55 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Anketa

Da li ste krsteni?

Da
20 (76.9%)
Ne
3 (11.5%)
Planiram
1 (3.8%)
Ne zanima me
2 (7.7%)

Ukupno glasova: 25

Autor Tema: Krstenje i sta vi mislite o tome  (Pročitano 17841 puta)

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
Re: Krstenje i sta vi mislite o tome
« Odgovor #30 poslato: Mart 31, 2008, 01:35:59 »
Citat
Mene interesuje onaj "deo vere" u kome crkva i sveštenstvo mogu da konkretno pomognu vernicima, jer smatram da uslovi u kojima živi jedan vernik bitno utiču na način na koji će on taj život proživeti.

Бог само може да помогне ако тражимо помоћ од Њега. Било преко људи (и у Цркви и ван ње) или преко ситуација, чак и преко проблема, невоља па и болести. Свештеници су исто тако гршни људи преко којих Бог помаже и могу да помогну колико је по Божјој вољи и промислу.

Citat
Znam da kod lekara ne idu zdravi.A ovo je primer korišćenja poluistina, čak sam ovo čuo i od jednog Jehovinog svedoka.

Можда је полуистина у смислу да код лекара иду и здрави - на систематски преглед, а у Цркви (и ван ње) су сви грешни па и свештеници. Само је папа римски прогласио себе за безгрешног
И лекар може да се разболи али то не значи да ви не можете преко њега добити праву дујагнозу и терапију. Тако и преко грешног свештеника можете добити "лек" благодаћу Духа Светога а не његовом грешном природом.

Citat
o znači: ako ja ne ispitujem grehe crkvenih velikodostojnika i ne pokušavam da sprečim njihova nedela onda ja nisam grešan bez obzira na žrtve koje sam mogao da sprečim ispitujući "туђе грехе" !?!?!?!?!

Треба помоћи другоме и "спречити жртве" где год је то могуће. Грех је и кад нешто не чинимо што је добро а можемо као и кад чиним зло. Али не смемо постати "ловци" на туђе грхе а своје грехове да занемаримо и да их невидимо. Да у оку брата свог видимо трун а у своме да не видимо балван. "Ко је без греха нека први баци камен" рекао је Господ када су хтели да каменују блуднуцу.
Ја лично нисам упознао нити видео "жртве" недела црквених великодостојника. Да ли су они нешто посебно сумњиви само зато што се налазе на том месту и положају? Пазимо да не постанемо ми жртве туђих клевета.

Citat
Da li crkveni poglavari moraju da se voze u A6? Da li je taj Audi A6 kupljen od državnih para tj od poreza koji plaćaju građani tj od naših para ili od taksi koje naplaćuje crkva ili od dobrovoljnih priloga onih koji su zaradili na nesreći srpskog naroda ili od priloga pravih vernika?! Zašto ne voze recimo Yugofloridu?

Колико знам није прецизирана марка аутомобила који морају да возе. Свештеници од својих пара могу да купе шта хоће па и аутомобил. Знам неке који и немају аутомобил нити возачку дозволу. Колоки су приходи свештеника то не зависи од њих и не одрђују они сами себи плату. Прходима цркве (Црквене Општине) располаже Црквени Одбор(ЦО) кога сачињавају лаици (не свештеници). Тако да ЦО одређује, у зависности од прихода, колика ће плата бити свештеницима, хоће ли је уопште бити, или ће бити плаћени и сви порези и доприноси за свештенике, или бити реновирана Црква, саниран кров који прокишњава или сазидана нова црква ако нам је тесно у постојећој. Од тих пара које свештеник добије може да купи шта хоће.
Свештеници су породични људи (услов да неко постане свештеник је да буде ожењен) и могу да имају своје породичне куће и имања. Код нас, у Западној Србији нарочито, су свештеници из угледних и богатх кућа па обично возе добра кола још пре него што постану свештеници. Код нас у Југоисточној Србији махом и долазе свештеници из тих крајева због слабије заинтерсованости овдашњих људи за тај позив. Обично дођу аутомобилом. Могу да га добију на поклон (можда за свадбу).

