46 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Potrošački sindrom  (Pročitano 11475 puta)

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
Potrošački sindrom
« poslato: Oktobar 26, 2007, 16:41:07 »
 Sephiroth mi je dao dobru ideju da započnemo i ovu temu. Stavićemo je pod 'ekologijom', jer itekako utiče na koncept Održivog razvoja, tj. njegov je deo

Van mreže Sephiroth

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
Re: Potrošački sindrom
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 26, 2007, 21:38:39 »
evo o cemu se radi.... pisao sam kako sam iznerviran, jednostavno se mnogo o ekologiji prica a malo, malo radi. primer za to sam video danas u super/mega/giga/hiper/turbo marketu. prolazio sam, setao i na miru pazario i zapazio ogromna pakovanja proizvoda. konkretno, sto me je najvise iznerviralo ogromno pakovanje za "samo" 330 gr cajnog peciva. kutija je bila skoro iste velicine kao za patike/cipele. znaci pakuje se vazduh!!! za sad je ovako nesto zanemarljivo, ipak su to samo pojedini proizvodi, ali je pitanje vremena kad ce i ostali proizvodjaci da za malo vise para upakuju proizvode u nepotrebno velika pakovanja. pored ove ogromne kutije je stajao i konkurentski proizvod u normalnom pakovanju, to pakovanje je 3x manje i nekako deluje bedno pored ogromne kutije. kod mene je ovakvo pakovanje imalo kontra efekat, ali verujem da ce vecina potrosaca izabrati vecu kutiju nesvesno, jednostavno takvo je vreme, zuri se i naravno da ne mogu da ocekujem od nekog da studira proizvod.... verujem da je vece pakovanje samo malo skuplje, ali su posledice za prirodu dvostruko katastrofalne. nepotrebno se trose resursi + veca kolicina odpatka......
Neon Genesis Evangelion

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 26, 2007, 23:08:12 »
 Trgovci su od toga napravili celu naucnu oblast. Rade se istrazivanja, sondaze, angazuju se psiholozi, dizajneri...Npr, tacno se zna koja ce boja privuci najvise paznje za svaki proizvod. Citava armija strucnjaka radi na tome da kupac kad zadje medju rafove zapazi bas njihov proizvod. Naravno, njih nije briga da li je to dobro i za doticnog kupca: jedino je vazno da ti napunis svoja kolica bas njihovim proizvodima i potrosis sto vise novca. Igra je surova ali se i veliki novac vrti. Na nama, kupcima, je da pokusavamo da odigramo pametno.

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 27, 2007, 21:32:12 »
 Ono što je primarni interes mega marketa jeste da nam izvuče sav novac iz džepa, sa kartice, čekova i sl. zato je bolje otići u običan market i kupiti samo osnovne i u trenutku najpotrebnije stvari. A cilj većine (ako ne i svih) proizvođača je da vizuelno privuku kupce/potrošače. Klasična vizuelna obmana, još upakovana sa 'promo' cenom koja se, kada se sabere i oduzme, poklapa sa veličinom ambalaže!! I, povedeni prvim utiskom, svi će se pre odlučiti za to. Koncept Održivog razvoja (koji će se, inače, usvojiti kao strategija koju treba implementirati u Vladi RS početkom 2008.) podrazumeva smanjenje masovnog konzumiranja robe široke potrošnje. Ali, tu je problem. Kako smanjiti konzumiranje tj, potrošnju? I pored svakodnevne materijalne oskudice, potrošačka kolica se i dalje pune??? Šta bi tek bilo kada bi svako imao pristojnu platu od koje bi mogao normalno da živi? Onda bi se kupovalo i kupovalo, i trošilo, i trošilo,...

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 27, 2007, 23:01:21 »
Ne znam za druge, ali ja kada udjem u neki megamarket imam posvesno naredjenje da što više stvari strpam u kolica... srećom pored mene je uvek moj 'glas razuma'...

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 29, 2007, 12:00:09 »
 A koja bi situacija bila da stvarno imate dovoljno novca i da ne razmišljate o ceni proizvoda?

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 31, 2007, 17:43:05 »
Verovatno bi po marketu vozala bar dvoja kolica.... :lol:

Van mreže Milan_R

• Novajlija
  • *
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 31, 2007, 21:02:18 »
U našem okruženju je bitno da proizvod bude dobro upakova, nije bitno kakav je a ni sami prizvođači ne slute koliki otpad prave. Prost primer je bombonera čija kutija je 50 x 30 cm a unutra ima samo 10 bombonica. PRAVI HAOS
Nikad ne reci NIKAD

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #8 poslato: Novembar 01, 2007, 13:38:52 »
 Bombonjera se obično nosi kao poklon, pa su je verovatno namerno napakovali u 2x2 pakovanju, da se ljudi ne bi brukali kada nose poklon. Šta god pričali, ipak je kvantitet i dalje, nažalost, bitniji od kvaliteta.

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #9 poslato: Novembar 02, 2007, 15:35:33 »
pa, bitan je kad je malo ljudi u poziciji da bira kvalitet... jer kvalitet je jos uek usko skopcan sa visokim cenama... e, sad... mi smo po pritiskom sa duboko usadjenim "hrchak sindoromom" natrpavanja zaliha, da bi pregurali... sta da se radi...
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže sarac

• Novajlija
  • *
« Odgovor #10 poslato: Novembar 03, 2007, 05:09:47 »

Veliki problem je sto,i kad hoces da platis kvalitet dobijes neko s****.Kod nas jos uvek nema nikakve zastite potrosaca.Kupujes macku u dzaku.javascript:void(0);
angry
Poslednje drvo kad se poseče,
poslednjom rekom otrov oteče,
poslednja riba reš ispeče,
čoveče, da li će ti doći do svesti
da se novac ne može jesti!

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #11 poslato: Novembar 03, 2007, 12:28:10 »
u pravo si sharac... kod nas ti se pod pojmom kvalitet podrazumeva Sr@nje u lepom pakovanju.

Van mreže sarac

• Novajlija
  • *
« Odgovor #12 poslato: Novembar 03, 2007, 17:56:19 »

A reklamacije.Kako da reklamiras robu kad ne dobijas racun.Da li je neko ikada u podzemnom dobio racun.Ako ima takvog voleo bih da cujem.
Poslednje drvo kad se poseče,
poslednjom rekom otrov oteče,
poslednja riba reš ispeče,
čoveče, da li će ti doći do svesti
da se novac ne može jesti!

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #13 poslato: Novembar 03, 2007, 18:37:24 »
ja nikad nisam dobila račun kod kineza...

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #14 poslato: Novembar 22, 2007, 20:35:57 »
 Evo i nove vesti za sve zainteresovane koji pazare u poznatom 'Tempu'
Od 16. novembra rade 24h.....
 Yeeee.... super stvar za one koji pate od nesanice. I za one koji ne vole gužvu. Za sve ponešto, možda daju i ponoćne popuste?? Ko zna!!