55 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Kada nastaju kapitalna umetnicka dela  (Pročitano 8798 puta)

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
  • izjavljena rec obavezuje.
Kada nastaju kapitalna umetnicka dela
« poslato: Decembar 07, 2007, 11:08:01 »
Pretpostavlja se da je Van Gog sebi odsekao uvo pod dejstvom apsinta. Mislite li da se najveca umetnicka dela stvaraju samo pod dejstvom psihoaktivnih supstanci?
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2007, 11:09:49 by Pinokio »

Van mreže dosla_sam

• Legenda Svrljig.NET-a
  • ...iza duge...
Re: Kada nastaju kapitalna umetnicka dela
« Odgovor #1 poslato: Decembar 07, 2007, 14:02:12 »
Negde sam procitala da je apsint bio omiljeno pice pisaca, slikara... Sokirana sam time da se moze naci recept za njegovo spremanje i da ga mogu probati deca od petnaestak godina... >:(
A umetnichka dela... Ne bih volela da u momentu inspiracije odgrizem sebi uvo...
Život se ne meri brojem udisaja koje napravimo nego trenucima koji nam oduzmu dah...

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #2 poslato: Decembar 07, 2007, 17:07:39 »
  Kod nas ovo pice ne moze da se nadje u slobodnoj prodaji, tako da nema direktne opasnosti za radoznalu omladinu. Inace, apsint je liker od anisa sa procentom alkohola od oko 70%, sto je zaista mnogo (viski i votka sadrze oko 40%) ali nije kolicina alkohola ta koja je privukla nase jadne umetnike, vec sastojak pod nazivom mujone, neurotoksin koji u vecim kolicinama izaziva halucinacije. Neiscrpni izvor inspiracije! Pod dejstvom apsinta svoja dela su stvarali i Tuluz Lotrek i Oskar Vajld.
  Mislim da opijati nisu presudnu u stvaranju umetnickog dela. Koliko je onih koji su napisali svoja remek dela potpuno trezni! Ili jesi, ili nisi; ili si genije ili nisi. Ja bih mogla da se umrtvim od apsinta pa opet ne bih napisala zbirku pesama kakva je Cvece zla (nastala je pod dejstvom kokaina). Svaki umetnik je cudak na svoj nacin. Nasa civilizacija nikada nije oberucke prihvatala one koji se isticu a ako si talentovan, ako si genije onda ces sigurno odskakati od svoje osrednje okoline. Mozda je uzimanje opijata vise odgovor na neprihvatanje okoline ili mozda cak nacin da se pregura zivot, nego zelja da se poboljsa ideja za umetnicko delo. Mozda je sam talenat taj koji izaziva potrebu za opijatima, alkoholom (Mikelandjelo je voleo dobro vino, a i ono koje nije bas najbolje), raznim stimulansima. Mozda je za to odgovorna prevalika senzibilnost. Ko bi ga znao?

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #3 poslato: Decembar 07, 2007, 23:28:50 »
  Kod nas ovo pice ne moze da se nadje u slobodnoj prodaji, tako da nema direktne opasnosti za radoznalu omladinu. Inace, apsint je liker od anisa sa procentom alkohola od oko 70%, sto je zaista mnogo (viski i votka sadrze oko 40%) ali nije kolicina alkohola ta koja je privukla nase jadne umetnike, vec sastojak pod nazivom mujone, neurotoksin koji u vecim kolicinama izaziva halucinacije. Neiscrpni izvor inspiracije! Pod dejstvom apsinta svoja dela su stvarali i Tuluz Lotrek i Oskar Vajld.
  Mislim da opijati nisu presudnu u stvaranju umetnickog dela. Koliko je onih koji su napisali svoja remek dela potpuno trezni! Ili jesi, ili nisi; ili si genije ili nisi. Ja bih mogla da se umrtvim od apsinta pa opet ne bih napisala zbirku pesama kakva je Cvece zla (nastala je pod dejstvom kokaina). Svaki umetnik je cudak na svoj nacin. Nasa civilizacija nikada nije oberucke prihvatala one koji se isticu a ako si talentovan, ako si genije onda ces sigurno odskakati od svoje osrednje okoline. Mozda je uzimanje opijata vise odgovor na neprihvatanje okoline ili mozda cak nacin da se pregura zivot, nego zelja da se poboljsa ideja za umetnicko delo. Mozda je sam talenat taj koji izaziva potrebu za opijatima, alkoholom (Mikelandjelo je voleo dobro vino, a i ono koje nije bas najbolje), raznim stimulansima. Mozda je za to odgovorna prevalika senzibilnost. Ko bi ga znao?