Незнам која кола возите. Ја возим Југо 45, 20 година стар и не смета ми да други људе возе било шта. Лично бих осећао веће оптерећење да возим неки скупљи ауто. Мислим да ауто треба да служи човеку а не обрнуто.

Још бих да додам да су се монаси заветовали на сиромаштво и они све што користе није њихово, лично, већ манастирско или Црквено.
А собзиром са ситуацију у цркви свештеницима је и потребан аутомобил (и то добар и сигуран) јер покивају велику територију (у селима нема свештеника). Да им после не замеримо што касне пола сата па се јоши журе јер имају још обавеза.
Свету се не може угодити.
« Poslednja izmena: Mart 31, 2008, 01:42:20 by ilijics »

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
« Odgovor #31 poslato: April 01, 2008, 00:22:35 »
Citat
Da li crkveni poglavari moraju da se voze u A6? Da li je taj Audi A6 kupljen od državnih para tj od poreza koji plaćaju građani tj od naših para ili od taksi koje naplaćuje crkva ili od dobrovoljnih priloga onih koji su zaradili na nesreći srpskog naroda ili od priloga pravih vernika?! Zašto ne voze recimo Yugofloridu?

Колико знам није прецизирана марка аутомобила који морају да возе. Свештеници од својих пара могу да купе шта хоће па и аутомобил. Знам неке који и немају аутомобил нити возачку дозволу. Колоки су приходи свештеника то не зависи од њих и не одрђују они сами себи плату. Прходима цркве (Црквене Општине) располаже Црквени Одбор(ЦО) кога сачињавају лаици (не свештеници). Тако да ЦО одређује, у зависности од прихода, колика ће плата бити свештеницима, хоће ли је уопште бити, или ће бити плаћени и сви порези и доприноси за свештенике, или бити реновирана Црква, саниран кров који прокишњава или сазидана нова црква ако нам је тесно у постојећој. Од тих пара које свештеник добије може да купи шта хоће.
Свештеници су породични људи (услов да неко постане свештеник је да буде ожењен) и могу да имају своје породичне куће и имања. Код нас, у Западној Србији нарочито, су свештеници из угледних и богатх кућа па обично возе добра кола још пре него што постану свештеници. Код нас у Југоисточној Србији махом и долазе свештеници из тих крајева због слабије заинтерсованости овдашњих људи за тај позив. Обично дођу аутомобилом. Могу да га добију на поклон (можда за свадбу).

Незнам која кола возите. Ја возим Југо 45, 20 година стар и не смета ми да други људе возе било шта. Лично бих осећао веће оптерећење да возим неки скупљи ауто. Мислим да ауто треба да служи човеку а не обрнуто.
Izgleda da ne živimo u istoj Srbiji i ne vidimo iste stvari. Za vreme svakog velikog hrićanskog praznika ispred Saborne crkve u Nišu mogu se videti bar 3 Audija A6 u kojima se voze sveštenici(tj ljudi u crnim mantijama a da li su monasi ili sveštenici ne znam). Ja ne znam koje "činove" imaju ti sveštenici ali nisu "obični" sveštenici.

Citat
Још бих да додам да су се монаси заветовали на сиромаштво и они све што користе није њихово, лично, већ манастирско или Црквено.
Kako može biti siromašan neko ko nosi zlato na glavi i oko vrata?
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #32 poslato: April 02, 2008, 01:21:01 »
Citat
Izgleda da ne živimo u istoj Srbiji i ne vidimo iste stvari. Za vreme svakog velikog hrićanskog praznika ispred Saborne crkve u Nišu mogu se videti bar 3 Audija A6 u kojima se voze sveštenici(tj ljudi u crnim mantijama a da li su monasi ili sveštenici ne znam). Ja ne znam koje "činove" imaju ti sveštenici ali nisu "obični" sveštenici.

