106 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: СПРЕЧИМО УНИШТАВАЊЕ СТАРЕ ПЛАНИНЕ!  (Pročitano 7335 puta)

Van mreže oVermind

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
СПРЕЧИМО УНИШТАВАЊЕ СТАРЕ ПЛАНИНЕ!
« poslato: Decembar 09, 2007, 02:05:26 »
 Влада Р. Србије је у септембру 2007. године усвојила Уредбу о утврђивању Програма развоја планинског туризма на подручју Старе планине(Сл. гласник Р.Србије бр 85/2007) чиме је прекршено 6 закона Р. Србије и неколико међународних конвенција чији је Србија потписник. Овом Уредбом отвара се пут за уништење најлепших предела Парка природе Стара планина - највећег заштићеног природног добра Р.Србије. Сем огромне еколошке штете, горе наведена Уредба коштаће грађане Србије 56,700,000 € само током 2008. године. Поменута средства ће бити инвестирана у инфраструктуру будућег скијалишта на основу површних анализа и без учешћа локалних заједница у креирању сопственог развоја. Последице прве жичаре из 2006. су већ видљиве на Бабином зубу, у виду бујичне ерозије услед уништења огромног шумског комплекса.

Због свега наведеног, молимо Вас да посетите http://www.thepetitionsite.com/1/save-staraplanina-petition и проучите сву позадину ове Уредбе и Програма који садржи, као и последице евентуалног спровођења поменутог акта Владе Р.Србије.

Уколико делите нашу забринутост и решеност да се стане на пут безакоњу и уништавању природе Србије, молимо Вас да подржите нашу петицију (http://www.thepetitionsite.com/1/save-staraplanina-petition ) за стављање ван снаге Уредбу о утврђивању Програма развоја планинског туризма на подручју Старе планине.  од стране Владе Р. Србије (Сл. гласник Р.Србије бр 85/2007).

Preuzeto sa http://www.savestaraplanina.info/

Šta mislite o ovome sa jedne strane turistički Svrljig bi mogao da procveta a sa druge strane uništili bi neprocenjivo prirodno bogatstvo?

p.s. ovo je zarej slucajno postavio sa mog account-a
« Poslednja izmena: Januar 06, 2008, 03:44:53 by oVermind »

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
Re: СПРЕЧИМО УНИШТАВАЊЕ СТАРЕ ПЛАНИНЕ!
« Odgovor #1 poslato: Decembar 09, 2007, 11:49:04 »
pa, vidi, taj procvat koji se bazira na unistenju prirodnog bogatstva ne bi mogao dugo da potrajem. mislim da bi morali da pronadju nacin da organizuju turizam, ali bez znacajnog remecenja prirode... to je moguce i radi se u svetu, ali valjda smo mi sa marsa....
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2007, 17:52:41 »
Ja sam potpisao peticiju i pozivam sve koji ovo čitaju da potpišu peticiju. Evo još jednom link http://www.thepetitionsite.com/1/save-staraplanina-petition

Skroz se slažem sa izgradnjom skijališta i turističkog kompleksa ali ipak treba da se vodi računa i priroda da se ne ugrozi. Imamo mnogo lepa prirodna bogatstva u Srbiji a to niko ne ume da ceni ljudima je bitnije da zgrnu pare i zbrišu.

Ako neko zna za Ledeničko jezero na Fruškoj Gori, neverovatno lepo jezero, gledali smo ga samo izdaleka jer je neka kompanija otkupila mesto i htela da napravi kamenolom. Nikog nisu pustili da priđe jezeru čuvali su ga 2 stražara. Potpisali smo svi peticiju za očuvanje jezera, nisam bio u toku posle ali mislim da jezero ipak nije isušeno.

"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2007, 21:10:47 »
 Slazem sa da turizam, a pogotovo planinski, treba da se razvije u Srbiji, bas zbog velikih bogatstava i prelepih planinskih predela koji bi privukli mnoge turiste.
Zasto svi znaju samo za Kopaonik i eventualno Zlatibor (mislim na strane turiste). I Svrljig bi zivnuo malo kada bi se otvorio kompleks ski-centar na Babinom Zubu, ali time samo priroda trpi. Ako smo vec podlozni unistavanju mnogih stvari, ne treba preterivati.
Prikljucila sam se potpisivanju peticije.

