61 gostiju, 1 korisnik

Poslednje poruke

Autor Tema: Kako je nastala religija?  (Pročitano 14038 puta)

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
Kako je nastala religija?
« poslato: Oktobar 21, 2007, 15:15:22 »
Re~i koje svakodnevno ~ujemo i sa kojima se neposredno slu`imo veoma retko su predmet na{eg razmi{qawa ili interesovawa. Kada ~ujemo ili izgovorimo re~ “RELIGIJA obi~no mislimo na versku pripadnost, veroispovest i crkvu. Ali, religija je mnogo {iri i kompleksniji pojam. Ona postoji otkad postoji ~ovek, qudsko dru{tvo. Religija obuhvata sve poznate i nepoznate, "velike" i "male" religije. Ona je po~etni princip filozofije i nauke.
   Kako treba definisati religiju? Religija, uzevši u obzir njene korene, elemente i hronologiju, predstavlja susret sa jednom drugačijom stvarnošću, susret sa "višim", "duhovnim" bićem ili bićima od kojih svi neposredno zavise. Ona je, dakle, odbijanje da se priroda  prihvati kao objektivna realnost koja se može prilagođavati potrebama čoveka samo na osnovu poznavanja njenih imanentnih zakonitosti i "lukavstva ljudskog uma" koji te zakonitosti udružuje ili okreće jednu protiv druge, a prema ciljevima čoveka; religija je antropomorfiziranje prirode, zamišljanje prirode podložne volji nekog višeg, ali čoveku sličnog bića. To biće nalazi se izvan stvarnog sveta, te je religija, ustvari, put koji vodi  do "duhovnog" bića tj. put do stvarnosti druge vrste.

Ovo je samo jedna od definicija religije. Recimo, opšta. Često se za definiciju uzima ljudski strah, u koji spada strah od prirodnih zakonitosti, nemoći čoveka da se u određenim situacijama snađe i prilagodi. Njegova slabost i urođen nagon za preživljavanjem stvaraju jedan novi ugao posmatranja sveta u celini, kao i nekih njegovih delova. Upravo preko religije i verovanja u neko 'onostrano' biće.
Poznati francuski sociolog, Emil Dirkem, smatra da je najprimitivnija i najelementarnija religija  totemizam. To je vera u ograničen broj vrsta životinja i biljaka  koji se biraju za simbole tj. TOTEME.
U skladu sa ovom teorijom, postoji još nekoliko teorija o religiji tj. vrstama verovanja.

Da ne smaram više, ako je neko zainteresovan, mogu i to da stavim kao POST
U svakom slučaju, kakvo je vaše mišljenje o religiji i njenom nastanku, dragi forumaši?

Van mreže eax

• Moderator
  • Hyper-aktivan član
Re: Kako je nastala religija?
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 22, 2007, 15:04:42 »
Moje misljenje je da je u pitanju ljudska percepcija. Sto ljudi nisu u mogucnosti da objasne, automatski pripisuju natprirodnom, pa time "skracuju muke". Naravno, u pitanju je i sama psihologija, mislim, osecaj da ce nam neko "gore" pomoci da uradimo nesto sto ne mozemo sami, ili, u josh boljem slucaju, uraditi umesto nas. Ljudi se jednostavno lakse osecaju kada kazu "Molim te Boze!"... porast motivacije i nade. To su tek samo nekoliko stvari i mojih misljenja o religiji... da vidimo sta ce drugi forumasi reci. Pozdrav Marla.
...it's not the destination, it's the journey.

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 22, 2007, 23:53:07 »
Vera je i smišljena da bi držala čoveka na lanac jer šta bi se desilo da niko ne poštuje 10 zapovesti koji su na neki način i osnova za pisanje ljudskih zakona i ustava a i merilo poštenja i pravičnosti čoveka.

Gledajući South Park sam provalio neke stvari, svaka epizoda ima svoju pouku. Ne postoji Bog tj. postoji koliko ti veruješ da postoji. Vera mora da postoji kako bi se održao današnji poredak u društvu. Ti si automatski grešan čim se rodiš(jer nasleđuješ grehove predaka) i moraš da budeš u skladu sa "kodeksom ljudskog ponašanja dobrog čoveka" da bi za tebe bilo nade da posle smrti uživaš u Raju. Otkud ja mogu da znam da je ubiti čoveka loše, jer šta ako npr. ja tim činom mu pomažem da ode na neko mnogo bolje mesto nego što je Zemlja i da nije ustvari sve zavera crkve(koja to npr. zna) kako bi to sprečila i vladala ljudima(domen naučne fantastike ali sam ja razišljao u tom pravcu).

Ljudi najviše su vernici iz straha ili kad nemaju drugog izbora. Ja sam ateista pa ipak jednom kad sam bio u životnoj opasnosti uhvatio sam sebe kako se molim Bogu i obećavao sam u sebi ako se sad izvučem da ću početi da verujem. I kad sam se izvuko ispalo je da sam za*ebo Boga.
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 23, 2007, 08:42:00 »
 Svima je dozvoljeno da religiju tumače na svoj način.
Na primer, tipično za predstavnike socijalizma, Marx, Engels i Lenjin su religiju poistovećivali sa Društvom. Dakle, ako verujete u Društvo i njegove zakonitosti, vi ste pravi vernik, nemate čega da se plašite, itd.

