54 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Moral  (Pročitano 7773 puta)

Miwosh

• Gost
Moral
« poslato: Novembar 26, 2007, 17:35:39 »
Sta je to moral, i odakle potice ? Sta u sustini za vas predstavlja ta rec ?

Zygmunt Bauman tvrdi da je moral nesto osnovno u coveku, ne u smislu neke apsolutne istine koju zastupa citav modernisticki projekat, nego nesto što se ne može regulisati, ukrotiti; nesto - spontano, ali vrlo osnovno u ljudskoj egzistenciji...

Judith Butler tvrdi da ne postoji nista osim semioticke konstrukcije, moral je isto tako tek nasa materijalizovana ideja...

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
  • izjavljena rec obavezuje.
Re: Moral
« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2007, 09:59:59 »
Definicija morala sadrzana je u 10 Bozjih zapovesti.

Van mreže dosla_sam

• Legenda Svrljig.NET-a
  • ...iza duge...
« Odgovor #2 poslato: Decembar 19, 2007, 18:44:34 »
Definicija morala sadrzana je u 10 Bozjih zapovesti.
Ali ih ne postuju svi... pa svako ima svoj moral...  :lol:
Život se ne meri brojem udisaja koje napravimo nego trenucima koji nam oduzmu dah...

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #3 poslato: Decembar 20, 2007, 23:42:10 »
Tacno. Moral je nesto sto svaki covek kroji po svojoj meri.

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #4 poslato: Mart 24, 2008, 01:09:14 »
Морал је оно по чему сае човек разликује од животиња и остале створене природе. Утолико је човек колико се придржава моралних закона. А дата му је слобода хоће ли их се придржавати или неће.  У томе се још и разликује од животиња што има слободу одлучивања и сам прави избор. А по томе је сличан Богу и у томе се огледа ствсрање човека по лику Божјем.

Van mreže Vladimir

• Novajlija
  • *
« Odgovor #5 poslato: Mart 24, 2008, 03:48:57 »
Морал је оно по чему сае човек разликује од животиња и остале створене природе. Утолико је човек колико се придржава моралних закона. А дата му је слобода хоће ли их се придржавати или неће.  У томе се још и разликује од животиња што има слободу одлучивања и сам прави избор. А по томе је сличан Богу и у томе се огледа ствсрање човека по лику Божјем.

Tako je. Svaki covek nosi u svome srcu prvenstveno, sve Božje zakone i pogleda li malo u sebe naćiće sve odgovore na svaku moralnu dilemu(sem ako nije u padu). Eh, ljudi, Bog je čudesan kako je sve to "iskonfigurisao".
Kontam da ćemo jednog dana kada spoznamo ceeelu priču, tek shvatiti koliko je Tata jedan cool lik ...  :iznenadjen: :predstavljam:  :lol:

Van mreže ilijics

• Novajlija
  • *
« Odgovor #6 poslato: Mart 24, 2008, 17:28:51 »
Проблем је што је човек већ у паду.
 И де небисмо сувише касно сазнали ИСТИНУ Бог нам је открио у Библији ту истину преко моралних закона.

Van mreže svashtojed

• Aktivan član
  • **
  • Ja volim samo sebe, jedino sebe....
« Odgovor #7 poslato: Jun 15, 2008, 17:04:31 »
Kako je Nice josh poodavno konastatovao krajnje je vreme za prevrednovanje moralnih vrednosti...Koliko smo u stanju da sagledamo sebe i svoju moralnost...mislim da nismo, da niko od nas ne vidi sebe, ali mozemo da procenjujemo (potcenjujemo ili precenjujemo) druge... Ne govorim o kompleksima, upravo o moralu i o onome shto smatramo moralnim... Daleko smo od finih, dobrih...je li moralnih ljudi...Postoje li uopshte takvi na planeti???
« Poslednja izmena: Jul 24, 2008, 16:58:00 by svashtojed »
"Ako mislis da mozes onda mozes! Zato uvek misli da mozes!!!"

