60 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Narkomanija u Svrljigu  (Pročitano 49964 puta)

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
Re: Narkomanija u Svrljigu
« Odgovor #135 poslato: Novembar 07, 2008, 15:52:01 »
[logged]
Na lokalnoj TV juce je objavljeno da je droga u svrljigu odnala dva zivota. Dokle ce cutati opstina i nadlezne institucije? Da li ce bar sada oziveti svest koliko je to uzelo maha i gde sve to vodi?  :-(
Tužno, šta drugo reći. Zna li neko ko su ti ljudi?
Sad je pravo vreme da se rade akcije, manifestacije i edukacije po školama a i svrljiški mediji bi mogli da se uključe.

...a svrljiški DŽ (on Vejn) prolazi na svom bajku i suče brkove mrtav ladan ničim izazvan...ni glavu ne nosi svoju,a kamo li kacigu...
To je Čarls Bronson.[/logged]
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže kosta

• Novajlija
  • *
« Odgovor #136 poslato: Novembar 07, 2008, 16:20:05 »
pa znam da je neki rod na Batu Živojinovića....

Van mreže oVermind

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #137 poslato: Novembar 07, 2008, 16:32:43 »
ja nisam u toku ni ne znam šta se desilo...overdose?

Van mreže mimrush

• Moderator
  • Prelazi u legendu
  • Memini tui memento mei!
« Odgovor #138 poslato: Novembar 07, 2008, 17:33:34 »
za jednog znam da je Balejin sin  :skull: :skull: :skull:

Van mreže kosta

• Novajlija
  • *
« Odgovor #139 poslato: Novembar 07, 2008, 18:06:32 »
tolko i ja znam,čuo sam da su 2,al nzn ko je anadr

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
« Odgovor #140 poslato: Novembar 09, 2008, 11:43:14 »
[logged]Kontakt s marihuanom u 13. godini

Beograd -- U više od polovine beogradskih srednjih škola pronađeni su tragovi marihuane, pokazalo je istraživanje Bolnice za lečenje bolesti zavisnosti.
Komnzumiranje marihuane već u srednjim školama (wikipedia.org)
Istraživanje je obuhvatilo 107 škola u kojima su analizirane supstance sa školskih površina. Prvi kontakt sa marihuanom mladi imaju već sa 13 godina. Kao najčešći razlog korišćenja navode radoznalost i probleme u školi.
Snimak na kome se vidi kako učenici jedne srednje škole konzumiraju marihuanu uznemirio je roditelje i profesore. Marihuana je poslednjih godina postala lako dostupna i učenici nemaju problema da dođu do nje.
Dileri neretko koriste školska dvorišta za prodaju narkotike i cene prilagođavaju đačkom džeparcu. Iako učenici znaju koliko su narkotici štetni, to ih ne sprečava i da ih koriste.
"Oni ne misle da je to nešto što njih može životno da ugrozi, mladi u tom uzrastu nemaju doživljaj bliske smrti tako da oni ne razmišljaju o tome na taj način", kaže porodični terapeut Jasmina Milašinović.
"Oni uglavnom misle, dakle generalno kada počinju, da je to nešto što mogu da kontrolišu, da njima nikad ne može da se desi da postanu zavisni od psihoaktivne supstance, da je to u vlasti njihovog karaktera i da kada kažem 'ne' onda to više neću", rekla je ona.
Učenici, međutim, uglavnom smatraju da marihuana nije droga i da ne može da stvori zavisnost.
"Nema nikakve dvojbe - marihuana jeste psihoaktivna supstanca. Dakle, jeste droga i to po svojim karakteristikama i u to smo u prilici da se uverimo svakodnevno", kaže psihijatar Aleksandar Vujošević.
"Marihuana može izazvati zavisnost, kako psihičku, tako i fizičku. Marihuana po svojim posledicama može razoriti psihičko zdravlje čoveka, kako u nekoj akutnoj fazi, tako i u hroničnoj", dodaje Vujošević.
Maloletnici su dilerima interesantni ne samo kao kupci, već i kao prodavci. Dileri ih uvlače u posao kako bi prodavali drogu svojim vršnjacima.
Gradski sekretar za obrazovanje Vladimir Todić kaže da su školska dvorišta veoma rizična mesta i da će Grad finasirati postavljanje video nadzora i obezbeđenja u što više škola u Beogradu.
"Postoji jasna procedura da kada se dođe do određenih saznanja, ta saznanja treba automatski proslediti nadležnima, ljudima koji se u policiji bave tim problemom", rekao je Todić.
"Naravno, školski policajci, direktori škola, bilo bi dobro da odmah po saznanju obaveste nadležne kako bi reagovali u toj situaciji, odnosno da se napravi taktička zamka da se ti ljudi uhvate na licu mesta kada taj posao rade", kaže Todić.
Todić ističe i da se već dve godine sprovodi projekat prevencije narkomanije edukacijom kroz koji su prošle 23 hiljade učenika. Izvor: B92 
[/logged]
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže Marvolo