У истој Сбији живимо али изгледа да различите ствари видимо (или другим очима гледамо). Неко види чашу полупуну а неко полупразну.
Када су светог Исака сирина питали како ће људи знати да им је срце чисто он је одговорио: "Тако шће им сви људи изгледати добри".

И даље не видим разлог зашто би свештеницима биле забрањене одређене марке аутомобила. Лепо сте рекли да су се њима возили. Зато и служе аутомобили да се њима људи возе. Па и свештеници. У чијем су власништву ти аутомобили ја стварно незнам.
Свештеници су свештеници без обзира на "чин" који носе. Осим свештеника постоје монаси (Свештено монаси) и Епископи (Владике) који су такође монаси. Дакле у приватном власништву аутомобилр могу да имају само мирски свештеници (они у градовима што имају породице) а монаси и Епископи не.
На великим празницима се окупљају верници са свих страна и ко зна одакле и ко долази чијим колима.

Citat
Kako može biti siromašan neko ko nosi zlato na glavi i oko vrata?

Тако што то што носи није лично његово, него га само носи.
То су Богослужбене одежде и носе се само за време службе (Литургије) када је Архијереј икона Христова на земљи а свештеници окупљени око њега као Апостоли око Христоса.
Ни у ком случају им то "злато" не олакшава овоземаљски живот и не повећава удобност живљења.
« Poslednja izmena: April 02, 2008, 01:35:28 by ilijics »

Van mreže Dare

• Moderator
  • Hyper-aktivan član
    • -> Кликни БРЗО !
« Odgovor #33 poslato: April 02, 2008, 11:40:17 »
Nisam krstena niti pobozna.Zanima me sta vi mislite o tome?Ako ste krseni,zasto?... ili zasto niste?Koliko vam to znaci?
Krsten sam (po prici drugih, licno se ne secam). E sad.... zasto - pa nisam bio u situaciji da se opirem :D

Van mreže petko

• Moderator
  • Novajlija
« Odgovor #34 poslato: April 02, 2008, 12:10:45 »
Krsten sam...
Zasto?... Mislim da je Dare dao dobar odgovor...ni ja nisam bio u situaciji da biram.
Ne vidim nista lose u tome, ali i ne vidim nikakvu korist od toga...ravnodusan sam po tom pitanju. U price o postojanju Boga zaista ne verujem, niti verujem da razne molitve i vera u Boga mogu da uticu na tok zivota pojedinca ili grupe ljudi, ali opet nemam nista protiv onih koji veruju...to je njihov izbor i svako ima prava na svoje misljenje tako da necu da zalazim u neku dublju raspravu po tom pitanju.

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #35 poslato: April 02, 2008, 15:29:00 »
Citat
У истој Сбији живимо али изгледа да различите ствари видимо (или другим очима гледамо). Неко види чашу полупуну а неко полупразну.
Када су светог Исака сирина питали како ће људи знати да им је срце чисто он је одговорио: "Тако шће им сви људи изгледати добри".
Ok onda, moje srce nije čisto jer smatram da ljudi kao što su Hitler, Sadam, Milošević, Ratko Mladić, Naser Orić, Agim Čeku...najblaže rečeno nisu dobri, kao i da Pahomije i Amfilohije ne zaslužuju da budu ni blizu crkve ali oni čak i uživaju određenu zaštitu od strane crkve. Ja ću prihvatiti činjenicu da nisam čistog srca ako svi oni odgovaraju pred ovozemaljskoim sudom. I smatram da bi bilo daleko više vernika ako svako ko učini bilo kakav zločin bude kažnjen po ljudskim zakonima, ljudi "vide" Boga kroz događaje za vreme života, i da je za vernike ovozemaljski sud nekakva ispostava Božjeg suda. I ako se dogodi da neko bude iznad zakona i da uživa zaštitu crkve i suda pa presuda ne bude doneta u zakonskom roku, onda narodne izreke "Ima Boga" i "Bog vidi sve" nemaju smisla, jer se čovek dok je živ ne uveri u to, a valjda je cilj da taj čovek bude vernik za života a ne posle smrti.

