54 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Anketa

Da li ste krsteni?

Da
20 (76.9%)
Ne
3 (11.5%)
Planiram
1 (3.8%)
Ne zanima me
2 (7.7%)

Ukupno glasova: 25

Autor Tema: Krstenje i sta vi mislite o tome  (Pročitano 17843 puta)

Van mreže SnebivljivaAzdaja

• Hyper-aktivan član
  • Jer, tamo gde se volimo, nikad nije mrak.
Re: Krstenje i sta vi mislite o tome
« Odgovor #15 poslato: Mart 09, 2008, 00:21:02 »
Jednom me je zacudio jedan covek koji je jako pobozan i veruje u Boga, odlazi u crkvu itd., a ona se sureo sa svestenim licem i oslovio ga je sa "Gospodine"..(???)
Ljudi koji tvrde da su pobozni, veci deo ljudi, cak i nisu upoznati sa verom. Kako mozes da verujes u nesto ako ne znas nista o tome? Verovano ne bi znali ni da nabroje svih deset zapovesti..

Van mreže wizard_vp

• Novajlija
  • *
« Odgovor #16 poslato: Mart 12, 2008, 03:05:01 »
Krsten sam sa nepunih 2 meseca i hvala Gospodu,doziveo sam pod Ostrogom da vidim izlecenje decka od leukemije,znaci posle mesec dana ni traga od leukemije,zato nemojte da pricate kojekakve budalastine o veri ako ne razumete,ne zelim nikog da uvredim ali zelim da vam preporucim da posetite manastir Ostrog i poklonire svetom Vasiliju Ostroskom i videcete sta znaci pravoslavni svetitelj!!

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #17 poslato: Mart 12, 2008, 12:53:45 »
wizard_vp? Hmm… Koliko znam, carobnjastvo i vesticarenje su jeres nad jeresima. Jedan crv bi, u “dobrom” komadu drveta, jos i pruzao nadu za izlecenje, ali problem je u tome sto se u taj isti komad drveta nastanilo na hiljade crva koji prozdiru.

Primecujem kod tebe fenomen koji se vec duze vreme (a mozda i oduvek) provlaci u verskim krugovima. Ne samo da nisi uspeo da prepoznas i prihvatis veru unutar sebe - a sto bi ti i Isus savetovao - ti nisi i ne bi bio sposoban ni da je prihvatis u svrljiskoj crkvi, u Pirkovcu, i slicnom oronulom svetilistu. Zlatna kruna na Amfilohijevoj glavi, zlatni zidovi, celokupna slika materijalne moci i bogatstva na tebe je ocigledno ostavila snazan utisak. Nije se Ostrog svideo tvome srcu, vec ocima, a to se zove pozuda. I, pogodi sta! Smrtni je greh.
« Poslednja izmena: Mart 12, 2008, 13:00:07 by Heretic »

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
« Odgovor #18 poslato: Mart 12, 2008, 13:55:50 »
wizard pogledaj film http://zeitgeistmovie.com/main.htm (od 13. minuta pocinje Greatest story ever told). Ovakvo shvatanje vere sam imao i pre gledanja filma i svi moji gore postovi su napisani pre.
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #19 poslato: Mart 24, 2008, 00:54:43 »
===Паскалова опклада===
Под овим појмом се подразумева Паскалова теорија о веровању у Бога. Опклада заправо представља збирку бележака објављених у делу Мисли.
Опклада говори о томе да је боље веровати да Бог постоји; јер је боље веровати у нешто него не веровати уопште.
У својој опклади Паскал пружа један аналитички процес по коме особа може да процени вредност веровања у Бога. Паскал, дакле, даје само две опције: веровати или не веровати.
Из овога следе могућности:
*   Верујеш у Бога.
**Ако Бог постоји, идеш у рај после смрти; што значи да имаш бескрајну добит. (добијаш све)
**Ако Бог не постоји, губиш; твој губитак је коначан и самим тим занемарљив. (ако после смрти нема ништа ништа не губиш)
*   Не верујеш у Бога.
**Ако Бог постоји, идеш у пакао; губитак је бескрајан. (губиш све)
**Ако Бог не постоји, твоја добит је коначна и самим тим занемарљива. (у праву си али ништа не добијаш јер не постоји ништа после смрти)

Дакле ако верујеш у Бога можеш да добијеш све а не губиш ништа а ако ко не верујеш ништа не добијаш а можеш да изгубиш све.