Jedno drugo stanovište, koje mi je, na svoj način, delovalo zanimljivo, jeste priča mog profesora filozofije/etike, kako se ljudi dele na one koji će otići u raj ili pakao na osnovu toga kakvi su bili neposredno pre smrti. Ako su činili nešto dobro tj. imali 'dobre' misli, onda idu u raj. I obrnuto.

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 23, 2007, 14:10:16 »
Jedno drugo stanovište, koje mi je, na svoj način, delovalo zanimljivo, jeste priča mog profesora filozofije/etike, kako se ljudi dele na one koji će otići u raj ili pakao na osnovu toga kakvi su bili neposredno pre smrti. Ako su činili nešto dobro tj. imali 'dobre' misli, onda idu u raj. I obrnuto.
A šta ako je neko bio dobar/glup čovek celog života i na kraju mu se sve sk**či zbog toga i počne i da ujeda. S druge strane ako je neko bio loš ceo život i pred kraj života se ispovedi i pokaje odlazi u raj i sve mu je oprošteno. Mislim pričica... pa vi sami izaberite šta vam se više isplati.
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 24, 2007, 08:56:04 »
 E, dragi Zarej, to ti je, kako bi se reklo, kako ti se 'zalomi'. U principu, svi mi možemo da budemo filozofi i teoretičari, pa da damo neku svoju teoriju i obrazloženje.
Mene je religija oduvek zanimala, sam taj pojam i njegova manifestacija od kako je 'svijeta i vjeka'

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 24, 2007, 10:10:18 »
I mene, zaista. Ali mi je i oduvek smetao drugostepeni polozaj zena u bibliji.

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 24, 2007, 14:02:41 »
 E, da. Ima deo u Bibliji kada Isus ide na izvor po vodu, i tu mu prilazi žena sa kojom on razgovara (što je u to doba bilo ispod časti, da žena razgovara sa muškarcem i to još gologlava, što je u ovom slučaju i bilo).
Pripadnici(e) femnističke teorije rado navode ovaj primer kako bi upotrebile pojam diskriminacije, a, sa druge strane, pokazale da su još od tada i žene polako dobijale neke, vrlo male, beneficije.

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 25, 2007, 01:33:24 »
Kaze se za muskarca da cini dobro ako ne zeni zenu, jer je tako ostavi netaknutu i nevinu, i dovoljno gresnu da sama pati. I da cini jos bolje ako je ozeni, jer je tako uzima pod svoje, i ukroti djavola u njoj. Mislim, sta reci.... ;-D
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2007, 17:01:18 by lunja »

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 25, 2007, 10:36:44 »
 Jao, baš si me podsetila... Ovo se ipak nekako više tiče ženske naivnosti. Malo smo odlutali od teme, ali samo da se nadovežem. Naime, u Dekameronu ima jedna priča, ne bih je sada prepričavala, ionako je Bokačo bio lud na svoj način o 'Uterivanju đavola'. Ko je čitao, setiće se.

A i Njegoš je 'pročitao' žene u Gorskom vjencu:

"Ćud je ženska smiješna rabota.
  Ne zna žensko ko je kakve vjere,
  Stotinu će promjenit vjerah
  Da učini što joj srce žudi..."

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 25, 2007, 10:51:14 »
To mogu da slobodno prevedem da zene reaguju iz srca, da ih vode emocije... Ali na samom cinu vencanja zena se zaklinje da ce biti verna (ok) i poslusna.... ;-D

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 25, 2007, 10:56:48 »
 E, zbog toga POSLUŠNA ne verujem u instituciju zvanu brak. I dalje se temelji na tradicionalnom shvatanju uloge i pozicije žene u društvu i porodici.
A, i sami znamo da više nije tako. Nisu više žene toliko diskriminisane kao što su bile do pre, recimo, 10-tak god.

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 25, 2007, 11:38:53 »
E, zbog toga POSLUŠNA ne verujem u instituciju zvanu brak. I dalje se temelji na tradicionalnom shvatanju uloge i pozicije žene u društvu i porodici.
A, i sami znamo da više nije tako. Nisu više žene toliko diskriminisane kao što su bile do pre, recimo, 10-tak god.

Pa tacno je... ali nisu bas sve... Cesto imam prilike da se uverim u to. Ali moram da priznam, i same smo krive za to, jer taj mentalitet nam je ukorenjen, nekako zena svaka podsvesno prihvata sve osobine i sve obaveze koje se "same po sebi podrazumevaju" za jednu zenu... I prihvata da bude to sto muz od nje ocekuje, iako joj se to ne dopada...

Van mreže simce

• Prelazi u legendu
  • under-construction
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 25, 2007, 20:49:32 »
...baš sam hteo da se uključim na temu "kako je nastala religija" ali vas neću prekidati jer je i tema koju ste započele zanimljiva...
@ već dve godine "Prelazi u legendu" @

Van mreže marla singer

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 25, 2007, 20:56:03 »
 Ok, želela bih onda da znam kakva je muška strana priče?

Ali, naravno da se možemo vratiti i na temu, ipak su ovo male digresije na temu :)