59 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Sofizam  (Pročitano 16091 puta)

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
  • izjavljena rec obavezuje.
Sofizam
« poslato: Decembar 06, 2007, 12:51:48 »
Filosofske teme su zapostavljene. Ne vidim da je neka tema pokrenuta u skorije vreme. Evo jednog predloga: da pricamo malo o sofizmima? Sofizmi su vrhunac umeca razmisljanja,govora i nadmudrivanja!
 Definicija: Sofizmi su namerne logicke greske.
 Evo jednog: Kricanin Epimenid tvrdi:,,Svi Kricani lazu". Da li Epimenid laze ili govori istinu?
Ko zna neki sofizam neka ga napise!

[/quote]

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
Sofizam
« Odgovor #1 poslato: Decembar 06, 2007, 13:33:35 »
Interesantna tema Pinokio samo trebaše da otvoriš novi topic. Neka neki global moderator ovo stavi u novi topic.

Evo ja znam 2 sofizma

Sve što nisi izgubio ti imaš. Rogove nisi izgubio, znači imaš rogove :)

Sofista ubeđuje čoveka ako ti iščupam jednu dlaku bićeš ćelav. Čovek negoduje.
Sofista nastavlja da ga ispituje
-Ako ti iščupam 2. dlaku bićeš ćelav
-Neću
Pitanja se nastavljaju sve dok sofista ne stigne do 999 dlaka i kad kaže ako ti iščupam 1000 dlaku bičeš ćelav
-Biću
Na šta sofista odgovara "Vidiš do 999 nisi bio ćelav i iščupao sam ti jednu dlaku i postao si ćelav"
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
Sofizam
« Odgovor #2 poslato: Decembar 06, 2007, 14:25:31 »
Da,vrte se uglavnom ovi poznati sofizmi. Dobar je i onaj sa krokodilom,ali ono sto bi meni bilo znimljivo je da sami napravimo neki sofizam. Kakav izazov?! Tesko...ali,ko zna,mozda i udjemo u savremenu filosofiju. Cini mi se da se u nasoj zemlji svakoga dana desi nesto sto mozemo nazvati sofizmom!

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
Sofizam
« Odgovor #3 poslato: Decembar 06, 2007, 14:36:57 »
Potrazi dr. Protica na youtube naicices na dosta sofizma covek je genije.

Što se tiče provaljenih sofizama ja sam u srednjoj učio 3, 2 sam ispisao gore a treći ne mogu da se setim, tako ljudi slobodno pišite i provaljene nisu baš svi ovde tolko obrazovani :-)
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
Sofizam
« Odgovor #4 poslato: Decembar 06, 2007, 15:04:11 »
Sofizam,,Krokodil" sastoji se u dijalogu koji se vodi izmedju krokodila koji je uhvatio dete i majke koja stoji na obali. Krokodil kaze majci da ce joj vratiti dete ako pogodi sta on namerava da sa njim ucini. Posto majka po svaku cenu zeli da dodje do deteta,upotrebljava ovakav sofizam:,, Ti ili hoces da pojedes moje dete ,ili nemas nameru da to ucinis. Ako hoces,a ja to pogodim, moras mi ga vratiti,jer sam pogodila. Ako ,pak,ne nameravas da ga pojedes,a ja to ne pogodim,vratices mi ga jer ga nisi nameravao pojesti." Na sofizam, krokodil odgovara sofizmom:,,Ako nameravam da pojedem dete,a ti to pogodis,necu ti ga vratiti jer imam nameru da ga pojedem. Ako,pak, ne nameravam da pojedem dete,a ti to ne pogodis,necu ti ga vratiti jer nisi pogodila"
[/quote]

Van mreže dosla_sam

• Legenda Svrljig.NET-a
  • ...iza duge...
Sofizam
« Odgovor #5 poslato: Decembar 06, 2007, 18:21:25 »
Da li je dozvoljeno "prepisivanje"?  ;-)

Sofizam ROGATI:

"Sto nisi izgubio,imas! Jel tacno ?"
-Da.
"Rogove nisi izgubio?"
-Ne.
"Dakle, imas rogove."   :-X :-X
Život se ne meri brojem udisaja koje napravimo nego trenucima koji nam oduzmu dah...