Citat
На великим празницима се окупљају верници са свих страна и ко зна одакле и ко долази чијим колима.
To i jeste problem čto se o tome ništa i ne zna. Niko ne zna koliki su godišnji prihodi crkve i kako se raspolaže novčanim sredstvima koje crkva dobija od države i od vernika, jer ne postoje državni (ili civilni)mehanizmi koji to mogu proveriti. Tu je onda i sličnost crkve sa političkim strankama koje netačno prikazuju prihode i rashode. I mi bi trebali da slepo verujemo da nema zloupotreba bez ikakve kontrole. Tu su onda i nekakve organizacije tipa Obraz i Dveri koje organizuju mitinge podrške zločincima i uživaju podršku crkve, logičku a možda i finansijsku.  Ali to niko ne zna i ne može da proveri.

Citat
Ни у ком случају им то "злато" не олакшава овоземаљски живот и не повећава удобност живљења.
Nisam ni rekao da zlato "олакшава овоземаљски живот и не повећава удобност живљења" već da neko ko ima sve obezbeđeno u životu nije siromašan, da neko ko vozi (ili se vozi u)AudiA6 nikako ne znači da je siromašan, bar ne u Srbiji(možda recimo u Kataru), a to što se ništa ne vodi na njihovo ime to ne znači da postoji mogućnost da im neko oduzme te privilegije.
A kažem da ima mnogo ljudi koji su ne siromašni nego bedni, ali oni nemaju ni zaštitu suda ni zaštitu crkve.
« Poslednja izmena: April 02, 2008, 15:37:00 by acacunami »
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #36 poslato: April 02, 2008, 21:07:10 »
Мислим да ова полемика излази из оквира задате теме и можда би требало отворити нову тему.

Citat
Ok onda, moje srce nije čisto jer smatram da ljudi kao što su Hitler, Sadam, Milošević, Ratko Mladić, Naser Orić, Agim Čeku...najblaže rečeno nisu dobri

Водим и ја да многи људи "нису добри". Немам ни ја чисто срце. Али видим да и ја "нисам добар" и то ме више брине. А то је једино на шта могу да утичем - да ја будем бољи. И поред најбоље намере не могу да мењам друге људе. Једини начин како можемо истински да утичемо на друге, да читав свет буде бољи, је да мењамо и исправљамо себе и да својим примером утичемо на друге.
И међу горе наведеним именима има разлике. И пред Богом и пред људима. И треба осудити сваки злочин. Када бисмо и ви и ја били у ситуацији да судимо овим људима, морали би да их осудимо према њиховом (зло)делу и према важећим законима који важе у свету. Како нисмо у ситуацији да испитамо и сазанмо све чињенице о њиховом "злочину" нисмо у ситуацији да дамо ни прави суд о њима.
Земаљски судови суде према закону и људској правди а Бог суди према својој милости и Божјој правди. Бог зан свачије срце и колика је искреност покајањаи мође да опрости оно што земаљски суд никако не би могао. Та ко је и разапети разбојник са десне стране Исуса Христоса први ушао у рај. Зато и кад смо сигурни у кривицу неких људи (лично их познајемо и сведоци смо њихових недела), треба избегавати осуду човека већ осудити његов злићин. Јер свако може да се искрено покаје и Бог да му опрости а нама да остане грех осуде.    И за све нас је боље да будемо осуђени за своја недела овде на земљи и да окајемо грехе на време.
Нарочито ако сами себе осуђујемо за своје грехе и кајемо се Бог ће нам опростити а ако се оправдавамо Он ће нам судити.