Van mreže Vladimir

• Novajlija
  • *
« Odgovor #20 poslato: Mart 24, 2008, 04:16:05 »
Gledao sam i ja Zeitgeist koji u sustini govori i barata "svetovnim" istinama. Lukavi je opasan u toj igri baratanja polu-istinama jer polu-istina donosi vise štete nego sama laž. Vidite na koji je način Lukavi  >:D usavršio laž ?  Nije za podcenjivanje.

Vidoh u predhodnim postovima :
Kršten sam, jedno vreme sam svake nedelje išo u crkvu hteo sam da budem vernik ali nisam uspeo...

Prava Crkva Hristova je u srcima ljudskim a ne u objektima. Ne moraš da ideš u crkvu svake nedelje da bi bio dobar vernik. Ono što te čini dobrim to su tvoja dobrota i ljubav koju daješ bližnjima i tvoja dela i potezi koje povlačiš. Ljubav je najbolji i najjači saveznik šta god radio. "Ljubav, Vera i Nada, a najveća medju njih tri je Ljubav"

Nisam krstena jer mislim da mi to nije potrebno da bih bila vernik.Ne idem u crkvu iz istih razloga.Ne vidim da se krstenjem nesto bitno menja u covekovoj dusi i zivotu.Mnogi ljudi koji slepo veruju u Boga i postuju veru onako kako to crkva nalaze rade najpokvarenije stvari svesno.Mislim da kad radis dobro to je zato sto si covek pre svega a ne zato sto se plasis Boga ili kazne na "onome" svetu.

Tek posle ovog vidoh ovaj odgovor. Slažemo se. Što bi rekao Vuk Karadzić "Isto to samo malo drugčije" (:

Citat
Individualna sreca izvire iz osobenih zakona koji nikome nisu poznati, pa propisi koji su od spolja nametnuti mogu samo da je sprece i osujete. "Moralni" propisi su usmereni protiv nas samih i njima se uopste ne zeli postici sreca. Ako neko potiskuje svoje unutrasnje potrebe i muci se jer je razvio strah od odbacenosti. Je li to srecan covek? Na posletku, 10 zapovesti je napiso jedan jedini starac. Moze li se njemu slepo verovati?

Pogledaš u sebe i nadješ sve propise i zakone, nije to velika filozofija, zar ne ?
A to ko je pisao zapovesti nije bitno da li je starac ili ko vec, njihova poruka ima odredjenu težinu i poruka je bitna. Ako ne veruješ njemu, veruj sebi ... (:

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #21 poslato: Mart 24, 2008, 17:11:48 »
Крштење је једна од седам Светих Тајни у нашој Цркви. Кад би могла у потпуности да се објасни онда и не би била Тајна.
Свете Тајне су управо због тога Свете Тајне што не може човак својим ограничаним разумом да их објасни али оне и поред тога ДЕЛУЈУ.
Хришћанство није једна од многих светских религија, филозофија и није настало као плод људских размишљања и мудровања већ Божјим откривењем људима. И не учи се из књига веч кроз НЕПОСРЕДНО, ЛИЧНО ПРАВОСЛАВНО ИСКУСТВО.
Да би смо нешто критиковали на прави начин морали би смо прво добро да га упознамо (суштински а не површно) и да не осуђујући друге због различитог мишљења изградимо свој поглед на свет.
Наука, теологија и филизофија на би трбале да се сукобљавају ако је свима циљ да се открије ИСТИНА.
Намојмо заборавити да нам је Бог дао слободу и да из љубави према нама неће да нас тера на силу да будемо добри нити да нам помаже ако ми то не желимо и не тражимо од њега. Али несмемо заборавити да постоји онај други кушач који нас намамљује преко наших помисли и других људи и да није тако добар да нас оставо на миру него нас стално "вуче за рукав" не би ли нешто погрешили.
Зато је Бог, Господ Исус Христос вазневши се на небо послао Духа Светога (Духа Утешитеља) да помаже и да руководи људским родом до његовог другог доласка. И тиме је основао Цркву своју коју "врата паклена неће надвладати" и коју утврђује и којом руководи Дух Свети.
Свештеници и црквени клирици су обични људи са одређеном службом и они ће одговарати пред Богом за своје грхове. Није наше да им судимо. Али Бог неће лишити нас балгодати која делује кроз њих и кроз Цркву због њихових грехова. Зато и свештеник кад благосиља он каже: "руком мене грешнога".
Зато ипак није довољно нити могуће сам у себи пронаћи Бога и бити сигурани да нећемо погршити у вези својих осећања, побуда,прохтева, слабости, страсти кад тад. А онда смо се уместо Бoгу приклонили оном другом и не приметивши то.
Неопхпдно нам је духовно руководство кроз живот.
« Poslednja izmena: Mart 25, 2008, 10:03:10 by ilijics »

Van mreže Vladimir

• Novajlija
  • *
« Odgovor #22 poslato: Mart 24, 2008, 22:24:47 »
Неопхoдно нам је духовно руководство кроз живот.

