54 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Stripoteka !  (Pročitano 67762 puta)

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
Stripoteka !
« poslato: Mart 28, 2008, 21:07:03 »
Evo otvaramo novi board na forumu : stripoteku !

Nadam se da na forumu postoje ljubitelji stripa poput mene i da nismo još izumrli.

Imao sam tu privilegiju da pripadam EX-YU generaciji kod koje je strip kultura bila veoma razvijena : na trafikama su se mogli nabaviti naslovi poput YU stripa, Biser stripa, EKS, Stripoteka, Strip 81, Lunov magnus strip, Zlatna serija, Conan, Alan ford...a u njima bi bili objavljivani najbolji stripovi sveta. Sada se na žalost situacija promenila, ponuda na trafikama je slaba a i ono što postoji je skupo i za mnoge nedostupno.

Zato sam odlučio da pokrenem ovu temu, da pomoću nje animiram one koji nisu mogli da se upoznaju sa legendama stripa a one starije da podsetim na lepe uspomene. Dobrodošli u svet mašte...
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
Re: Stripoteka !
« Odgovor #1 poslato: Mart 29, 2008, 19:27:50 »
mene su oduvek fascinirali stripovi, ali kad je doslo vreme da ih citam...  :'( :'( :'( misteriozno su nestali sa kioska ( sankcije )... ali bice mi drago da zavirim ovde...
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #2 poslato: Mart 29, 2008, 19:31:29 »
Samo navedi koji bi strip volela da pročitaš pa ću pokušati da to odradim za forum  ;-)
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #3 poslato: April 01, 2008, 23:49:39 »
Bas se radujem sto imamo bord o stripu. Od gore prikazanih junaka volim jedino Dilana i Martija, a stiripoteku i dalje kupujem. Jeste da nije ono sto je nekada bila (cega se ja zapravo ni ne secam), ali opet mi znaci. Cena je prava sitnica, 80dinara i moze se naci kod skoro svih prodavaca. Dalje, kog to zanima, u IPS-u sam video 3 tvrdo ukoricena albuma Dylana Doga sa po 3 epizode, ali na zalost sve ih je crtao onaj Angelo Stano ciji crtez najmanje volim. Od “nezavisnih” stip autora su mi veoma dragi nasi Zeljko Pahek i njegova “Legija Nepromocivih” (saga o 3. Svetskom Ratu) koja me uvek nasmeje do suza, i naravno, Enki Bilal koji vec 30tak godina zivi i radi u Parizu. Do sledeceg comic posta… Pozdrav!

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #4 poslato: April 03, 2008, 15:12:15 »

Za sve ljubitelje junaka italijanske škole stripa koja je bila popularna na EX-YU prostorima predstavljam pravu Ali Babinu pećinu. Radi se o sajtu sa interaktivnim stripovima na srpskohrvatskim jeziku koji se mogu isključivo čitati ali ne i downloadovati :

[logged]                           

Da bi ste pročitali nekog od ovih strip junaka, kliknite na logo stripa

ili direktno idite na www.stripovionline.com

[/logged]Sajt poseduje zavidan fond od 2298 naslova (od kojih su 1865 interaktivni u flash varijanti, mišem okrećete strane - extra !), sajt je  dakle optimizovan za Firefox ( sa ostalim browserima ćete imati velikih problema) i preporučljiv je za ljude sa boljom konekcijom (nemam dial up, pa ne znam kako funkcioniše, ali pretpostavljam : loše)

Evo kratkih saveta za uspešno čitanje stripova :

- najpre kliknite na logo  dotičnog junaka koji vas zanima ( ne na strip naslovnicu, jer ćete otvoriti taj naslov), radi konfora čitanja preporučujem vam one ispod kojih piše da su interaktivni,

- zatim,na vrhu otvorene strane imate u zaglavlju objavljene edicije vašeg junaka a ispod broj rapoloživih strana menija, i ispod svega toga naslovnice stipova ,

- i kad izaberete naslovnicu, kada kliknete na nju otvarate strip. Na dnu strane imate brojeve stranice stripa za klasičnu navigaciju strana po stranu i opciju "ovaj strip možete pročitati interaktivno", gde klikanjem miša na reč interaktivno otvarate flash varijantu stripa.

Nadam se da ćete uživati u širokom izboru naslova, većina su kvalitetno skenirana.

Samo da vas upozorim : to vam nije opravdanje da ne svraćate više na forum  >:D

« Poslednja izmena: April 13, 2008, 18:19:42 by mega games »

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #5 poslato: April 05, 2008, 17:19:17 »
Za sve one koji nisu u mogućnosti da otvore stripove koje sam postovao u mojim topicima (kao i bilo koje druge koje ih zanimaju), mogu mi se obratiti na PM da im iste pošaljem na mail pa da ih natenane pročitaju offline  :-).