Citat
kao i da Pahomije i Amfilohije ne zaslužuju da budu ni blizu crkve ali oni čak i uživaju određenu zaštitu od strane crkve. Ja ću prihvatiti činjenicu da nisam čistog srca ako svi oni odgovaraju pred ovozemaljskoim sudom. I smatram da bi bilo daleko više vernika ako svako ko učini bilo kakav zločin bude kažnjen po ljudskim zakonima, ljudi "vide" Boga kroz događaje za vreme života, i da je za vernike ovozemaljski sud nekakva ispostava Božjeg suda. I ako se dogodi da neko bude iznad zakona i da uživa zaštitu crkve i suda pa presuda ne bude doneta u zakonskom roku, onda narodne izreke "Ima Boga" i "Bog vidi sve" nemaju smisla, jer se čovek dok je živ ne uveri u to, a valjda je cilj da taj čovek bude vernik za života a ne posle smrti.

Не знам да ли лично познајете ове људе и можда сте сведок неког њиховог злочина. Уколико нисму у ситуацији да заист испитамо неку ствар до краја онда морамо некоме да верујемо на реч. И то је чиста ствар вере, а не правде и истине, да је неко у праву и говори истину а неко други лаже и омета праведну истрагу.
"Богу Божје а цару царево". Свако треба да одговара и пред земаљским судом а пред Божјим ће свакако. Правда можда није брза али је достижна. Колико сте филмова гледали у којима очигледне ствари на крају буду погрешне.
Када су св. Владку Николаја питали "зашто грешници напредују у овом животу", он је одговорио: "Чекај да им видиш крај".
Морамо имати стрпљења и смирења и не судити олако и пренрзо. Разумљива је жеља да се сва одмах реши и истера на чистац али често није могуће. Чак ни пред земаљским судовима нико није крив док се то не докаже. Тако да својом осудом некога чија кривица није доказана кршимо и државне законе.
Човек може да се увери у то док је жив. Даће Бог да поживимо толико дуго да бисмо се уверили у првду његову како према дргима тако и према нама самима.

Citat
To i jeste problem čto se o tome ništa i ne zna. Niko ne zna koliki su godišnji prihodi crkve i kako se raspolaže novčanim sredstvima koje crkva dobija od države i od vernika, jer ne postoje državni (ili civilni)mehanizmi koji to mogu proveriti. Tu je onda i sličnost crkve sa političkim strankama koje netačno prikazuju prihode i rashode. I mi bi trebali da slepo verujemo da nema zloupotreba bez ikakve kontrole. Tu su onda i nekakve organizacije tipa Obraz i Dveri koje organizuju mitinge podrške zločincima i uživaju podršku crkve, logičku a možda i finansijsku.  Ali to niko ne zna i ne može da proveri.

Ако ви незнате не значи да нико незна и да нема контроле и да нико не може да провери.
Нико нема бланко подршку Цркве па ни поменуте организације (Образ је политичка организација а Двери су НВО). Незнам на које митинге мислите али сигурно знам да ниједан нису заједно организовали нити сарађивали на било ком пројекту.
Црква није формирала ниједну организацију нити има потребе. Међутим, верници СПЦ као слободни грађани ове државе могу имати потребу да се организују и удружују као и сви други. За поједине акције могу добити благослов некога из Цркве ако га буду тражили. Нема разлог аи да га не добију ако не раде ништа лоше. Рецимо Двери добију благослов Владике Артемија да сакупе помоћ за народне кухиње на Косову и Метохији и због тога добију и награду Вечерњих Новости за подвиг године. Може се рећи да је то логична подршка. Незнам шта сте мислили под "логичка" подршка. Можада логистичка али то је нешто друго.

Citat
Nisam ni rekao da zlato "олакшава овоземаљски живот и не повећава удобност живљења" već da neko ko ima sve obezbeđeno u životu nije siromašan, da neko ko vozi (ili se vozi u)AudiA6 nikako ne znači da je siromašan, bar ne u Srbiji(možda recimo u Kataru), a to što se ništa ne vodi na njihovo ime to ne znači da postoji mogućnost da im neko oduzme te privilegije.
A kažem da ima mnogo ljudi koji su ne siromašni nego bedni, ali oni nemaju ni zaštitu suda ni zaštitu crkve.