Naravno.

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
« Odgovor #23 poslato: Mart 26, 2008, 16:53:08 »
Nisam kršten ali planiram odavno. Smatram da mi je to na neki način potrebno i u crlkvi se nekako osećam smireno mada je retko posećujem, ali mi je problem što je vera postala pomodarstvo. I sam čin odlaska u crkvu je više događaj za ljude nego potreba i osećanje da tu pripadaju.
Posebno me iritira manifestacija paljenja Badnjaka u Svrljigu pogotovo onaj deo kada se služi alkohol i kada se okupe svi svrljiški alkosi i pijanice i još pojedini ljudi koji su bili domaćini tih manifestacija koji nisu zaslužili ni da prođu pored crkve a o tome koliko su smrtnih grehova počinili ne bih, mada ne treba da  čudi ako se setimo Amfilohija, Pahomija i još nekih "poznatih" crkvenih velikodostojnika. I još kada sveštenik koji je došao, sa zakašnjenjem od pola sata, na sahranu mog oca kaže:"Ajde da požurimo ima još jednu sahranu!?!?!?"
I po kom kriterijumu naplaćuje sveštenik svoje usluge? Prilikom venčanja još i određuju KO će da plati(kum ovoliko, stari svat onoliko)!? Valjda je novčani prilog dobrovoljni čin vernika? Ili oni imaju neki svoj cenovnik?
Treba mi još mnogo odgovora pre nego što se odlušim na sam čin krštenja ali ne verujem da ću to uraditi sve dok se plaća.
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #24 poslato: Mart 27, 2008, 00:10:19 »
Сви ми субјективно гледамо на ствари. То је нормално и једино могуће.
Нормално је и да своје субјективне ставове, мишљења и осећања сматрамо и ојективнима али је опасно таквим их представљати и још, не дај Боже, наметати другима.
Немогуће је у потпоности знати разлоге, побуде и намере свакога човека који је ушао у цркву. Није нам на корист ни то да испитујемо.  Црква није место где се окупљају "безгрешни", већ је отворена за све. Као што пастир остави цело стадо па оде да тражи изгубљену овцу и више се радује због ње кад је нађе него за остале овце, тако и Господ се радује сваком грешнику који се покаје. Може човек да уђе у цркву и из погрешних побуда па да га касније Господ приведе правој вери на свој начин.
Нама је корисно да бринемо о свом спасењу а не да испитујемо туђе грехе.  Па ни грехове свештеника и црквених великодостојника. У Цркви свако има своје место и своју службу (Епископ, свештеник, ђакон, лаик). Не може постојати Цркава само са Епископом или свештеником без верног народа. Нико није небитан. Сви су неопходни да би Црква постојала.
Свако ће да буде "награђен" према својим делима.
Да ли је неко помислио да не иде код лекара зато што су у болници сви болесни? Не. Већ идемо у болници да би смо нашли себи лека.
Сваки човек може да се покаје и да добије опроштај од Бога а нама остане осуда тога човека као грех, без обзира колико смо били у праву. Речено је да ко не суди другоме неће се ни њему судити.
Што се плаћања тиче потпуно вас разумем. Размишљао сам на сличан начин пре него што сам се крстио. Важно је колико су неке ствари човеку битне у животу. Ако сте свесни да вам је нешто потребно, неопходно, онда то за вас нема цену. Ако је човек гладан  неће га цена хлеба спречити да једе. Макар молио и просио за парче хлеба. Ако је неко неправедно одредио цену то је његов грех и од њега не зависи ваше спасење.
Можда би било корисно да изнесемо неке чињенице у вези финансирања цркве.
Свештеници нису у радном односу и не примају плату.
Ако желе здравствену књижицу за себе и своју породицу свештеници морају сами да уплаћују социјално осигурање и ако желе једног дана да оду у пензију и у пензиони фонд.
Свака црква плаћа разрез и финансира епархију а епархије патријаршију.
Свака епархија аутономно одређује начин финансирања. Негде се плаћа "парохијал" (у Војводини ) месечно или годишње. Негде се наплаћују таксе. Негде држава финансира верске заједнице пропорционално броју верника(Западна Европа) и тамо наши свештеници имају плату. У Србији још увек није донешен закон о верским заједницама који би то регулисао тако да се СПЦ искључиво финасира од прилога верника и наведених такси или парохијала.
Без обзира на све наведено, нико не би смео да буде ускраћен било гог чинодејства свештеника у цркви због тога што нема да плати.  Колико знам то се и не дешава.
« Poslednja izmena: Mart 27, 2008, 00:15:25 by ilijics »

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #25 poslato: Mart 27, 2008, 13:08:02 »
"Дакле ако верујеш у Бога можеш да добијеш све а не губиш ништа а ако ко не верујеш ништа не добијаш а можеш да изгубиш све."