• Novajlija
  • *
« Odgovor #141 poslato: Novembar 09, 2008, 16:51:54 »
Obojica su iz iste borodice , jedan za drugim u vecna lovista...
Broj ljudi zarazeni sa Hepatitisom-C je u tzv "naglom" porastu ,sto se svrljiga tice , previse za ovako malu populaciju.
"feel like taking the egde off now ?"
"yesterday's history , tomorrow's a mistery"

Van mreže oVermind

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #142 poslato: Novembar 09, 2008, 17:08:39 »
ok slažem se sa ovim tekstom što kaže da je trava droga...i mišljenja sam da je čovek pre 20te ne treba probati...ali zašto se ne pominju lekovi (na engleskom=drags)  i treba napomenuti da se u određenim slučajevima medicine marihuana i dalje koristi kao lek. Dakle ako ćemo da pričamo o tome pričajmo otvoreno i temeljno.

Van mreže Marvolo

• Novajlija
  • *
« Odgovor #143 poslato: Novembar 09, 2008, 19:41:36 »
ako se pita "shrink" ili ti psihijatar , i tv je droga , kafa , cigareta , sve zavisi od onog ko koristi , nedavno sam procitao clanak o coveku koji "se bode" od 70-ih , to je skoro 40 god. sa iglom , kontrola je pobila mnogo i jos vise njih ce da odu ...
ne kazem da je droga pod kontrolom dobra ,naprotiv , ali ako je vec problem nastao , ne znaci da ne moze da se kontrolise.
 Marihuana se prepisuje obolelima od raka zeluca radi apetita, i kod jedne retke bolesti ociju...
"yesterday's history , tomorrow's a mistery"

Van mreže ivan grozni

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #144 poslato: Mart 16, 2009, 19:54:20 »
Tekst iz danasnje Politike:

Заплењено 32,9 килограма „сканка”
У Сврљигу полиција ухапсила четири лица умешана у кријумчарење и производњу наркотика

Ниш – После открића и заплене 28,9 килограма дроге „сканк“ (цвет марихуане) на граничном прелазу између Србије и Хрватске, код Шида, и сазнања ко је, како и за чије потребе превозио дрогу у камиону са конфекцијском робом, припадници Полицијске управе Ниш су у организованој акцији ухапсили још четири лица умешана у кријумчарење и производњу наркотика.

Како је саопштено, у Сврљигу, на 25 километара од Ниша према Тимочкој Крајини, полиција је ухапсила четворицу произвођача марихуане и код њих притом запленила 32,9 килограма „сканка“у 43 пакета припремљена за дистрибуцију.

Слободе су лишени З. Г. (57), Д. Г. (30) и Б. М. (36) – из Сврљига као и Д. М. (25) из Ниша. Како нам је речено, у току је њихово саслушање у полицији, после чега ће сва четворица бити изведена пред истражне органе Окружног суда у Нишу, где ће бити одлучено хоће ли им бити одређен притвор, или не.

Сва четворица ухапшених, сазнали смо, били су директно повезани са „транспортом“ дроге, која је спакована у три кутије и убачена у товар конфекцијске робе, који је у теретном возилу „мерцедес“ нишких регистарских ознака Милан Јанковић (56), превозио за Италију. Полиција у Нишу утврђује и остале појединости везане са фирмом, у чијем је камиону пронађен „сканк“ и возачем Јанковићем, ухапшеним код Шида.

