138 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Backpacking i hitchiking - najjeftinije putovanje svetom  (Pročitano 11981 puta)

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
Backpacking i hitchiking - najjeftinije putovanje svetom
« poslato: Novembar 26, 2007, 12:02:46 »
Backpakersi su ljudi koji jeftino putuju svetom ne žudeći previše za komforom pri putovanju i smeštaju već samo za druženjem i upoznavanjem novih ljudi i kultura. Obično sa sobom imaju samo rančeve i zbog toga su i dobili taj naziv. Smisao backpackinga nije da se smeštaju po hotelima i davanje pare vodičima kako bi obilazili znamenitosti već da nađu privatni besplatni smeštaj i tako se bolje upoznaju sa jezikom i kulturom zemlje u kojoj se nalaze i u društvu domaćina obiđu i upoznaju znamenitosti.

Postoje dosta sajtova koje backpackersi koriste da bi pronašli domaćina koji bi ih primio a najpoznatija dva su Hospitality Club i Couch Surfing. Na ovim sajtovime se možete prijaviti i napisati vaše uslove pod kojima primate i šta možete da ponudite gostima(npr. koliko gosta možete da primite kakav smeštaj možete da im obezbedite, da li možete da ih provedete kroz vaš grad i sl.). Naravno možete se prijaviti i ako ne želite nikoga da ugostite samo da vi putujete.

Ako vam se neko javi da hoće da dođe možete proveriti njegov profil da bi se smanjio rizik da ugostite npr. nekog odbeglog zatvorenika ili ubicu(mnogo su retki ovi slučajevi), gde možete da li mu neko veruje, da li ga je ugostio, video njegov pasoš i sl.

Od domaćih sajtova ove namene postoji Klub putnika Srbije i Backpackers

Hitchiking je izraz za putovanje stopom. Backpackersi često putuju autostopom a postoje i sajtovi specijalne namene na kojima se ljudi koji idu sami kolima ili imaju neko slobodno mesto prijave i javno oglase odakle dokle idu da bi ljudi koji putuju u isti pravac mogli da ih kontaktiraju i eventualno podele troškove goriva. Jedan od takvih satova je http://www.hitchhikers.org/

Da li ste nekada putovali kao backpackersi i da li ste ugostili nekog? Šta mislite o ovakvom načinu putovanja? Ljudi koji čak imaju pare za hotelski smeštaj putuju na ovakav način jer im je zanimljivije da se druže i odsednu kod običnih lokalnih ljudi nego u nekom bezdušnom hotelu...
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže nisevcanka

• Hyper-aktivan član
  • www.dolinafest.com
Re: Backpacking i hitchiking - najjeftinije putovanje svetom
« Odgovor #1 poslato: Novembar 27, 2007, 17:05:13 »
Nisam nikada,ali bih rado putovala na ovakav nachin. Ovakvo putashestvije je pravi izazov i puno nepredvidivih situacija. Nisam sigurna kako bi moji roditelji reagovali ali bih sa zadovoljstvom gostu pozelela dobrodoshlicu.
Neki tamo Tolstoj rekao je jednom, a mnogi su to posle na razne nacine ponavljali. Rekao je da covek moze da zivi i u Jasnoj Poljani, u selendri jednoj ruskoj da napravi prestonicu sveta, samo ako se on oseca kao prestonica..."

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #2 poslato: Novembar 28, 2007, 13:47:33 »
 Backpacking je super stvar. Kod nas ih nema u tolikom broju, ali ih po inostranstvu ima koliko hoćeš! Uglavnom putuju vozom, sa 'golemim' rančevima, a oni koji voze bicikle imaju dve torbe zakačene sa obe strane zadnjeg točka. I baš privlače pažnju.
 Hitchiknig je još pustolovnija varijanta, ali nekako je sigurnije bilo u SFRJ stopirati, nego sada. Svakakvih ima, nije drugo (bar za ovaj naš region).

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
« Odgovor #3 poslato: Novembar 28, 2007, 14:36:13 »
Ima ih i kod nas dosta prolaze kroz našu zemlju i neretko se neplanirano zadržavaju. Moj brat ih je u Nišu ugostio sigurno 20-ak u zadnje 2 godine što preko hospitalitycluba što ljude koje smo našli na kej koji su tražili smeštaj, što ljude koji su bili u hostel pa prešli kod nas u stan da ne bi plaćali. Uglavnom su ljudi pretežno iz Evrope i Amerike i to od klošara programera koji radi povremeno za google do biciklista koji voze do Indije.

