208 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Narkomanija u Svrljigu  (Pročitano 50659 puta)

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
Re: Narkomanija u Svrljigu
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 25, 2007, 08:46:32 »
  @ G-O-S-T je, ja mislim, u pravu po pitanju pravih i 'laznih' sportista a tdj. i po pitanju nase svesti. Jeste li culi nekog da kaze: "Moj sin/brat/sestra/rodjak/drug je narkoman." O narkomaniji se uglavnom cuti ili govori kao o pticjem gripu: postoji ali negde daleko i to se nas ne tice. Davno je proslo vreme kad su mladi u Svrljigu bili gotovo zasticeni od toga.

Setila sam se jedne emisije u kojoj je majka dvojice mladica, od kojih je jedan narkoman govorila o tom problemu i kako se cela porodica borila sa tim. Njoj nije bilo jasno zasto joj je jedan sin narkoman a drugi dobar student koji nema nikakvu bolest zavisnosti. Oba su zivela u istim okolnostima, imali iste privilegije i iste stvari su im bile uskracene. Zasto je jedan postao narkoman a drugi ne? Tesko je to pitanje. Mislim da je uzimanje droge povezano sa licnoscu pojedinca a ne sa njegovom okolinom, porodicom ili sa problemima sa kojima se susrece. Neki ljudi umeju da se izbore sa najtezim problemima a neki se slome vec na prvoj uzbrdici. Samo, ovde je rec o vrlo mladi osobama kojima je sve jos mnogo teze nego odraslima, uz to zivimo u mnogo teskom vremenu i mnogima nije lako da se izbore sa samim sobom. Na jednoj strani se nalazi surova stvarnost a na drugoj jedan primamljiv 'leteci' svet. Ko ce jos brinuti o posledicama? Mozda je jedino resenje uciniti drogu sto nepristupacnijom i prestati da o tome govorimo kao o nekoj sramoti i najzad poceti da razgovaramo.

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 25, 2007, 09:19:49 »
...
« Poslednja izmena: Mart 22, 2011, 23:06:54 by WingsOfDesire »

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 25, 2007, 10:31:46 »
Mislim da je trenutno najbolji potez na bilo koji nacin okupiti roditelje, odnosno ljude Svrljiga, neka to bude neka tribina, diskusija, sta vec... i upoznati ljude sta je ustvari to, kako izgleda, jer verovali ili ne ljudi i ne znaju mnogo o tome, zatim kako i na koji nacin prepoznati prve znake narkomanije kod dece, nacin ponasanja narkomana. Izgleda da je prvo potrebno edukovati roditelje da shvate prvo koliko je to zlo veliko i sta nosi sa sobom, i prre svega da shvate da se to ovde radi o konkretnoj NASOJ deci, da je alarmantna situacija i da im se mora pomoci.

Van mreže Tresspass

• Novajlija
  • *
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 25, 2007, 10:38:53 »
Slazem se sa Vasom da je problem mnogo slozeniji i sa lunjom - zar ne postoje ustanove koje vode racuna o tome? Tribine, okupljanja. Zar to nije uloga -Socijalnog-? Pitam jer sam neupucen.

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 25, 2007, 10:48:39 »
Veruj mi da smo gotovo svi neupuceni, na srecu i na zalost...

Postoje organizacije, ali to se uglavno desava u vecim gradovima, pretpostavljam, a mozda je i potrebno stupiti u kontakt sa njima i potraziti pomoc, ne znam... Ali nije problem ni to. Licno ja mogu naci nacina da stupim u kontakt sa jednom organizacijom u nisu, koja sem tih edukativnih mera, ona narkomane snabdeva i cistim sterilnim priborom (jer bolje i to nego sirenje bolesti). zatim organizuje jos neke aktivnosti, ne znam tacno koje, ali znam da za svaku Novu godinu sprema paketice za decu narkomana, jer to su sve registrovani narkomani. Sigurno ne bi bilo lose da se konsultujemo sa njima radi savetovanja, ali naravno to ne mozemo mi sami, to treba da uradi neko, sad ne znam tacno ko, pretpostavljam da bi inicijator trebao biti recimo Dom zdravlja, mozda cak i neki ogranak politickih partija na lokalnom nivou koji se bavi tom tematikom...Sve u svemu nebitno je ko... samo da se ovaj problem shvati kao problem i da se reaguje....

Van mreže Tresspass

• Novajlija
  • *
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 25, 2007, 10:59:18 »
...mozda cak i neki ogranak politickih partija na lokalnom nivou koji se bavi tom tematikom...
Eto gde ce politicari skupljati poene na predstojecim izborima. Da se sepuri ovako bitnim temama i da posle digne ruke od svega! U pravu si. Nebitno ko, samo neka krenu!

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 25, 2007, 11:23:48 »
Ako bude imalo efekta meni zaista nije bitno...