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
Sofizam
« Odgovor #6 poslato: Decembar 06, 2007, 19:27:30 »
Prepisivanje je dozvoljeno dok te ne uhvate :-) Opraštam ti ovaj put jer ovde moj sofizam u boljoj izvedbi.
« Poslednja izmena: Decembar 06, 2007, 19:50:45 by zarej »

Van mreže dosla_sam

• Legenda Svrljig.NET-a
  • ...iza duge...
Sofizam
« Odgovor #7 poslato: Decembar 07, 2007, 12:40:57 »
...ne znam da li je moralno lagati, ali ja lazem da volim prepisivanje... :lol:
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2007, 12:43:27 by dosla_sam »
Život se ne meri brojem udisaja koje napravimo nego trenucima koji nam oduzmu dah...

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
Re: Sofizam
« Odgovor #8 poslato: Decembar 07, 2007, 13:18:55 »
Pokusacu tautologijom da resim da li lazes ,,dosla sam".

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #9 poslato: Decembar 13, 2007, 20:45:27 »
Gasi ovaj topic!!! Ljudi nece da se sofisticiraju.

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
« Odgovor #10 poslato: Decembar 13, 2007, 20:57:54 »
Necemo ga jos 'gasiti', ljudi na ovoj hladnoci mosda sporije 'pale'  :sick:, dajmo temi jos prilika...
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #11 poslato: Decembar 27, 2007, 11:40:02 »
Posle duzeg vremena, evo da napisem i ovaj sofizam. Do sada me mrzelo jer je dugacak.
Protagora i ucenik
Kod Protagore,najcuvenijeg sofiste i advokata latinskog,dolazi mladic da uci advokatski zanat i pogadja se da mu polovinu sume za ucenje odmah plati, a drugu polovinu kad prvu parnicu dobije. Kako ucenik po zavrsenim studijama ne vrsi advokatsku praksu, Protagora postaje nestrpljiv i izvodi svoga ucenika pred sud. Izmedju njih nastaje sledeci dijalog. Protagora kaze uceniku:
,,Ti mi, svakako moras platiti dug, jer ako te sud osudi da platis, platices po sudskoj presudi. A, ako te sud ne osudi da platis, platices mi po pogodbi."
Dostojan svoga ucitelja, ucenik odgovara:
,,Dragi ucitelju, ne moram platiti dug. Jer, ako me sud ne osudi, onda necu platiti po sudskoj presudi, A ako me osudi sud, onda necu platiti prema pogodbi"

Kazu da su se sudije razisle ne donevsi nikakvu odluku.

Van mreže mimrush

• Moderator
  • Prelazi u legendu
  • Memini tui memento mei!
« Odgovor #12 poslato: Decembar 27, 2007, 13:09:51 »
Nalazite se u pećini iz koje postoje samo dva izlaza, od kojih jedan vodi u slobodu, a drugi u smrt.
Ispred svakog izlaza nalazi se po jedan čuvar.
Jedan od njih stalno govori istinu, a drugi stalno laže.
Vi ne znate ko od njih stalno govori istinu, a ko stalno laže.
Obojica znaju koji izlaz vodi u slobodu, a koji u smrt.

Pitanje: kako sigurno izabrati izlaz u slobodu, ako imate pravo da samo jednom čuvaru (po vašem izboru) postavite samo jedno pitanje?

Van mreže mimrush

• Moderator
  • Prelazi u legendu
« Odgovor #13 poslato: Decembar 27, 2007, 13:11:34 »
konobar..koliko košta jedna jedina kap vina?

- he he, pa jedna kap ne košta ništa.

e, dobro.. nakapaj mi onda jedan litar..

Van mreže mimrush

• Moderator
  • Prelazi u legendu
« Odgovor #14 poslato: Decembar 27, 2007, 13:18:32 »
Sofizam lazljivac:
Kad neko kaze:"Ja lazem "(i nista drugo), govori li on istinu ili laze?
Ako predpostavimo da govori istinu, to znaci da laze (jer to njegov istinit sud tvrdi), a ako predpostavimo da laze, znaci da govori istinu (jer ako laze da laze znaci da ne laze).
Drugim recima,obe pretpostavke, i ona da govori istinu, i ona da laze, dovode do kontradikcije.
Da li je moguce da isti sud bude istovremeno istinit i neistinit?
Da li je moguce pokazati da je navedeni sud ipak samo istinit ili samo neistinit?Nad ovim i slicnim pitanjima razbijali su glavu mnogi anticki i srednjevekovni logicari, a jedan grcki logicar, kako se tvrdi, cak je i umro uzalud pokusavajuci da resi problem LAZLJIVCA.
"Putnice-kaze nadgrobni natpis-ja sam Filipes,ubio me argument,onaj Lazljivi, i duboko nocno razmisljanje."