Ljudi naši nigde ne idu i to je veliki problem studenti u svim normalnim zemljama najviše putuju. Njima je to normalno dodje praznik pokupiš stvari, kintu, nađeš smeštaj preko neta i obilaziš redom zemlje. Čovek kad dodje iz amerike i priča mi kako 3 godine nije išo kući putuje svetom, skroz normalno, stvarno zavidan način života. Pogledajte sledeći sajt http://www.wheresperry.com/
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #4 poslato: Novembar 28, 2007, 15:44:24 »
 Ej, bas je interesting...

Ja sam se preko fakulteta (Filozofskog) prijavila za razmenu studenata. Kod mene će, ako budem izabrana, krajem februara doći neko iz Holandije, a ja na proleće u Utrecht. Ionako imam druga u Utrechtu, a i želja mi je da skoknem do Amsterdama, koji i nije toliko daleko. Mislim da je sasvim ok da primiš te ljude kući, tako se stvaraju mnogobrojna prijateljstva!
Sama činjenica da smo, kao narod, vrlo ksenofobični treba da podigne nivo druženja sa ljudima 'abroad'.

Van mreže nisevcanka

• Hyper-aktivan član
  • www.dolinafest.com
« Odgovor #5 poslato: Novembar 29, 2007, 16:25:28 »
Ako neko od njih, kao slučajno, za krajnju destinaciju izabere lepote i vrleti Mečjeg Dola ili Palilule  može da svrati u Niševac-daćemo mu potrebne instrukcije i ponuditi besplatno prenoćište. :-)
Neki tamo Tolstoj rekao je jednom, a mnogi su to posle na razne nacine ponavljali. Rekao je da covek moze da zivi i u Jasnoj Poljani, u selendri jednoj ruskoj da napravi prestonicu sveta, samo ako se on oseca kao prestonica..."

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
« Odgovor #6 poslato: Novembar 29, 2007, 18:05:57 »
Ma svi bi, siguran sam, pre došli u Niševac nego u Niš samo kada bi znali koja je vaša omiljena hortikultura :-)

Bez zezanja u Svrljigu nema ama baš ništa interesantno za turiste(ako neko misli da ima neka kaže ja ne znam) osim to što imamo Kule kod Varoš i prekonošku pećinu... a da skoro sam pročitao na ovom forumu da imamo i rudnik :-) A čak smo i na lokaciji gde stranci slabo prolaze a kamoli da svraćaju. Kontaktirao me jedan par iz Nemačke i kad sam im pokazao na karti gde se Svrljig nalazi odgovorili su "No time for such long loop..." što u prevodu znači koj ću moj tamo...

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #7 poslato: Decembar 02, 2007, 00:23:04 »
 Ne mora da znači. Koliko znam iz ličnog iskustva, svi stranci koji su bili u Svrljigu kažu da bi došli ponovo. Naravno, niko neće da ostane da živi ovde, ali im se sviđa.
Verovatno kada bi ostali malo duže... bila bi druga priča. Ovako, bar stop by može da se podnese.
 Šteta je samo što pola sveta ne zna gde se Srbija, zapravo, nalazi; niti da postoji. Greota, ne znaju šta propuštaju. Humor sigurno. Lep život - I don't think so

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
« Odgovor #8 poslato: Decembar 02, 2007, 06:11:52 »
U pravu si donekle ali ipak je potrebno nešto da bi privuklo ljude da dodju. Znam da je većini zanimljivije da budu sa interesantnim ljudima nego da obilaze znamenitosti i spomenike, ali kad nema nešto glavno zbog čega bi došli neće ni da dođu a samim tim ni da upoznaju ljude. Jedan Finac što je došo kod nas da prespava jednu noć i da pali za Bg ostao je sa nama 5 dana nijednu znamenitost mu nismo pokazali(osim neke socijala kafane) čak ni u tvrđavu nije ušao nijednom iako živimo na 2 min od nje.