Можда је привилегија што смо се и родили на земљи. Многи ни то не успеју него буду убијени још пре рођења. Питање је да ли да престанемо да убијамо или да се солидаришемо са њима и извршимо колективно самоубиство. Можда неко од нас није извршио убиство. Можда је крив што ћути а не каже другима да не треба да се убија.
Ако ја имам пара и не желим да Владика иде пешке, копим ауто и поклоном му да може лакше, брже и безбедније да стигне до својих верника, да ли он треба да каже не хвала ја сам сиромашан, или да прода ауто и купи бицикл а остатак подели сиромасима? Па кад треба да заседа Синод он крене неколико дана раније да стигне до Београда. А Владике из Аустралије и Америке могу и једрилицама а не авионом.
Сваком монаху је оптерећење а не привилегија да постане Владика. Оно на чему им неко завиди можда њима није уживање већ терет и прихватају га смо из послушања. Можда има и других побуда али то се онда зове грех и тешко њима.
Можда мислите да не постоје људи који би нешто поклонили Цркви. Верујте да постоје. Да ли не трба поштовати њихову жељу да то што поклоне и остане Цркви. Колико је њих то урадило у прошлости па је та имовина одузета и до данас није враћена.
Мислите ли да црква може решити проблем сиромаштва у земљи у којој је и даље ван закона и обесправљена тиме што не располаже својом имовином. Можемо да продамо сву црквену Имовину и да нахранимо гладне. Они ће опет огладнети а они који купе ту имовину биће богати а Цркве неће бити (кад би Бог то дозволио) и не би било критике више на ту тему.
« Poslednja izmena: April 02, 2008, 23:10:13 by ilijics »

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #37 poslato: April 02, 2008, 23:17:16 »
Citat
Krsten sam...
Zasto?... Mislim da je Dare dao dobar odgovor...ni ja nisam bio u situaciji da biram.
Ne vidim nista lose u tome, ali i ne vidim nikakvu korist od toga...ravnodusan sam po tom pitanju. U price o postojanju Boga zaista ne verujem, niti verujem da razne molitve i vera u Boga mogu da uticu na tok zivota pojedinca ili grupe ljudi, ali opet nemam nista protiv onih koji veruju...to je njihov izbor i svako ima prava na svoje misljenje tako da necu da zalazim u neku dublju raspravu po tom pitanju.

Бог ти је и дао слободу да веријеш у шта хоћеш и да радиш шта хоћеш. Нико нема право да ти то спори. Да би нешто знао да ли заиста делује или постоји, мораш да пробаш, искусиш и упражњаваш. Не може ти нико описати мирис руже ако је на помиришеш.
Вера је основ свега чему се надамо и потврда ствари невидљивих.

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #38 poslato: April 02, 2008, 23:22:56 »
.
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2011, 11:35:17 by WingsOfDesire »

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #39 poslato: April 03, 2008, 15:31:22 »
Citat
Upravo. Naslov teme je "Krstenje i sta vi mislite o tome". To da li je Pahomije kriv ili ne niko od nas ne moze da zna. Sve se svodi na spekulisanje informacijama koje servira stampa i TV.
Što se tiče Pahomija ja sam 2001. bio u VJ na jugu Srbije pa sam imao prilike da čujem mnogo više od onoga što je bilo u medijima od njemu bliskih ljudi.

Citat
Једини начин како можемо истински да утичемо на друге, да читав свет буде бољи, је да мењамо и исправљамо себе и да својим примером утичемо на друге.

