53 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Kako je nastala religija?  (Pročitano 14044 puta)

Van mreže bakidaki

• Hyper-aktivan član
Re: Kako je nastala religija?
« Odgovor #30 poslato: Septembar 19, 2008, 21:38:25 »
Eh sada moram i ja da se nadovezem kao jedan student filosofije u kome i dalje ratuju filosofija i teologija. Cesto se nosim Niceovom mislju da su religiju i Boga stvorili slabi, a sama kroz iskustvo osudjujem samu religiju, jer smatram da smo svi Jedno (cak i u ontoloskom smislu). Ono sto nevolim kod same religije je to sto smo sami napravili razlike medju nama i svi se ponasamo prema drugima sa distance (naravno to sam raskrstila sa sobom tako da sva ljudska bica posmatram onako kako ja samu sebe posmatram sto ipak nije slucaj sa svima ostalim ljudskim bicima). Mislima da je poznati slikar Goja veoma jasno pokazao kakvi su ljudi u sustini - utvare.

Van mreže bakidaki

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #31 poslato: Septembar 24, 2008, 16:37:00 »
   Zapravo religija pociva na osnovnoj razlici covjeka i zivotinje, odnosno u svijesti u strogom smislu, sto je logicno jer ne mozemo zanijekati zivotinjama svijest u smislu samosjecanja, osjetilne sposobnosti razlikovanja, opazanja. Svijest u najstrozem smislu nalazi se samo tamo gdje je nekom bicu predmet njegova bit. Zivotinja je sebi predmet kao individuum, u smislu da ima samo sposobnost razmnozavanja i potrebe za prezivljavanje i nista dalje od toga i zbog nedostatka svijesti koja svoje ime izvodi iz znanja, dok covjek posjeduje svijest o necemu, samosvijest i misljenje.
  Bit covjeka, za razliku od zivotinje, nije samo osnov, vec i predmet religije, koja je pak svijest o beskonacnom. Religija cak ne moze biti nista drugo do svijest covjeka o njegovoj beskonacnoj biti. Medjutim, stvarno ograniceno bice nema ni najudaljeniju slutnju a kamoli svijest o beskonacnoj biti, jer je granica bica zapravo i granica svijesti.
  Svijest o Bogu je samosvijest covjeka, spoznaja Boga samospoznaja covjeka. poznata je ona stara:po njegovom Bogu prepoznajes covjeka, a po covjeku opet njegova Boga....

Van mreže rujni

• Novajlija
  • *
« Odgovor #32 poslato: Septembar 25, 2008, 19:56:35 »
     Bit covjeka, za razliku od zivotinje, nije samo osnov, vec i predmet religije, koja je pak svijest o beskonacnom. Religija cak ne moze biti nista drugo do svijest covjeka o njegovoj beskonacnoj biti. Medjutim, stvarno ograniceno bice nema ni najudaljeniju slutnju a kamoli svijest o beskonacnoj biti, jer je granica bica zapravo i granica svijesti.

Mislim da si tu umjesto riječ religija trebalo bi biti "vjera"..
Kroz vjeru čovjek izlučuje u sebi potrebu za razvitkom bitka, a samim time u prenesenom značenju i pomicanjem graničnih vriednosti svijesti..
P.S:To je moje osobno mišljenje.. Spreman sam se suočiti sa eventualnim sugestijama i kritikom

« Poslednja izmena: Septembar 25, 2008, 20:28:20 by rujni »