51 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Sekte?!??  (Pročitano 14414 puta)

Van mreže Tresspass

• Novajlija
  • *
Sekte?!??
« poslato: Oktobar 25, 2007, 09:40:34 »
da pokrenem i ovu temu. Misljenje o njima, sta predstavljaju, sta i ko se krije iza njih.

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
Re: Sekte?!??
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 25, 2007, 10:53:46 »
 Sa različitih stanovišta tumačenja, vrlo diskutabilno..
Neki teoretičari, ako ih mogu tako nazvati, te verske/neverske skupine i ne zovu sektama, već denominacijama, što bi značilo da su se već 'ustoličile' i uveliko postoje u današnjem, modernom društvu.
Sekte se često i definišu kao verske zajednice koje su se po nečemu odvojile od ustaljenih pravila. Tako se, na primer, hrišćanstvo smatralo za sektu unutar judaizma.
Dakle, pripadnike sekti karakteriše grupa koju objedinjuje ista doktrina unutar religije, ili filozofije.
Reč sekta potiče od latinskog glagola 'sequere' što znači slediti. U sekti, pristalice obično slede učitelja.
Danas među sektama podrazumevamo sve što nije, da kažem, 'javna' i priznata konfesija.
I pripadnici sekti organizuju verske obrede, samo na neki drugi način.
Baš onako kako smo raspravljali o tumačenju religije, da je svako može tumačiti po svom nahođenju, tako i pripadnici sekti tumače religiju na svoj način i veruju u šta žele da veruju. Možda često na jedan uvrnut način

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 25, 2007, 12:01:21 »
i sve to i nije toliko strasno dok ne ugrozava coveka, na bilo koji nacin...

Van mreže anacionalni nishlija

• Novajlija
  • *
    • Klub studenata filozofije
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 28, 2007, 14:19:11 »
Mozda necete verovati, ali u Srbiji ima jako malo ljudi koji se strucno bave sektama, koji ce sa strucnog stanovista proceniti i okarakterisati delovanje pojedinih sekti, i tako razdvojiti sta je sta, te kakav bi status u svemu tome trebalo da ima SPC kao vladajuca verska zajednica u Srbiji. Zbog toga se dogadja da o sektama uzmu govoriti oni koji su pristrasni, najcesce ljudi iz SPC-a.

Inace, SPC (Srpska pravoslavna Crkva) je formalno na istom nivou kao i bilo sta od onoga sto zovemo sektama, jer i jedno i drugo pripadaju "verskim zajednicama", s tom razlikom sto je jedno dominantna, a druge su marginalne organizacije.

-    -    -    -

Van mreže simce

• Prelazi u legendu
  • under-construction
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 29, 2007, 11:03:39 »
Citat
Inace, SPC (Srpska pravoslavna Crkva) je formalno na istom nivou kao i bilo sta od onoga sto zovemo sektama
[/size]
...što se tiče sekti ,potpuno si u pravu,samo ja ne bih stavljao SPC u isti koš..Daleko od toga da je u SPC sve idealno,ali ipak ima i nas koji u nju verujemo a isto tako verujemo i u evropske integracije i sve ono što je najbolje u  zapadnim demokratskim društvima..
@ već dve godine "Prelazi u legendu" @

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 29, 2007, 11:16:31 »
 Mislim da je covek hteo da kaze kako s pravne strane to izgleda isto i kako ne postoji pravilo po kojem bi neka verska organizacija bila automatski proglasena za sektu u onakvom znacenju kako mi shvatamo pojam sekte.

Van mreže simce

• Prelazi u legendu
  • under-construction
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 29, 2007, 11:32:19 »
...ma uredu je,slično mišljenje imam i ja.isto i mene nerviraju neke stvari koje se dešavaju u SPC,ali crkvu ne čini valjda samo sveštenstvo već i vernici.Možda bi bilo u redu na neki način izdvojiti deo sveštenstva(i ovo namerno kažem deo sveštenstva koji je uglavnom na većem hijerarhijskom položaju) od svih onih pravih vernika.
..što se tiče pristrasnosti "jednog dela" ljudi iz SPC,čovek je potpuno u pravu!
@ već dve godine "Prelazi u legendu" @

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 29, 2007, 22:50:54 »
u sustini sekta je po definiciji verska organizacija, medjutim sve zavisi kakav "program" ta sekta nudi svojim vernicima. u osnovi postoje pacifističke sekte, koje zagovaraju miran sazivot, ljubav, postoavnje medju svojim vernicima.. medjutim, postoje i sekte koje psihicki i fizički izrabljuju svoje vernike, primoravaju ih na iskupljenje putem poniženja... e, takvi mi se gade.
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže Sephiroth

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 30, 2007, 12:47:31 »
takodje, i meni se gade, sto su teza vremena sekte imaju veci priliv clanova, ljudi veruju da ce im biti bolje i totalno izgube realan pogled na svet
Neon Genesis Evangelion

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 30, 2007, 15:11:37 »
Ma da, i podložniji su negativnom uticaju.

Van mreže Sephiroth

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 30, 2007, 20:42:58 »
al kad cujem da je neko spreman da izvrsi samoubistvo, pa to i masovno rade za tamo nekog- uaaaa, stvarno ljudi prestanu da razmisljaju
Neon Genesis Evangelion

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 30, 2007, 22:58:43 »
pa, znaš kako... prvo im životno iskustvo poljulja veru u vrednost i smisao života, a onda im tamo neki "harizmatični" dasa ubaci u glavu trip da život nema smisao, da je njihova životna misija da ga polože na oltar božanstvu... tako ispranih mozgova čine kojekakve gluposti, samo kako bi ostali prihvaćeni u grupi koju su prepoznali kao svoju, i koja navodno uvažava njih... bljak.

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 30, 2007, 23:25:07 »
  ...a onda im lepo pokupi svu zaostavstinu i pobegne s kintom na neko lepo, egzoticno ostrvo. Gnusam se osoba koje su spremne da se okoriste tudjom nevoljom. Medju onima koji pristupaju sektama najvise je starih o kojima nema ko da brine, vrlo mladih o kojima tdj. niko ne brine i bolesnih koji su izgubili nadu u ozdravljenje. Kakva je to osoba koja izrabljuje ovakve ljude?

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 30, 2007, 23:27:44 »
Pa, u osnovi mnogo je kategorija ljudi koji žive od ljudske nesreće: vlasnici prodavnica pogrebne opreme, vlasnici fabrika lekova, lekari... pa sad ti biraj. No, da sad ne bi ispalo da ikog vređam, moj stav je da je to u psihi ljudskog bića - iskoristiti slabijeg - samo kod nekih ljudi je ta klica uspavana ili nikad ne dostigne taj stupanj razvoja, a  nekim ljudima ništa nije sveto.

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 30, 2007, 23:36:28 »
  Ja ipak ne bih poredila lekare, grobare i farmaceute sa vodjama sekti. Valjda su im ciljevi razliciti.