A ovo su komentari

Marko Knj , 15/03/2009, 23:02
Za gajenje spomenutih biljaka svrljiška policija je imala i ranije saznanja, ali nije dosledno vodila akciju "iz odredjenih razloga" koji nisu poznati njihovim višim starešinama. (Gajenje marihuane u Niševcu!!!) Inače, u Svrljigu je u porastu kriminal: "sudski veštak", "matičar", "oružana pljačka menjačnice u Nišu", "makro"...Trava se diluje u nekoliko svrljiških kafića koji neometano, od strane inspekcije i policije rade posle ponoći. U Svrljigu ima nekoliko kocakrnica, koje su sa zatamljenim staklima i u koje, neometano, ulaze osnovci i srednjoškolci. Zašto zatamljena stakla? U Svrljigu je izrazito razvijen rad na crno. Konfekcijske kuće u garažama, podrumima, kućama, kao na bliskom istoku. Preprodaja stoke se takodje odvija ilegalnim kanalima i prodaje kupcima koji dobro plaćaju. Svrljig je meka za ilegalan izvoz pečuraka i lekovitog bilja bez ikakve kontrole. U Svrljigu je izvršena rasprodaja imovine društvenih preduzeća privatniciama po niskim cenama i sa manjom kvadraturom, kad je u pitanju poslovni prostor. Ova prodaja se odvijala na osnovu sudskih potraživanja radnika svrljiških preduzeća.

забринути сврљижанин, 16/03/2009, 08:58
У овом малом градићу криминал и препродаја дроге цвета а нико ништа не предузима. Сврљишки мештани то знају и питају се већ годинама уназад како то да полиција ћути, гледа и не предузима ништа.

Jel mi to postajemo Srpska Kolumbija?
Jedino zivot prepun napora je vredan zivljenja

Van mreže geronimo

• Prelazi u legendu
  • NIKAD ROBOM
    • NIKAD ROBOM
« Odgovor #145 poslato: Mart 16, 2009, 20:32:38 »
Tekst iz danasnje Politike:

A ovo su komentari

Marko Knj , 15/03/2009, 23:02
Za gajenje spomenutih biljaka svrljiška policija je imala i ranije saznanja, ali nije dosledno vodila akciju "iz odredjenih razloga" koji nisu poznati njihovim višim starešinama. (Gajenje marihuane u Niševcu!!!) Inače, u Svrljigu je u porastu kriminal: "sudski veštak", "matičar", "oružana pljačka menjačnice u Nišu", "makro"...Trava se diluje u nekoliko svrljiških kafića koji neometano, od strane inspekcije i policije rade posle ponoći. U Svrljigu ima nekoliko kocakrnica, koje su sa zatamljenim staklima i u koje, neometano, ulaze osnovci i srednjoškolci. Zašto zatamljena stakla? U Svrljigu je izrazito razvijen rad na crno. Konfekcijske kuće u garažama, podrumima, kućama, kao na bliskom istoku. Preprodaja stoke se takodje odvija ilegalnim kanalima i prodaje kupcima koji dobro plaćaju. Svrljig je meka za ilegalan izvoz pečuraka i lekovitog bilja bez ikakve kontrole. U Svrljigu je izvršena rasprodaja imovine društvenih preduzeća privatniciama po niskim cenama i sa manjom kvadraturom, kad je u pitanju poslovni prostor. Ova prodaja se odvijala na osnovu sudskih potraživanja radnika svrljiških preduzeća.

забринути сврљижанин, 16/03/2009, 08:58
У овом малом градићу криминал и препродаја дроге цвета а нико ништа не предузима. Сврљишки мештани то знају и питају се већ годинама уназад како то да полиција ћути, гледа и не предузима ништа.

Jel mi to postajemo Srpska Kolumbija?

samo polako...
1.nije sudski veshtak vec sudski izvrshni radnik - josh uvek u disciplinskom i istrazi - i nedokazano.
2.matichar - josh uvek u disciplinskom i krivichnom -  i nedokazano
3.menjachnica - u krivichnom - nedokazano
4."makro" - dokazano i osudjen za iznudu
5. Gajenje marihuane u Nisevcu - nikad dokazano...pojedinci osudjivani prekrsajno i krivichno , ali ponavljam , nikad dokazano da se radi o organizovanim delatnostima i udruzenjima...

Dakle...i ovo...
MOze da bude..ali ne mora da znachi...

p.s nismo  Kolumbija ...gori smo...MI SMO DNO/DANCE !!!
NIKAD ROBOM

Van mreže bakidaki

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #146 poslato: Mart 16, 2009, 20:37:30 »
M dajte ljudi šta vam fali, pa neko i to mora da bude...

Samo nastavite vi dobri ljudi...

Van mreže rujni

• Novajlija
  • *
« Odgovor #147 poslato: Mart 16, 2009, 20:42:54 »
 narkomanija je jedno veliko zlo..

Van mreže MishaDLamba

• Novajlija
  • *
« Odgovor #148 poslato: Septembar 11, 2009, 04:50:28 »
Vidim da je tema bila otvorena,naceta su pitanja,pa se stalo...
Evo ovako.. Jedite čevape-nemojte se drogirat'
Naravno,salim se.. Poceo bih prvo od sebe..
Sa nepunih 14 godina,prvi put sam popusio dzoint,to je tad bila fora..da se napusimo i kuliramo..Iako nisam iz Svrljiga,dobar deo tinejdzerskih dana sam proveo u njemu i okolini.Radoznalost,drustvo,neupucenost,faktori su koji su uvek prisutni u zivotu jednog tinejdzera,i koji najcesce dovedu do probanja..Elem,nadam se da cu uspeti ovo da napisem tako da pogodim sustinu,i da ne duzim mnogo.Pocevsi sa pusenjem trave svakodnevno,tolerancija je lagano rasla..vec posle kratkog vremena,bilo je potrebna veca kolicina da bi se postigao onaj prvobitni flesh(osecaj).Kako su u to vreme i trodoni bili svima lako dostupni u apoteci(!)i oni su vrlo brzo postali svakodnevica u mom drogiranju.Dok sam se okrenuo-prosle su 3 godine-ja sam redovno gutao po kutiju trodona dnevno i pusio paket trave za dorucak..Trik je bio novac naci za sve to.U pocetku je bilo lako..dok me nisu provalili na sta trosim...A onda-svi ljudi koje sam poznavao,su bili pokradeni,prevareni,izigrani..Poverenje se vec u velikoj meri kod svih poznanika izgubilo.Ono "zdravo" drustvo iz osnovne skole sam polako stavljao sa strane,lagano sam se udaljavao od njih..Drogiranje i gubljenje vremena je postalo moj zivot.Zurke-zezanja,ekipa,droga-ludilo..bilo je super! Naravno-pa zato se ljudi i navlace-sto je dobro!Elem,niko nije hteo da postane narkoman,sad pocnes da se drogiras-i kazes e sad a cu ja da budem junky,ne-to se postaje vremenom i stazom...puno je stvari koje dovode do toga kako se postaje narkoman,ali to je druga i duga tema.Kako je vreme prolazilo,tolerancija na sve moguce droge i opijate,medikamente, je rasla.Bilo mi je porebno nesto jace.Trava je bila smesna,nije vise mogla da me digne kao prvi put... Dosao je heroin.Kralj svih droga.Pruza ti nestvarno zadovoljstvo-potpuni miri ali vestacki,koji se gubi.. Vrlo kratko sam uzimao na nos(smrkanjem-snifanjem)da bi vec posle nedelju-dve poceo intravenski da ubrizgavam heroin-fiksanje.Kad si na heroinu,prestajes da budes covek-postajes vojnik heroina-boris se za njega.. Sve norme se gube,nista ti vise nije vazno.A onda-kad se pobudis jednog jutra  okupan u znoju,sa grcevima po celom telu..paranoji u glavi,onda unezveren sam sebi kazes;Brate-navuko sam se!Sva