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 25, 2007, 13:09:16 »
Ja ne znam koji bi roditelj otisao u muriju i kazao moje dete se drogira ili kod neuropsihijatra da trezi uput za prinudno lecenje?
Znam druga ciji je otac hirurg koji je na igli... cale je sad od njega napravio tabletomana.... ako tako reaguje medicinski radnik kako li bi reagovao laik?
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže G-o-s-t

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 25, 2007, 19:27:43 »
Ljudi, ja ne želim da mnogo pametujem, jer znam da drugi ne vole takve ljude, ali bre, ne mogu da verujem da neko kaže: narkomanija je suviše složen i kompleksan prpoblem koji ni druga mnogo civilizovanija i naprednija društva nisu mogla da reše, pa nećemo ni mi. I onda u startu odustajemo od bilo koje akcije i pustamo da sve teče svojim tokom?! Pa baš zato i u tim "visokorazvijenim društvima" ništa nisu ni uradili. Zato što njih na zapadu baš briga da li je neko narkoman i da li će sam sebi oduzeti život. Oni žive u istoj zgradi godinama, a uopšte se ne poznaju. Ljudi spavaju na ulici, a nikoga nije briga za to. Deca napuštaju roditelje posle 21. godine i nakon toga kod njih dolaze samo kao gosti. Mi nismo takvi, mi tačno znamo i ko je narkoman, i ko je diler i ko je kome švaler/švalerka i sve ostalo. Zato možemo da utičemo na smanjenje narkomanije ako to želimo i ako imamo malo volje i mnogo hrabrosti za to.
Život je čudo! Čak su moj profil kopirali na svrljig.com! Nisam znao da im toliko nedostajem!

Van mreže simce

• Prelazi u legendu
  • under-construction
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 25, 2007, 20:09:55 »
Mislim da je trenutno najbolji potez na bilo koji nacin okupiti roditelje, odnosno ljude Svrljiga, neka to bude neka tribina, diskusija, sta vec... i upoznati ljude sta je ustvari to, kako izgleda, jer verovali ili ne ljudi i ne znaju mnogo o tome, zatim kako i na koji nacin prepoznati prve znake narkomanije kod dece, nacin ponasanja narkomana. Izgleda da je prvo potrebno edukovati roditelje da shvate prvo koliko je to zlo veliko i sta nosi sa sobom, i prre svega da shvate da se to ovde radi o konkretnoj NASOJ deci, da je alarmantna situacija i da im se mora pomoci.
...čini mi se da je ovo jedina stvar koja bi dala bar neki rezultat tj.bar bi donekle smanjila potencijalne narkomane u budućnosti...za sve ostalo ,budimo realni,je po meni već izgubljena bitka...
...e sada..ko bi organizovao ovakve tribine tj.sastanke?...ti si u odboru,možda je još neko od članova foruma u nekom školskom odboru ili nekom drugom odboru pa pokrenite inicijativu..
...što se mene tiče ja sam u crkvenom odboru...tokom leta u crkvije bila održana tribina u vezi narkomanije.možda je poseta za tako ozbiljnu temu bila mala ali i to je neki početak.ako smatrate da je potrebno ponovo organizovati sličnu tribinu kažite i što se mene tiče,mislim da je moguće održati je,jedino što bi prostor kojim crkva raspolaže bio mali da primi zainteresovane...
@ već dve godine "Prelazi u legendu" @

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 25, 2007, 21:48:26 »
Zar Kulturni centar ne bi zbog svega ovoga ustupio svoj prostor? Ali, crkva jeste mala ali to ne znaci da nekoliko skupova ne bi dalo bolje rezultate. ja licno mislim da je i sama cinjenica da se o tome govori i razmislja svuda, u odborima vrtica, skola, u crkvi, politickim organizacijama ili bilo gde, bitno je samo da se ljudi informisu i napokon shvate da to nesto ovde postoji i da se nesto mora uraditi povodom toga.
Mozda roditelji ne zele da priznaju strasnu cinjenicu da im je dete narkoman, ali docice vreme kada se ta ciinjenica ne moze sakriti, ali tada je uglavnom prekasno...

Van mreže Sephiroth

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 25, 2007, 22:21:23 »
sto se tice predavaljan, mislim da bi jedino imalo efekta ako se odrzi u skoli, a predavaci da budu npr. ex narkoman i neki psiholog, naravno bez razrednih staresina i profesora iz iste skole kako bi ucenici bili slobodni i da pitaju nesto
Neon Genesis Evangelion

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 25, 2007, 23:13:48 »
A gde da nadjemo predavace? i ko da organizuje to, ne mozemo mi odavde da odemo u skolu i predlozimo? ili mozemo?

Van mreže Sephiroth

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 25, 2007, 23:19:15 »
A gde da nadjemo predavace? i ko da organizuje to, ne mozemo mi odavde da odemo u skolu i predlozimo? ili mozemo?
pa zalosno je sto se oni iz skole to ne sete da urade, naravno ovako nesto u koordinaciji sa ministarstvom mora da se uradi....
Neon Genesis Evangelion

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 25, 2007, 23:31:28 »
oni su prezauzeti nekim drugim glupostima i teorijom, nemaju pojma sta se desava u praksi, na zalost... A najmanji je problem da odemo tamo i ukazemo na situaciju. Problem je samo taj kako ce oni odreagovati...