Van mreže deuterium

• Novajlija
  • *
« Odgovor #6 poslato: April 05, 2008, 23:32:56 »
Svaka cast, Mega, ovo je najbolji topik na celom forumu!!!!
Veliki pozdrav!!!!

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #7 poslato: April 08, 2008, 23:51:02 »
Hvala na ohrabrenjima, trudiću se i dalje oko ovog boarda. Ako neko ima želju da pročita nešto o nekom određenom strip junaku, pišite . A ja ću se potruditi da skockam dobar topic (sa interaktivnim stripom) o njemu (ili njima).

Van mreže deuterium

• Novajlija
  • *
« Odgovor #8 poslato: April 11, 2008, 03:39:14 »
Ne znam da li medju vama ima ljubitelja Branislava Keraca ali ja sam veliki fan Cat Claw! Crtez je fenomenalan a i dijalozi su mnogo dobri sa Keracovim prepoznatljivim smislom za humor. A sama Cat Claw je 'san svake muske svinje' kako je to sam Kerac jednom rekao.
Prve epizode izlazile su u Stripoteci dok su kasnije bile posebna izdanja. Poslednji brojevi uopste nisu izasli nasrpskom jeziku.

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #9 poslato: April 11, 2008, 22:19:38 »
Evo Deuterijum da te obradujem, otvorio sam topic o Cat Claw sa interaktivnim stripom (prve deset epizoda) i intervju Baneta Keraca.

Mali presek ovog topica : Riđobradi pročitan 14 puta , Zagor 49 puta, Dylan Dog 54 puta...Hvala vam narode, ljubitelji stripa još postoje !
« Poslednja izmena: April 12, 2008, 13:39:55 by mega games »

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #10 poslato: April 12, 2008, 14:56:23 »
30 godina budućnosti

Možda mlađi članovi foruma poznaju ovog junaka isključivo iz filma snimljenog 1995, sa Silvesterom Staloneom u glavnoj ulozi, ali oni stariji znaju da se radi strip junaku engleske škole stripa. Pojavio se (davne) 1977 godine u strip ediciji 2000AD, britanskom sf strip nedeljniku. Tada je saga ratova zvezda bila u punom usponu pa su autori, nošeni tom popularnošću krenuli sa kreacijom ovog junaka. Budući da je strip izilazio nedeljno, veća grupa crtača je bilo aktivno (sa manje ili više uspeha) u crtanju ovog serijala. Svojevremeno smo pratili korak kada su u EX-YU bile licencno objavljivane, takođe nedeljnim ritmom, epizode 2000AD u ediciji Laser .

[logged]Ko je zapravo sudija Dred i u kakvom okruženju deluje ?

Lik za ovaj strip namenjen odraslima su kreirali Džon Vagner i Karlos Eskera. Njegov debi je bio u 2000AD 1977, a od 1990 godine pojavljuje se u Judge Dredd Magazin koji mu je u potpunosti namenjen.

Radnja stripa se dešava u futurističkoj i fašističkoj Americi, gde se o redu i zakonu brinu Sudije, kojima su data sva ovlašćenja : zakonodavna, zakonska i izvršna. Njihov lajtmotiv je "I am the law ( Ja sam zakon). Krstareći na svojim moćnim motociklima megalopolama sprovode zakon na ekspeditivan način.

Sudija Dred je sudija u Mega-City One, najbolji među njima. Simbolični predstavnik pravde u ovom stripu, njegovo lice se zbog toga nikada ne otkriva.

Mračni svet budućnosti je prepun mržnje i zla. Zemlja je samo ruševina onoga što je bila, veći njen deo je samo negostoljubiva pustinja gde gospodara ozračeni banditi i mutanti kanibalisti, kao posledica atomskih ratova. Veći deo preživele populacije je nagomilano u futuristička megalopole, i one prenaseljene baditima, prevarantima i najgorim kriminalcima. Policija je tu bila nemoćna, novi red je uspostavljen - sudije ! Oni su predstavnici zakona u tom haosu ; ujedno su i sudije, porota i dželati, njihov moto je "nasiljem protiv nasilja". Sudije su nemilosrdne i ne oklevaju da eliminišu zločince uhvaćene na delu...

Da napomenem da je ova ikona stripa imala i cross-over epizode Betmenom, Alien-om pa i sa Predatorom. Potražiću te epizode obavezno.

