima vremena za takvu literaturu.

Van mreže SnebivljivaAzdaja

• Hyper-aktivan član
  • Jer, tamo gde se volimo, nikad nije mrak.
« Odgovor #12 poslato: April 05, 2008, 01:16:14 »
Poenta je u tome da se knjiga procita ma koliko dosadna bila..Ova knjiga je najdosadnija koju sam ja procitala..Procitala sam je jednom  i to zato sto smo je radili u srednjoj kao lektiru..Molila sam Boga da mi se ne padne kao pitanje na ispitu..

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #13 poslato: April 06, 2008, 18:54:27 »
Poenta je u tome da se knjiga procita ma koliko dosadna bila..Ova knjiga je najdosadnija koju sam ja procitala..Procitala sam je jednom  i to zato sto smo je radili u srednjoj kao lektiru..Molila sam Boga da mi se ne padne kao pitanje na ispitu..

hehe. a ja molila boga da ne bude dervis i smrt, a ipak je bilo.

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #14 poslato: April 06, 2008, 19:53:38 »
Hihihi, ja nisam mogla da se snađem s romantičarima - nikako da pohvatam konce ko za čim žali i zbog čega kuka. Ali 'ajde da ne idemo više u of.

Mene je Godo potpuno iznenadio, začudio, zbunio... Strana za stranom i - ništa. Morala sam da ga pročitam nekoliko puta samo da se uverim da zaista nema neke skrivene radnje. Treba obratiti pažnju na odnos Vladimira i Estragona: potrebni su jedan drugom ali između njih se ne razvija prava bliskost, oni od početka do kraja ostaju samo dve jedinke koje dele isti prostor a koje se suštinski ne dodiruju, ne razvija se nikakva bliskost ni prijateljsvo.