lepota vrlo brzo nestaje..dan mi se svodio na to da se uradim da bi mi bilo dobro,i na paranoju posle toga-kako da nabavim za sutra! Vise nisam izgledao kao decko od 18godina..nego kao lose nacrtana karikatura..Skolu sam napustio,svi su se distancirali od mene..nisam bio sposoban za nista,,cinilo mi se da se svet oko mene rusi..i jeste se rusio..moj svet.Dugo sam pokusavao da se skinem,boi bi cist na par dana-najvise nedelju,i onda opet..pad.. Svi pokusaji su bili uzaludni.Najvecu podrsku i pomoc mije pruzila porodica.Prevareni,izmuceni,ojadjeni..oguglali i beznadezni,ipak su skupili snage da istraju do kraja sa mnom.Moja majka je nekako dosla do broja telefona jednog centra za lecenje zavisnika..Moje je bilo "samo" da odem da se lecim..
Prvi dani u centru i dolazenje k sebi bili su nesto najneprijatnije sto mi se dogodilo do tada u zivotu.Trebalo mi je "samo" 3 meseca da dodjem sebi i krenem da razmisljam normalno bez heroina.Kada se dugo drogiras,heroin postane deo tebe...bez njega nisi u stanju da razmisljas i funkcionises.. Napor se isplatio! Nista nije tako dobar osecaj kao radost streigh tj. cistog zivota,ali prava radost!Ne ona trenutna koju daje dop..Posle godinu dana u centru,u okviru rehabilitacije drzali smo tribine na temu narkomanije i prevencije..po osnovnim i srednjim skolama..Kada bi i jedan klinac dosao i podrobnije poceo da se raspituje o svemu,to je bio uspeh!Makar do jednog od njih10 da doprem.. Iz centra sam izasao sa 21.god.Zavrsio sam skolu,odsluzio vojsku..trebalo je dosta vremena da se ponovo integrisem u drustvo kao neko koga nece gledati kao junkya..  Naravno-zahvaljujuci Bogu-stvari su vremenom dosle na svoje mesto.Danas imam 27god.Ozenjen sam i imam divnu cerkicu od 3 god.Ne pusim i ne drogiram se :-) Citajuci ove postove povodom ove teme, osetio sam potrebu da ovo podelim sa vama,nadajuci se da ce barem nekog ko je  u problemu ili ima nekog ko je u problemu-ohrabriti! IZLAZ postoji! Nadam se da sam bio razumljiv,ovo je tema o kojoj moze puno da se kaze.. Sirom sveta se rade prevencije u vidu tribina gde predavanje drze bivsi zavisnici-svedocanstvo iz prve ruke,koje se pokazuju kao delotvorne-uostalom,to je jedan od nacina borbe! Takve tribine bi trebalo odrzati u Svrljigu.Neupucenost roditelja i okoline,umnogome odmazu u resavanju problema.Cak ni sami narkomani nemaju pojma u sta se upustaju kad krenu sa drogiranjem i kakve stvari trpaju u sebe i sta organizam dozivljava.. Naravno treba organizovati i kancelariju u kojoj bi roditelji dobili savet,informaciju(izvinjavam se ako tako nesto postoji u Svrljigu-mozda mi je promako post o tome)da ne peglam vise..sve to i vi znate.Rado cu odgovoriti svakom bilo sta u vezi problema narkomanije.Drago mi je da ljudi iz Svrljiga,sa ovog foruma shvataju koliki je to problem i da zele da se bore!
..psi laju - karavani prolaze..

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
Odg: Narkomanija u Svrljigu
« Odgovor #149 poslato: Septembar 25, 2009, 10:59:51 »
Izvinjavam se što sam tek sada videla post iznad. Svaka čast na iskrenosti i na hrabrosti da sa dna izadješ na površinu. Slažem se da je potrebno organizovati tribine u Svrljigu na ovu temu, samo se plašim da ovdašnji roditelji i dalje ne shvataju to kao opasnost koja bi moga ugroziti baš njihovo dete jer se to u glavnom odnosi na neku tamo decu...  A problem je ovdašnji, naš i naše dece, našeg malog grada.