Van mreže sajber selja

• Novajlija
  • *
« Odgovor #9 poslato: Decembar 05, 2007, 12:18:06 »
Ma znam ja sta privlaci te fince, ruse i ostale. Pivo 1/4 evra, vino 1euro. A kad bi se proculo kakva rakija ima po nasim selima, svi bi hvatali direktnu liniju aerodrom surchin-svrljig, kakavi manastiri, cele kule i ostali smorovi. MA po selo veselo! Svaka kuca sto ima podrum bi bila hotel. Bacis im pored bachve dva cebeta i kofu za povrac-sra*j-pis, fincima i rusima bi to bile pet zvezdice, pa da vidis bato seoski turizam! Za godinu dana ceo svet bi znao gde je srbija. Srbija, drzava oko svrljiga.
Ispred kuce ruke siri Mery
Ja joj kazem "ajd ne se*i,
Ja idem da vidim zelenu travu doma mog"

Van mreže svashtojed

• Aktivan član
  • **
  • Ja volim samo sebe, jedino sebe....
« Odgovor #10 poslato: Jun 15, 2008, 17:36:01 »
    Auto-stop je najbolji moguci vid putovanja kako u Srbiji tako i van...Apsolutno sam siguran u to...Shto se rizika tice...jedino plavci mogu da vam napishu kaznu za zadrzavanje na auto putu...Ja licno nisam ima nikakvih problema, Stopom putujem vec 2 godine, mada sam uglavnom ishao na krace relacije do 100 km-a...oko svrljiga. Relativno skoro sam, medjutim krenuo na dugo, dugo putovanje do Subotice, nekih 500 km-a puta koji je vrlo uspeshno, u roku od 14 sati, zavrshen. Na tom istom putu, ka Subotici, plavci su pisali kaznu mom drugu, ali takve situacije su vrlo retke...dese se tu i tamo, ali uglavnom sve prodje ok...
    Zato ljudi putujte, nema prepreka, svuda u Srbiji moze se stici stopom, a pametno je imati sator i vrecu za spavanje sa sobom (shto ja na gore navedenom putovanju nisam imao)...  8-)
"Ako mislis da mozes onda mozes! Zato uvek misli da mozes!!!"

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
« Odgovor #11 poslato: Jun 16, 2008, 17:56:26 »
U praksi je mnogo puta dokazano da stopom mozes da stignes mnogo brze nego nasim vozevima pogotovo na duze relacije.

Van mreže niki23

• Novajlija
  • *
« Odgovor #12 poslato: Februar 03, 2009, 20:40:35 »
Cao svima,

Nekim ljudima putovanje je nacin zivota i ne ukljucuje obavezno hotel sa 5 zvezdica i odmor na dalekoj plazi. Postoje brojni nacini da se osete kulturne raznolikosti i da se obogati zivot.  Jedan od najboljih nacina je da posmatrate ljude. Komunicirati sa ljudima, odsedati u hotelima ili ako je moguce u domovima ljudi domacina te zemlje, odlaziti u nacionalne restorane, posecivati supermarkete, stadione, pozorista itd. , isprobati i osetiti puls zemlje kojoj si u poseti. Neka mesta zaista mogu da te iznenade, mozes sresti izuzetno prijateljski nastrojene ljude u zemljama o kojima se samo slusalo lose na vestima. Tako da se razbije lanac predrasuda idi da posetis mesta sa dna tvoje liste “kuda putovati” , bices vrlo iznenadjen sta si propustao. Postoji knjiga koja dosta opisuje ove stvari, to je knjiga o iskustvu sa putovanja Balkanom jednog Amerikanca poreklom iz Irana , koja se zove The Age of Nepotism. Toplo je preporucujem, a takodje preporucujem i sajt  www.theageofnepotism.com.   :-)

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
« Odgovor #13 poslato: Februar 03, 2009, 20:42:50 »
Zdravo niki23 ! Hvala na preporuci, pogledaćemo zasigurno.

Ujedno, dobrodošao na naš forum  :uu:.
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže niki23

• Novajlija
  • *
« Odgovor #14 poslato: Mart 09, 2009, 12:54:48 »
Zdravo niki23 ! Hvala na preporuci, pogledaćemo zasigurno.

Ujedno, dobrodošao na naš forum  :uu:.

Hvala, bolje vas nasla  :uu:
www.theageofnepotism.com