Lično sam kupovao i skupljao sve brojeve Laser-a ali '83-'84 ja sada prilično daleki period...Na tavanu sam u Srbiji ostavio dve gomile stripa, verovatno je koji primerak Lasera ostao tamo. Pokušao sam na netu da pronađem domaće skenove, ali mrka kapa. Nabavio sam više kolor epizoda na engleskom, pa ako ne budem naišao na naše verzije, pozabaviću se prevodom i postaviti ih ovde. Pod uslovom da ima interesenata. Evo screena iz dotičnog albuma :

Da li je ko od vas voleo da čita avanture ovog junaka ?[/logged]
« Poslednja izmena: April 12, 2008, 15:02:06 by mega games »

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #11 poslato: April 12, 2008, 20:55:54 »
Nikada nisam imao priliku da citam Dreda, priznajem. Nego, hteo sam da ti predlozim (ako imas volje i vremena), da otvoris topik o mangi pod nazivom BLAME. Drug je prosle godine doneo par epizoda iz Pariza, na francuskom, tako da nista nismo mogli da razumemo, ali je crtez do te mere besprekoran da smo ga prelistavali po 1000 puta. Radjen je crnim tusem, a po neki kaisevi su bili i bojeni. Nikad bolje sencenje i atmosferu nisam video. Internet nisam pretrazivao jer se nadam da cu nekada naci strip na jeziku koji mi odgovara, pa ne bih da pokvarim zabavu otkrivanjem radnje. Ako si rad da budes posrednik i otkrijes mi samo osnovni zaplet, biografiju autora u 2-3 recenice i podatak o tomo da li serijal jos uvek traje, da li je kompletiran i sl., bio bih ti duznik do kraja zivota. Eto...

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #12 poslato: April 13, 2008, 01:36:21 »

BLAME! (u originalu na japanskom ブラム!) (radi se o onomatopeji) je cyberpunk manga iz 10 dela (nastala od 1998 do 2003) od autora Tsutomu-a Nihei-a, bivšeg studenta arhitekture koji se okrenuo mangi. Nastavak priče će se zvati  Blame NSE   i u fazi je realizacije. Čak štaviše autor radi na još jednoj mangi koja će se zvati Biomega i dešavaće se u istom okruženju kao i Blame!.

Glavni junak priče je Killy koji je u potrazi za Net Terminal Genes (genetski terminal) i nosiocem zdravih gena. Indirektno radi za račun izvesnog vladinog biroa. U svojoj potrazi sreće Shibo-a, naučnika koji mu nudi svoju pomoć. Kao protivnici na njihovom putu će stati Safeguard i kiborzi zvani Silicon Creatures koji imaju za cilj tehnološki rat gde nema milosti ni zarobljenika...

[logged]Za one koji ne poznaju ovu mangu, mogu pogledati ovaj link :
Small | Large

Na ovom linku možeš pročitati, na engleskom jeziku, ceo serijal Blame!-a online (između ostalog, na ovom sajtu nema šta nema od mangi) : http://www.onemanga.com/BLAME/

na ovom linku možeš videti sve covere albuma serijala Blame! :  www.coverbrowser.com/covers/blame[/logged]

Nadam se da sam ovim zadovoljio tvoju radoznalost...

BTW ako imaš prilike da čitaš sudiju Dreda, obavezno to učini: sigurno će ti se dopasti ! Danas sam nabavio poslednja dva albuma Meta-barona, jedva čekam da saznam razvoj kaste !
« Poslednja izmena: April 13, 2008, 01:50:59 by mega games »

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #13 poslato: April 13, 2008, 12:29:26 »
Hvala ti na tekstu i linkovima. Posto je scan prililcno slab, prvi odlazak u inostranstvo :nhelp: cu iskoristiti u cilju pronalazenja engleske verzije stripa. Ista situacija je i sa Dredom. Retki stripovi, koje ovde i odstampa poneka izdavacka kuca, imaju tiraz od 400-500 primeraka, pa i pored toga stoje po 3 godine u IPS-u. Znaci, nema dovoljno publike. Metabarone sam kupio prvi, ali cu ih zato poslednji procitati, ako ih uopste bude bilo. Maler. A sto se BLAME!-a tice, nabavio sam 5-6 kratkih filmova, koji su ili najava za anime, ili ko zna sta :) Naravno, nisam ih pogledao da ne bih pokvario zadovoljstvo citanja...

Evo linkova:

BLAME! log.1 Small | Large

BLAME! log.2 Small | Large

BLAME! log.3 Small | Large

BLAME! log.4 Small | Large

BLAME! log.5 Small | Large

Van mreže simce

• Prelazi u legendu
  • under-construction
« Odgovor #14 poslato: April 20, 2008, 19:47:36 »
 :lol: :lol: :lol:...Мега Гамес , свака част на теми. Тек данас сам видео овај топик.
Ако ми време буде дозволило имаћете ватреног фана ове теме :-)
@ već dve godine "Prelazi u legendu" @