Znaci tako! Ja sam znala odmah da ni sa "Alisom u zemlji cuda" nisu cista posla. Izgleda da ni cika Luis Kerol nije bio trezvenjak. Lepo kaze Momo Kapor da je Alisa mala narkomanka...

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #4 poslato: Decembar 07, 2007, 23:35:30 »
 A zato se meni Alisa nikada nije svidela! Kad smo vec kod Kapora, ni on svoje romane nije pisao trezan.

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #5 poslato: Decembar 07, 2007, 23:38:32 »
A zato se meni Alisa nikada nije svidela! Kad smo vec kod Kapora, ni on svoje romane nije pisao trezan.

Da, ali mi je mnogo lakse da ih svarim, nego jednu Alisu koja gricka pecurke i cas se povecava, a cas smanjuje...

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #6 poslato: Decembar 07, 2007, 23:54:55 »
Ono sto jest' - jest'

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #7 poslato: Decembar 08, 2007, 11:53:56 »
Nema apsinta u slobodnoj prodaji, ali ga deca ipak konzumiraju(provereno). A,pravi umetnici su od rodjenja u stanju ,,ludila" i zato nerazumljivi za okolinu. Eto,znam to po sebi. Niko me ne razume!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Van mreže dosla_sam

• Legenda Svrljig.NET-a
  • ...iza duge...
« Odgovor #8 poslato: Decembar 08, 2007, 12:00:48 »
Nema apsinta u slobodnoj prodaji, ali ga deca ipak konzumiraju(provereno). A,pravi umetnici su od rodjenja u stanju ,,ludila" i zato nerazumljivi za okolinu. Eto,znam to po sebi. Niko me ne razume!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pinoookiooo... Ne plashi me... Imas li usi i... nos?!  ^-^
Život se ne meri brojem udisaja koje napravimo nego trenucima koji nam oduzmu dah...

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #9 poslato: Decembar 08, 2007, 12:07:24 »
o,da,imam sve! Ali otkricu ti jednu tajnu:ja imam tri oka i cetiri uva,tako da ja slobodno mogu da konzumiram apsint u nenormalnim kolicinama!!!

Van mreže dosla_sam

• Legenda Svrljig.NET-a
  • ...iza duge...
« Odgovor #10 poslato: Decembar 08, 2007, 12:53:27 »
:-X :-X

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #11 poslato: Decembar 13, 2007, 21:55:56 »
...
« Poslednja izmena: Mart 23, 2011, 21:21:15 by WingsOfDesire »

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #12 poslato: Decembar 14, 2007, 08:18:26 »
Mislim da gresis! Ono sto je dobro ostaje nezaboravljeno,ali zar novi muzicari nemaju bolje pesme od starih, ili Olja Ivanjicki nije bolja od V. Goga?? Umetnost, kao i sve u zivotu je stvar ukusa i unutrasnje potrebe da nesto dozivimo ovako ili onako. Svako vreme nosi svoje standarde.
A, sto se nastajanja pravih dela tice,mislim da ona ,svakako nastaju u posebnom stanju. Nevazno je da li su to droga ili alkohol ili nesto drugo. Moze to da bude i velika tuga,sreca....stanje mora da bude nabijeno emocijama.
« Poslednja izmena: Decembar 14, 2007, 08:27:15 by Pinokio »

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #13 poslato: Decembar 14, 2007, 10:05:53 »
...
« Poslednja izmena: Mart 23, 2011, 21:20:57 by WingsOfDesire »

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #14 poslato: Decembar 14, 2007, 11:07:40 »
Uvek se radi o tome da se najbolja dela i najbolji umetnici prepoznaju tek generacijama iza. Van Gog je prvu sliku prodao tek pred smrt i bio je totalni anonimus. Mocart, Betoven i ...su postali cenjeni tek posle smrti-znas valjda koliko je Mocart bio osporavan u svoje vreme. Sto znaci,mi ne mozemo da prepoznamo rad Olje Ivanjicki,a ona je bas prepoznatljiv po stilu i njene slike ces,svkako razlikovati. Ne mozemo na ovaj nacin govoriti ni o muzici. Zar Prisli nije jedinstven? ZarBitlsi nisu jedinstveni? Rolingstonsi? Kvin? Pa to je gotovo danasnjica!