Jos nesto: da li se i vi donekle slazete sa mojom mislju da svi oni pozari od letos nisu bili bas 'delo prirode'? Dobro su se vlasnici kapitala zamaskirali da pogore sume, pa da onda za male pare kupe zemljiste na planini i od toga naprave dobar biznis?
I to je moguce...

Van mreže G-o-s-t

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #4 poslato: Decembar 09, 2007, 23:33:52 »
Hmmm... jako je diskutabilna ova tema, pogotovu za nas Svrljižane pa preporučujem da se ne potpisuje dok se ne razmotre neke činjenice:
1. Šta zahtevamo od Vlade R. Srbije? Da prekine sve radove na Babinom zubu, ili da zaštiti prirodu? U Srbiji, a i u svetu postoji toliko turističkih centara na planinama pa priroda nije svuda ugrožena.
2. Babin zub je pokrenut kao projekat da bi se Srbija ravnomerno razvijala, da i na jugu Srbije gde živimo mi bednici postoji nešto što može da donosi prihode. Zato mislim da taj projekat treba podržati.
3. Svrljižani će imati dosta koristi od ovog projekta jer će glavni put do Babinog zuba voditi od Niša, preko Svrljiga i svrljiških sela do ove destinacije. Osim blagodeti koje će donositi turisti koji prolaze kroz Svrljig kao jedino veće mesto na putu do Babinog zuba imaćemo i direktne koristi od reparacije putnog pravca kroz celi istočni deo opštine!
4. Ko nam garantuje da pokretanje ove peticije nije od strane onih kojima baš ne odgovara izgradnja jednog savremenog zimskog centra na jugu Srbije pored već postojećih na Kopaoniku recimo? 57 miliona evra nije malo para i mnogo toga će ovde biti urađeno...

Zato, raznmislite još jednom... Očuvanje prirode - da, ali i razvoj juga Srbije - da! Turizam - DA!!!
Život je čudo! Čak su moj profil kopirali na svrljig.com! Nisam znao da im toliko nedostajem!

Van mreže SnebivljivaAzdaja

• Hyper-aktivan član
  • Jer, tamo gde se volimo, nikad nije mrak.
« Odgovor #5 poslato: Januar 06, 2008, 01:29:41 »
Meni se Stara planina vise dopada kao netaknuta priroda a ne kao neko zagadjeno turisticko mesto..

Van mreže oVermind

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #6 poslato: Januar 06, 2008, 02:19:35 »
pa ti kad ne skijas i ne volis zimu!!!
misli na to kao mogucnost zarade i dobrog provoda koji ovde u okolini nema ni za zub.
A stalno se ljudi zale kako je svrljig smor jada beda a ovamo...oce kaki nece kaki? nema trece.

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #7 poslato: Januar 06, 2008, 02:56:15 »
...
« Poslednja izmena: Mart 23, 2011, 21:50:55 by WingsOfDesire »

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
« Odgovor #8 poslato: Januar 16, 2008, 23:47:25 »
Kratka eportaža sa B92 o staroj planini
Small | Large

Pojavljuje se i Gladna Vrana nezaobilazan dragstor svima u poseti Staroj planini.
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže oVermind

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #9 poslato: Januar 17, 2008, 21:30:42 »

dis luks najs
« Poslednja izmena: Januar 17, 2008, 21:38:36 by Vasa »

Van mreže SnebivljivaAzdaja

• Hyper-aktivan član
  • Jer, tamo gde se volimo, nikad nije mrak.
« Odgovor #10 poslato: Januar 27, 2008, 01:28:04 »
Kratka eportaža sa B92 o staroj planini
Small | Large

Pojavljuje se i Gladna Vrana nezaobilazan dragstor svima u poseti Staroj planini.

Extra reportaza :lol: