56 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Kako je nastala religija?  (Pročitano 14045 puta)

Van mreže simce

• Prelazi u legendu
  • under-construction
Re: Kako je nastala religija?
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 25, 2007, 21:20:51 »
...ako bih rekao da ste u pravu ,verovatno bih bio izdajnik muškog roda...pa zato to neću da kažem..
...a za ovakvu situaciju ste donekle same krive,ustvari krive su vaše bake,majke a biće te krive i vi prema svojim ćerkama...
...tiha voda i breg roni,moja je omiljena poslovica tj.u prevodu-ne treba kukati i jaukati na sav glas .u današnjem svetu diplomatija je najača stvar a siguran sam da je ceo ženski rod i lukaviji i tako dalje..(pa ne mogu baš sve da otkrijem)...
@ već dve godine "Prelazi u legendu" @

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 25, 2007, 21:55:45 »
...ako bih rekao da ste u pravu ,verovatno bih bio izdajnik muškog roda...pa zato to neću da kažem..
...a za ovakvu situaciju ste donekle same krive,ustvari krive su vaše bake,majke a biće te krive i vi prema svojim ćerkama...
...tiha voda i breg roni,moja je omiljena poslovica tj.u prevodu-ne treba kukati i jaukati na sav glas .u današnjem svetu diplomatija je najača stvar a siguran sam da je ceo ženski rod i lukaviji i tako dalje..(pa ne mogu baš sve da otkrijem)...

E pa ne da si u pravu, nego svaka cast. bas sam o tome i ja pricala. Mentalitet koji nam je u korenima, koji se prenosi sa generacije na generaciju, i sama cinjenica da jedna zena dozvoli da se muz prema njoj ophodi kao prema nizem bicu je ustvari precutno odobravanje takvog ponasanja. Znaci, ako se zeni nesto ne dopada treba to reci, jer kako se kaze "ako me udaris jednom ti si kriv, ako me udaris dvaput ja sam kriva" jer sam dozvolila... naravno, ne kazem ja da sad tu treba da ispadne ferka pa ko pobedi... jednostavno, zene su ravnopravne sa muskarcima, zvanicno, problem je sto u svojoj svesti zene jos uvek nisu to prihvatile kao stvarnost, vec kao nesto sto bi trebalo da bude.

P.S. I ne bi bio izdajnik, vec bi se samo izdigao iznad svih priznavsi to sto vec svi znaju... :lol:

Van mreže simce

• Prelazi u legendu
  • under-construction
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 26, 2007, 15:10:53 »
...pa otprilike baš tako...mislim sve je većini muškog roda jasno ,nema tu nikakve tajne..
...kad vidite neku uspešnu ženu tu je još hiljade njih koji bi da je sklone i "unište" ali sam siguran da je u toj hiljadi, 996 žena...e taj deo meni nije jasan...medju muškarcima postoji taj neki odnos poštovanja prema onome ko je uspešan i ko je lider ,bilo u društvu ,bilo u poslu(naravno postoje i izuzeci),dok to kod žena ,barem se meni čini,to ne postoji...čak mi se čini da uspešna žena ima više poštovanja i divljenja od osoba suprotnog pola(ne tako bliskih) nego od svojih najbližih drugarica...možda i nisam u pravu..???!!!

..hteo sam da završim post ali ću dodati još nešto...mislim da većina muškaraca i nisu baš takvi šovinisti kakvim ih većina žena zamišlja .meni uopšte ne bi smetalo da mi recimo žena plati piće ili večeru ali bi većini žena to smetalo ,pa bi čak neke bile i uvredjene zbog toga...
« Poslednja izmena: Oktobar 26, 2007, 23:20:37 by simce »
@ već dve godine "Prelazi u legendu" @

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 26, 2007, 16:37:22 »
..hteo sam da završim post ali ću dodati još nešto...mislim da većina muškaraca i nisu baš takve šoviniste kakvim ih većina žena zamišlja .meni uopšte ne bi smetalo da mi recimo žena plati piće ili večeru ali bi većini žena to smetalo ,pa bi čak neke bile i uvredjene zbog toga...
Sa ovim se u potpunosti slažem!!! Ako je ravnopravnost onda treba da bude ravnopravnost u svakom pogledu.
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 26, 2007, 18:12:06 »
  8-) 8-) 8-)
Bravo za Simčeta. Meni ne bi smetalo da platim piće ili večeru muškarcu, mislim da se sve to zasniva na dobrom dogovoru (e, sada plaćaš ti, a sutra ja!!)
Ali, stereotipi i dalje vladaju.

A ono što je rečeno o ženskoj ljubomori je čista istina!!!

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 26, 2007, 21:30:34 »
  Strasno me zanima ova rasprava o polovima ali bih volela da se vratimo na temu. Otvorila sam novi topik: Muskarci su sa Marsa. Zene su sa Venere.

Mislim da je religija stalna potreba nesavrsenog ljutskog bica. Pod tim ne mislim samo  na pitanja na koja neki 'pra covek' nije mogao da da odgovor. Vera je mnogo vise od odgovora na filozofska pitanja. Ja licno ne praktikujem veru onako kako je propisuje SPC, jer se ne mogu sloziti s neki njenim bitnim odrednicama ali se smatram vernikom, od. ne mislim da sam ateista.

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
  • izjavljena rec obavezuje.
« Odgovor #21 poslato: Decembar 19, 2007, 10:28:15 »
Nije nepoznato da su LJUBAV, VERA i NADA ono sto coveka vodi i olaksava mu zivot. Ukoliko covek nema vere i nade u to da ce mu biti bolje,a pritom ga kroz zivot ne vodi ljubav, onda je jako tesko ziveti. Tada se desavaju samoubistva-u nedostatku vere, nade i ljubavi(prema nekome ili necemu).
Nastanak religije-postoji od postanka coveka(naravno da iskljucujem Darvinovu teoriju), to je urodjeno osecanje i potreba covekova.

Van mreže Techpriest

• Novajlija
  • *
  • A challenge worthy of my skills.
« Odgovor #22 poslato: Jun 09, 2008, 21:28:21 »
Religija je nastala (mislim na hriscanstvo) dolaskom isusa hrista na zemlju i pre toga je jos postojala za vreme mojsija i drugih znaci da su oni radili neke stvari i da stvarno postoji ono sta vera kazuje. . . u ovom slucaju hriscanstvo
I didn't die nor win.

A challenge worthy of my skills.

Van mreže puppeter

• Aktivan član
  • **
  • master of puppets
« Odgovor #23 poslato: Jun 09, 2008, 21:59:46 »
znam da u Svrljigu dosta ljudi kuburi sa dial up-om ali ako imate mogucnosti odgledajte film na sledecem linku
http://www.zeitgeistmovie.com/main.htm

u vezi je sa temom...
http://www.davorindinic.com/
http://www.forumteatar.com

Macka se uvek doceka na noge! Hleb uvek pada na namazanu stranu!
Ako zalepimo macku na hleb, ona ce lebdeti u kvantnoj neodredjenosti...

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #24 poslato: Jun 10, 2008, 18:57:35 »
Religija je nastala (mislim na hriscanstvo) dolaskom isusa hrista na zemlju i pre toga je jos postojala za vreme mojsija i drugih znaci da su oni radili neke stvari i da stvarno postoji ono sta vera kazuje. . . u ovom slucaju hriscanstvo
noy. ne slazem se. njegovim silaskom na zemlju i pocetkom pripovedanja nastala je filozofija...
relgija je nastala tek kasnije.

znam da u Svrljigu dosta ljudi kuburi sa dial up-om ali ako imate mogucnosti odgledajte film na sledecem linku
http://www.zeitgeistmovie.com/main.htm

u vezi je sa temom...
bas cu pogledati.
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže rujni

• Novajlija
  • *
« Odgovor #25 poslato: Septembar 18, 2008, 11:53:37 »
Religija , je nastala u onom trenutku kad  se odlučilo( tko i zašto.. to čemo ostavit za neko drugo vrijeme) držati ljdsku svjetinu na uzdi  poslušnosti, neznanja, i pod utjecajem straha..
dakle , napominjem da pravim veliku dinsinkciju izmežu vjere i religije, međutim činjenica da religijsko ispunjenje  najbolje se razvija u onim društvima gdje je opća kulturološka,  stručna  i ina  situacija ( po mjerilim azapadne hemisfere niska)..
 Dakle , s ovim mojim stavom ne mislim vrieđat nikoga, dapače, uvjeren sam i na nekoliko primjeramogu tvrditi da ima divnih ljudi koji poštivaju i žive  kroz formu religijskog pogleda na mjestu i ulogu čovjeka u društvu.. Ali osobno, nisam sklon takvim percepcijama izražavanja..

Ne upražnjavam sebe kroz religijska nadahnuća, dok vjera je preintimno pitanje  o kojem trenutno ne želim  diskutirat.

Van mreže bakidaki

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #26 poslato: Septembar 18, 2008, 19:29:34 »
Potpuno si u pravu.

Van mreže rujni

• Novajlija
  • *
« Odgovor #27 poslato: Septembar 19, 2008, 10:19:45 »
Potpuno si u pravu.

To je hrabra izjava.. Teško mi je reći da li sam ja osobno u pravu ili ne.. Argumentacija stvara privid dokazivosti nečeg ili neko. Ne opterećujem se tumačenjima nečeg što bi trebala biti općenito kruna jednog poniranja u sebe  u smislu traženja odgovora na vječna pitanja..Dakako ne mislim na religiju kao vječno pitanje..Religije su kroz povjest čovječanstva jednostavno modificirale,  iz onih vremena kad je život bio priča, a priča bila stvarnost.
Danas na ta vremena imam spomen na legenda, mitove i  a najviše što se da vizuelizirati su simboli  koje se pojavljuju kroz zapise odnosno na objektima kulturološkim odnosno vjerskim...
Bez obzira , ja ti se zahvaljuem na čitanju  mojeg posta , a budem jednog dana  vidjeli što je u stvari što..

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #28 poslato: Septembar 19, 2008, 15:10:26 »
Potpuno si u pravu.

To je hrabra izjava.. Teško mi je reći da li sam ja osobno u pravu ili ne.. Argumentacija stvara privid dokazivosti nečeg ili neko. Ne opterećujem se tumačenjima nečeg što bi trebala biti općenito kruna jednog poniranja u sebe  u smislu traženja odgovora na vječna pitanja..Dakako ne mislim na religiju kao vječno pitanje..Religije su kroz povjest čovječanstva jednostavno modificirale,  iz onih vremena kad je život bio priča, a priča bila stvarnost.
Danas na ta vremena imam spomen na legenda, mitove i  a najviše što se da vizuelizirati su simboli  koje se pojavljuju kroz zapise odnosno na objektima kulturološkim odnosno vjerskim...
Bez obzira , ja ti se zahvaljuem na čitanju  mojeg posta , a budem jednog dana  vidjeli što je u stvari što..

:)
jedared je, neko pricao o razlicitosti religija po njihovoj strukturi zavisno od perioda nastajanja.
uzmimo za primer stari zavet, on je nastao i govori o periodu despotskih drzava , i samim tim nasilniji je, ne samo prikaz zivota, vec su i moralne i zakonske odrednice navedene u knjigama mojsijevim ostre- oko za oko zub za zub.....
bog je prikazan kao ostar vlastodrzac, kakav je i sam vladar, njegov svojevrsni predstavnik na zemlji i bio u dato vreme.

uzmimo sada za primer novi zavet, koji fakticki nastaje u periodu filozofskog preporoda drustva, nastanka ideja o demokratiji, slobodi, kulturi, umetnosti i strukturu novog zaveta i samog boga koji se javlja u ulozi strasne sile, ali nosi poruku> ako ti ko udari samar, okreni i drugi obraz.

ta transformacija se moze posmatrati kao signal da je ocito religiozna misao  i oblikovana od strane vlastodrsca, u cilju objedinjenja naroda pod vlascu.
mnogobostvo je kao vera odgovaralo velikim carstvima, sa velikim brojem stanovnika u periodu expanzije, ali globalizacija tih carstava, njihovo objedinjenje zahtevalo je jednu veru, jednog boga.
tako je i sam car konstantin verovatno optirao hriscanstvo u nadi da ce objediniti carstvo pred raspadom.

e sad, uloga vlasti ukreiranju biblije je poznata, i dobro se zna da je na nikejskom saboru uobliceno sveto pismo.

marks je rekao: covek je stvorio boga, a ne bog coveka :)
ko ce ga znati, mozda je i tako, a mozda je to i gresna misao.

stitonosa dzons u filmu ingmara bergmana sedmi pecat kaze:
skupili smo sve svoje strahove u jedno bice i nazvali ga bogom... mi obozavamo svoj strah, dakle, od nepoznatog.
nije li kao zeus gospodar munje personifikacija prirodne pojave koju nasi predaci nisu mogli pojasniti...

« Poslednja izmena: Septembar 19, 2008, 15:12:13 by hiperinflacija »
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže rujni

• Novajlija
  • *
« Odgovor #29 poslato: Septembar 19, 2008, 18:20:58 »

u stvari iz tvojih misli da se zaključit da uloga religije predstavlja jednu vrstu paravana , plašta , zavjese koja ju u stvari močno oružje u stvaranju privida , jednog krika, jedne želje , vjerovanja u neko buduće vrijeme. Rijetko odmah i sad.
Konceptualna misao iz tvog izlaganja očitava  mjesto i ulogu jednog močnog oružja kroz često ako ne i uvjek depresivno vrijeme razvoja  društva kroz etape..