Zar ce budisti ici u pakao zato sto nisu hriscani? Ako ne verujes u boga, to znaci da ne verujes niti u raj, niti u pakao, a to opet znaci da se sa tvojom smrcu zavrsava tvoj zivot. Samo bi vernici mogli da zbog svojih grehova gore u paklu. S druge strane, savrsenstvo raja se ogleda u tome sto covek pri ulasku u njega sve zaboravlja; znaci, on vise nema secanja o prethodnom zivotu i mukama. Kada bi meni na zemlji uradili lobotomiju bio bih jednako srecan kao i vernik u raju… Ali to je najgore moguce resenje.

Neprirodno je ne sumnjati u ono za sta nema dokaza. Vladimir u svom izlaganju kaze: “Lukavi je opasan u toj igri baratanja polu-istinama jer polu-istina donosi vise štete nego sama laž. Vidite na koji je način Lukavi  usavršio laž ?  Nije za podcenjivanje.” Upravo je na taj nacin utemeljeno i hriscanstvo: baratanjem polu-istinama koje nekome donose vise koristi nego same istine.

Zatim V., kaze: “Pogledaš u sebe i nadješ sve propise i zakone, nije to velika filozofija, zar ne ? A to ko je pisao zapovesti nije bitno da li je starac ili ko vec, njihova poruka ima odredjenu težinu i poruka je bitna. Ako ne veruješ njemu, veruj sebi ... (:”

Najmanji je problem odrediti licne propise i zakone, ali sta ce se desiti kada se oni ne slazu sa crkvenim? Postiskivanje sopstvenih potreba je greh prema ljudima. Zar je tom svevisnjem toliko potrebno da ga non-stop hvalim, da se snebivam, da gusim potencijale koje posedujem. Jednom recju: Zar (ili zasto) mu je toliko stalo da budem nesrecan?

“Свете Тајне су управо због тога Свете Тајне што не може човак својим ограничаним разумом да их објасни али оне и поред тога ДЕЛУЈУ.”

Najlakse je coveka zastrasivati onim sto mu je nepoznato. – Jos jedna velika nepravda pravednog. Izadji, pokazi se pred svojim stadom, ukazi im na svoje moci pa im onda prepusti da te se plase ili ne.

Umesto toga, bog nam salje svog sina, mi mu lepo presudjujemo, razapinjemo na krst i kraj. Ko je u ovom iskusenju izgubio veru? Mi u boga, ili bog u nas? Odgovor je vise nego ocigledan, a moc koju su ljudi pokazali nije za potcenjivanje.

Dakle, mi veru nismo izgubili i nestrpljivo ocekujemo drugi dolazak. Ono sto nisi izgubio jedan pastir ti ne moze ni vratiti. Razloga za dolazak boga nema, pa s toga nema ni razloga za strah.

Crkvu necu ni da komentarisem, njeno ponasanje govori samo za sebe.

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #26 poslato: Mart 27, 2008, 22:35:38 »
Zar ce budisti ici u pakao zato sto nisu hriscani? Ako ne verujes u boga, to znaci da ne verujes niti u raj, niti u pakao, a to opet znaci da se sa tvojom smrcu zavrsava tvoj zivot. Samo bi vernici mogli da zbog svojih grehova gore u paklu.

Ако не верујете у Бога (рај и пакао) то не значи да они не постоје. Тиме што их не признајете не значи да тамо нећете доспети ако заиста постоје.
Ако пакао постоји у њега могу доспети и они који нису веровали да постоји.
Ако се смрћу живот завршава и нема ништа после смрти онда они који су у то веровали, иако су у праву, ништа не добијају јер нема ништа. Док верници у том случају, иако нису били у праву, ништа не губе јер нема ништа после смрти.