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #8 poslato: Jul 01, 2008, 23:49:42 »
Huh. Namerno sam izbegavao razgovor o moralu jer nemam nikakvo posebno misljenje o etici (pa ni o estetici), koje bi se pomaklo dalje od subjektivnog dozivljaja iste. Posto sam nedavno zavrsio citanje "Karamazovih", podseticu se jedne izreke, izvesnog Rakitina, koju Dostojevski donekle karikira: "Da se resi to pitanjem preko je potrebno, pre svega, svoju licnost suprotstaviti svojoj stvarnosti." Ali zar stvari ne stoje upravo tako? Prostim recima, da bi se izbegao totalni haos i anarhija, potrebno je ograniciti slobodu coveka i uvesti zakone pokoravanja. A pravi geniji ce se jednostavno, licemerjem (u ovom slucaju je licemerje najpozitivnija vrlina) izboriti sa svoju samostalnost, pronaci ce rupe u zakonu pokoravanja, ponekad ce se i pokoriti, premda prividno, i nastaviti svoj put u istom smeru, kao da se taj smer nikada nije ni promenio. Genij ne poznaje granice i to ti je to.

Van mreže Ficoman

• Legenda Svrljig.NET-a
  • " NO PAIN, NO GAIN "
« Odgovor #9 poslato: Avgust 06, 2008, 21:46:04 »
Moral su izmislili slabi da bi pokorili jace od sebe ....mislim da je to reka Nice?!
" A u ruke Mandušića Vuka, svaka puška biće ubojita.." P.P.Nj.

Van mreže svashtojed

• Aktivan član
  • **
  • Ja volim samo sebe, jedino sebe....
« Odgovor #10 poslato: Avgust 21, 2008, 01:19:15 »
Ne znam za ovu misao, mada mi ne zvuci kao Niceova, ali mozda jeste-nikad nisi na cisto s njim....Ono shto je sigurno je da on po meni najbolje objashnjava moral od svih filozofa-svih umnih ljudi ikada....Treba procitati jednu od najboljih knjiga o moralu ciji je autor upravo on..."Genelogija morala".....Zanimljivo-zabrinjavajuca je cinjenica da ljudima sa vremenom opseg onoga shto je dozvoljeno/moralno sve veci...Hronoloshki gledano kroz istoriju....
"Ako mislis da mozes onda mozes! Zato uvek misli da mozes!!!"

Van mreže mixy

• Hyper-aktivan član
  • ...lost princess...
    • My neverland...
« Odgovor #11 poslato: Septembar 04, 2008, 20:14:12 »
Ne znam za ovu misao, mada mi ne zvuci kao Niceova, ali mozda jeste-nikad nisi na cisto s njim....Ono shto je sigurno je da on po meni najbolje objashnjava moral od svih filozofa-svih umnih ljudi ikada....Treba procitati jednu od najboljih knjiga o moralu ciji je autor upravo on..."Genelogija morala".....Zanimljivo-zabrinjavajuca je cinjenica da ljudima sa vremenom opseg onoga shto je dozvoljeno/moralno sve veci...Hronoloshki gledano kroz istoriju....

Citala sam ja to, cak spremala davno za jedan cas filozofije... I upravu si od svih mudratora on najbolje ustvari najrealnije objasnjava moral, moralno i moralne vrednosti...

Van mreže Agent Provocateur

• Novajlija
  • *
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 25, 2008, 15:04:37 »
Mislim da je moral duboko ukorenjena svest koja nam omogucava da razlikujemo Dobro i  Zlo (zlo samo u njegovim cistim i ekstremnim oblicima, a sve manje od toga je nemoguce kontrolisati iz razloga sto bilo koje dobro koje ucinimo, nanece zlo nekome - bas onome ko nije zeleo da se to desi...da pojednostavim, ukoliko nekome ucinimo uslugu,rsimo problem, pomognemo itd... nanecemo zlo i novu prepreku nekome ko je zeleo da "korisnik" usluge bude uskracen za istu....verujem u tu kosmicku ekvivalentnost)...A opet, svako moral drugacije shvata, interpretira itd...