Bas tako. Na bolje, naravno.
Slažem se, od sada ću se truditi da budem bolji i tako uticati na pedofile da ne budu pedofili, narkomani da ostave drogu, ubice da prestanu da ubijaju. Tako će se oni promeniti i postati bolji. A o njihovim žrtvama nećemo diskutovati da se ne bi pedofili, narkomani i ubice kao i oni koji ih štite i brane slučajno naljutili, pa da se onda opet promene i postanu gori, jer se u tom slučaju  mi nismo "menjali i ispravljali i svojim primerom uticali " i  bili bi odgovorni za njihove zločine i žrtve jer im nismo dopustili da se "promene i isprave i postanu bolji" ugledajući se na nas?!?!?!?.

Citat
Otišlo se daleko sa temom, pa se vratimo na "Krstenje".

U pravu si. Neću da se krstim sve dok se ne uverim da crkva radi u skladu sa Božjim zakonima i sve dok se sveštenici koji su "na visokim položajima" ne ponašaju u skladu sa 10 Božjih zapovesti i ne prestanu da se bave politikom.
« Poslednja izmena: April 03, 2008, 15:33:07 by acacunami »

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #40 poslato: April 03, 2008, 16:57:00 »
.
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2011, 11:35:00 by WingsOfDesire »

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
« Odgovor #41 poslato: April 03, 2008, 17:43:09 »
I ja mislim da se skreće bespotrebno sa teme  :dirigent:. Tema je " Krštenje i sta vi mislite o tome " a ne sve iznad navedeno ...
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #42 poslato: April 03, 2008, 18:50:47 »
Krstena sam  04. maja 1980., bas onog dana kada je umro Tito. Naravno, prekinuto je krstenje, muzika je stala, cela zemlja je bila u zalosti.... Al ajd, to je nebitno...

Krstenje, taj cin sam po sebi mozda ne predstavlja nesto posepno laicki gledano.. ali ljudima koji veruju u to mnogo znaci. Verujem u Boga, zapravo mozda imam neko svoje licno verovanje na tu temu, ali ipak verujem u nesto, u postojanje istine i pravde na svetu, ma koliko to zvucalo ludo.  Naravno da svako ima pravo na svoje verovanje i svoj pogled na svet, tako da i svako ima pravo da promeni religiju ukoliko to zeli. Ja svoje dete nisam krstila, iz nekih svojih razloga, ali mi nije stalo da sutra ona po svaku cenu mora biti pravoslavne vere, ma koliko to nesrpski zvucalo. Verujem u coveka  i njegovo pravo da bira. Tako da sutra nemam nista protiv ako moje dete bude budista ili sta vec, ako njoj to nesto znaci. Religija je kroz istoriju sacuvala i ocuvala mnogo toga, ali i navela na toliko losih stvari, da nisam nacisto sa sobom koliko je ona ustvari "cista i ispravna". 

Ja sam krstena i ne smatram sebe boljom zbog toga. Ruku na srce, to je bila volja mojih roditelja u vreme kad to bas i nije bilo popularno. I tada me je pop krstio bas pod ovim imenom "Emina" iako je ono muslimansko, a danas popovi nece da krste dete pod istim imenom ukoliko ga nema u crkvenom kalendaru. Tako da moja kuma Kristina nije mogla biti krstena pod tim imenom, vec je pop dao dva izbora: ili KRSTINA (po krstu) ili HRISTINA (po Hristu). Mislim da je to totalno bez veze....
« Poslednja izmena: April 05, 2008, 17:40:10 by lunja »

Van mreže SnebivljivaAzdaja

• Hyper-aktivan član
  • Jer, tamo gde se volimo, nikad nije mrak.
« Odgovor #43 poslato: April 05, 2008, 01:30:37 »
Nije potrebno biti krsten i ici u ckvu da bi verovao u Boga.Nije potrebno verovati u Boga da bi bio pravedan, posten i dobar.

Van mreže lutka_sa_naslovne_strane

• Novajlija
  • *
« Odgovor #44 poslato: Jun 18, 2008, 12:14:25 »
nisam krstena i bzv je to sto se dete krsti dok je malo.... ko zna dal ce biti vernik kad poraste i za koju veru ce da se odluci....
I may not be perfect, but I'm aways ME