Да ли ИСТИНА постоји?
Или постоје смо полуистине?
Ако постоји како доћи до ње?
Да ли и ви нас обмањујете или морамо да верујемо на реч да је истина ово што пишете?
Ја не видим да је ишта очигледно из вашег писања зато вас молим да објасните шта је то очигледно.
« Poslednja izmena: Mart 27, 2008, 23:11:55 by ilijics »

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
« Odgovor #27 poslato: Mart 28, 2008, 01:26:22 »
Ако не верујете у Бога (рај и пакао) то не значи да они не постоје. Тиме што их не признајете не значи да тамо нећете доспети ако заиста постоје.
Ако пакао постоји у њега могу доспети и они који нису веровали да постоји.
Ако се смрћу живот завршава и нема ништа после смрти онда они који су у то веровали, иако су у праву, ништа не добијају јер нема ништа. Док верници у том случају, иако нису били у праву, ништа не губе јер нема ништа после смрти.

Znaci ako raj postoji ja sam vernik idem u raj na dobitku sam.
Ako nisam vernik a raj postoji isto sam na dobitku jer sam se barem zemaljski zivot proveo lepo.
Ako nisam vernik i raj ne postoji isto sam na dobitku proveo sam se lepo za vreme zivota.
Ako sam vernik a raj ne postoji ze**bo sam se zesce izgubio sam i onoga malo sto sam mogao da imam.
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #28 poslato: Mart 28, 2008, 13:27:23 »
Ово није нека моја теорија или мудровање, већ је то написао Паскал као један од највећих светских филозофа и научника и један од твораца теорије вероватноће. Ова теорија је позната као "Паскалова опклада" и можете је наћи под тим именом и у енциклопедијама. Покушали су мниги научници атеисти да оповргну ову поставку али се све сводило на извлачење из контекста и извртање чињеница као што и ви овде покушавате.
Можемо да се проведемо колико хоћемо лепо за време овоземаљског живота али нисмо на добитку ако то све ишчезне са трнутком смрти. Онда никакв начин живота нема смисао и не можемо бити на добитку.

Ко ће да ми објасни шта то верник губи од овоземаљског живота?
Одакле вам идеја да је Црква "концетрациони логор" у коме нема слободе?

"Све ти је дозвољено али ти није све на корист"

Управо грех поробљава човека, и човек који греши има само слободу у тренутку када бира грех а касније грех њега пороби.

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
« Odgovor #29 poslato: Mart 30, 2008, 23:27:27 »
Mene interesuje onaj "deo vere" u kome crkva i sveštenstvo mogu da konkretno pomognu vernicima, jer smatram da uslovi u kojima živi jedan vernik bitno utiču na način na koji će on taj život proživeti.

"
Да ли је неко помислио да не иде код лекара зато што су у болници сви болесни? Не. Већ идемо у болници да би смо нашли себи лека.
"
Znam da kod lekara ne idu zdravi.A ovo je primer korišćenja poluistina, čak sam ovo čuo i od jednog Jehovinog svedoka.

"
Нама је корисно да бринемо о свом спасењу а не да испитујемо туђе грехе.  Па ни грехове свештеника и црквених великодостојника. У Цркви свако има своје место и своју службу (Епископ, свештеник, ђакон, лаик). Не може постојати Цркава само са Епископом или свештеником без верног народа. Нико није небитан. Сви су неопходни да би Црква постојала.
"
To znači: ako ja ne ispitujem grehe crkvenih velikodostojnika i ne pokušavam da sprečim njihova nedela onda ja nisam grešan bez obzira na žrtve koje sam mogao da sprečim ispitujući "туђе грехе" !?!?!?!?!

"
Можда би било корисно да изнесемо неке чињенице у вези финансирања цркве.
Свештеници нису у радном односу и не примају плату.
Ако желе здравствену књижицу за себе и своју породицу свештеници морају сами да уплаћују социјално осигурање и ако желе једног дана да оду у пензију и у пензиони фонд.
Свака црква плаћа разрез и финансира епархију а епархије патријаршију.
Свака епархија аутономно одређује начин финансирања. Негде се плаћа "парохијал" (у Војводини ) месечно или годишње. Негде се наплаћују таксе. Негде држава финансира верске заједнице пропорционално броју верника(Западна Европа) и тамо наши свештеници имају плату. У Србији још увек није донешен закон о верским заједницама који би то регулисао тако да се СПЦ искључиво финасира од прилога верника и наведених такси или парохијала.

"
Da li crkveni poglavari moraju da se voze u A6? Da li je taj Audi A6 kupljen od državnih para tj od poreza koji plaćaju građani tj od naših para ili od taksi koje naplaćuje crkva ili od dobrovoljnih priloga onih koji su zaradili na nesreći srpskog naroda ili od priloga pravih vernika?! Zašto ne voze recimo Yugofloridu?

« Poslednja izmena: Mart 30, 2008, 23:32:53 by acacunami »
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP