49 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Filmske vesti, novosti i najave  (Pročitano 114665 puta)

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
Re: Filmske vesti, novosti i najave
« Odgovor #30 poslato: Avgust 15, 2008, 13:12:37 »

13 godina (zar već ?) nakon njihovog duela u filmu Heat ,dve ikone kinematografije, De Niro i Paćino su ponovo zajedno na platnu (režija Džon Avet) ali ovog puta na istoj strani zakona. Jure serijskog ubicu za koga može da se ispostavi da je policajac. Uz njih jednu od glavnih uloga ima i reper 50 cent ; pogledajte trejlere i uživajte.

Small | Large
Small | Large

ps : možda vest o ovom filmu nije nova ali sam je tek sad otkrio  ;-)

Da li volite Gaja Ričija i njegove filmove Sneč i Dve ćađave dvocevke ? Ako je to slučaj uskoro izilazi njegov novi film : RocknRolla. Neponovljivi british stil filmova. Pogledajte trejler !

Small | Large

Da ne zaboravim i ljubitelje Kventina Tarantina , evo njegovog novog projekta : Hell ride. Solidna glumačka ekipa u službi sirove i surove priče...

Small | Large
« Poslednja izmena: Septembar 01, 2008, 20:38:56 by mega games »
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #31 poslato: Avgust 16, 2008, 23:08:08 »

Aleksa Gajić završava svoj prvi film: „Technotise - Edit i ja"

Jurnjava po Beogradu 2074. godine    

Nedavno je pala poslednja klapa prvog srpskog dugometražnog crtanog filma za odrasle „Technotise – Edit i ja”, koji je autorsko delo poznatog strip crtača Alekse Gajića. Sinhronizacija i gluma u animiranim filmovima sve je zastupljenija, a u ovom ostvarenju glasove herojima pozajmili su naši priznati glumci poput Marije Karan, Seke Sablić, Nikole Đurička i mnogih drugih. Prema rečima autora Alekse Gajića, posle šest godina rada na stripovima za francusku izdavačku kuću rešio je da se oproba i u animaciji, pa je svoj stip „Technotise” pretvorio u film. Sa glumcima sam se lako dogovorio, oni su snimili glasove kako bi mi mogli da napravimo animaciju usana, a u septembru bi trebalo da snime finalnu verziju glasova, tako da premijeru očekujemo krajem oktobra – rekao je Gajić za „24 sata”.

U filmu se pojavljuju naši poznati glumci Petar Kralj, Jelisaveta Seka Sabljić, Marija Karan, Boris Milivojević, Nikola Đuričko, Nebojša Glogovac i Sanda Knežević.

Prema rečima Nikole Đurička, on je u ovom filmu zadužen da pomaže u komunikaciji sa glumcima. Film izgleda odlično. Drago mi je da se neko usudio da u našoj zemlji pravi crtani film. Nadam se da će uspešno nastaviti da se bave time. Davanje glasova animiranim likovima se razlikuje mnogo od glume. Sve radite u zadatom okviru i nemate puno mesta za kreativnost, ali je sjajno iskustvo.

Glavni lik crtanog filma „Technotise - Edit i ja” prelepa je plavuša koja živi u Beogradu 2074. godine. Zove se Edit i studira psihologiju, a u slobodno vreme volontira u jednom istraživačkom centru, gde neguje autističnog matematičkog genija Abela. Sticajem okolnosti Edit je umešana u sveopštu jurnjavu oko Abelove najnovije formule koja objedinjuje sve postojeće energije na Zemlji i omogućava apsolutnu moć. Čip koji je ugradila reaguje na tu formulu i oteo se kontroli i u Edit razvija paralelni nervni sistem pretvarajući je tako u superheroja. Tako Edit raspolaže nadljudskom brzinom i snagom, kao i super koordinacijom pokreta svojstvenom samo majstorima borilačkih veština. Ipak, nije sve tako dobro jer se čip, koji nije moguće izvaditi ni hirurški, razvija kao paralelna ličnost svakim danom sve agresivnija, što preti da uništi Edit, koja shvata da na kraju te borbe može da preživi samo jedan.

Preuzeto sa happynovisad.com

Ovo je vest koja me je veoma obradovala. Jedva čekam da ga se film pojavi, jako mi se dopada crtež Alekse Gajića, a nadam se i vama.

Trejler za film :
Small | Large

a evo i njegovih ranijih radova za muzičke spotove :

Small | Large

Small | Large

Uskoro : u rubrici stripoteka! kompletna epizoda stripa Tehnotise u koloru  ;-).
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2008, 23:19:10 by mega games »
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže Yuzer0

• Moderator
  • Prelazi u legendu
« Odgovor #32 poslato: Avgust 23, 2008, 15:31:17 »

Trejler za novi film Ridlija Skota

Ridli Skot, reditelj filmova “Pad crnog jastreba”, “Gladijator” i “Telma i Luiz", nedavno je završio snimanje filma "Krug laži", koji će u bioskopima startovati u novembru. Predstavljamo vam premijerno prvi trejler iz ovog ostvarenja.U filmu „Krug laži“ (Body of Lies), koji dolazi iz studija "Warner Bros.", uloge tumače Leonardo di Kaprio (“Dvostruka igra”, “Avijatičar”, “Crni dijamant”…), dobitnik Oskara Rasel Krou (“Gladijator”), Mark Strong (“Rokenrola”) i drugi.

Film je zasnovan na istoimenom romanu Dejvida Ignacijusa, a scenario je napisao Vilijem Monahan, dobitnik Oskara za film “Dvostruka igra”. Rasel Krou tumači lik Eda Hofmana, manipulativnog šefa CIA-e koji sa operativcem Rodžerom Ferisom (Di Kaprio) postavlja klopke za opasnog vođu Al Kaide, lansiranjem glasine da je bombaš u dosluhu sa Amerikancima.
„Krug laži“ u bioskopima možete pogledati od 27. novembra.

Small | Large

b92

Van mreže Yuzer0

• Moderator
  • Prelazi u legendu
« Odgovor #33 poslato: Avgust 23, 2008, 15:42:29 »

Počinju Filmski susreti u Nišu

Festival glumačkih ostvarenja "Filmski susreti 2008", na kome će biti prikazano 12 filmova, biće otvoren 21. avgusta na Letnjoj pozornici niške Tvrđave.

Nakon svečanog otaranja prve festivalske večeri biće prikazani filmovi "Ljubav i drugi zločin" Stefana Arsenijevića i "Četvrti čovek" Dejana Zečevića.

Na Festivalu će biti prikazani i filmovi "Nije kraj" Vinka Brešana, "Čitulja za Eskobara" Milorada Milinkovića, "Maša" Siniše Kovačevića, "Peščanik" Sabolča Tolnaia, "Bledi mesec" Ljubiše Samardžića, "Na lepom plavom Dunavu" Darka Bajića i "Miloš Branković" Nebojše Radosavljevića, "Biro za izgubljene stvari" Svetislava Prelića, "Princ od papira" Marka Kostića i "Čarlston za Ognjenku" Uroša Stojanovića.

Na Festivalu će biti dodeljene nagrade "Grand pri Naisa" za najbolju glumu, "Car Konstantin" i "Carica Teodora" za najbolju glavnu mušku i žensku ulogu, kao i povelje za najbolju žensku i mušku ulogu, nagrade za najbolju žensku i mušku epizodu i nagrada za najbolju debitantsku ulogu.

Beta

Van mreže Yuzer0

• Moderator
  • Prelazi u legendu
« Odgovor #34 poslato: Avgust 23, 2008, 15:43:28 »
Na festivalu u Nišu 12 filmova

Na 43. Festivalu glumačkih ostvarenja u Nišu, od 21. do 27. avgusta, u zvaničnom programu biće prikazano 12 filmova, uključujući premijeru "Maše" Siniše Kovačevića, kao i film "Na lepom plavom Dunavu" Darka Bajića, obavešten je Tanjug u Direkciji festivala.

Reditelj i producent Bajić prethodno je nameravao da ne prikaže svoj film, zbog ocena organizatora festivala da je ovogodišnja domaća produkcija ispod proseka.

Savet festivala je zaključio da bi bolje bilo da se o ovoj važnoj temi ne vode polemike preko medija, već da kvalitet srpskih filmova i uslovi njihovog nastajanja budu tema posebnog okruglog stola u okviru Filmskih susreta u Nišu. Odluka Saveta objavljena je na festivalskom sajtu.

Bajić je pozvan da učestvuje na tom skupu, što je i prihvatio, a film će biti prikazan u takmičarskom programu, ističu u Direkciji festivala.

Tako će publika moći da vidi sve nove filmove, a svi glumci imaće šansu da se takmiče za Gran pri i ostale nagrade.

Prve večeri na Niškoj tvrđavi biće prikazani filmovi "Ljubav i drugi zločini", u kojem igraju Anica Dobra, Vuk Kostić, Milena Dravić, Feđa Stojanović, kao i "Četvrti čovek", u kojem glavni lik tumači Nikola Kojo.

U novom filmu "Maša", čija je premijera 25. avgusta, učestvuju Kalina Kovačević, Vuk Kostić i Dragan Petrović. To je priča o devojci Maši, izbeglici iz Hrvatske koja sa roditeljima živi u Beogradu, a ima problema sa drogom i žestokim momcima.

U glumačkoj konkurenciji su i Nada Šargin ("Nije kraj"), Vojin Ćetković, Marko Živić ("Čitulja za Eskobara"), Slobodan Ćustić, Nebojša Dugalić ("Peščanik"), Miloš Vlalukin, Nebojša Milovanović ("Miloš Branković")...

Za nagrade konkurišu i Andrej Šepetkovski ("Princ od papira"), Igor Đorđević ("Bledi mesec"), Bojan Lazarov, Jelena Ilić ("Biro za izgubljene stvari"), kao i veliki ansambl "Čarlstona za Ognjenku" - Katarina Radivojević, Sonja Kolačarić, Olivera Katarina, Nenad Jezdić, Stefan Kapičić.

b92

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #35 poslato: Avgust 27, 2008, 08:54:53 »

Evo najave za 4 nastavak serijala Fast and furious , Vin Dizel je ponovo u akciji  :-).

Trejler : http://uk.rottentomatoes.com/m/fast_and_furious/trailers_player.php?IGNMediaID=2530904&playerType=playlist

Uskoro stize nastavak jednog od mojih omiljenih crtanih filmova, jedva čekam !

Trejler : http://uk.rottentomatoes.com/m/madagascar_the_crate_escape/trailers_player.php?IGNMediaID=2457250&playerType=playlist

Specijalno za Vasu  ;-) , novi Star Trek.

Teaser : http://uk.rottentomatoes.com/m/star_trek_11/trailers_player.php?IGNMediaID=2299405&playerType=playlist

Prvi je bio solidan, drugi je bio malo više usiljen...da li će treći deo Transportera biti dobar ? Proverite sami  :-p

Trejler : http://uk.rottentomatoes.com/m/transporter_3/trailers_player.php?IGNMediaID=2527642&playerType=playlist

ps : prati li neko ovaj topic ? Nema nikakvih reakcija... :-X
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2008, 09:57:44 by mega games »

Van mreže Yuzer0

• Moderator
  • Prelazi u legendu
« Odgovor #36 poslato: Avgust 29, 2008, 20:03:29 »
 Ako se računam i ja, a što se ne bih računao  ;-) pomno pratim, verujem i ostali ljudi. Dodajem samo: :obavezno: jer nas podsetiš na vreme na kvalitetne stvari koje treba pogledati.

Nevezano za ovo: žao mi je što niko ko je bio na niškim filmskim susretima ne napisa ni reč. Gledao sam one noćne kratke izvestaje i čuo dosta činjenica za koje nisam znao. Mira Stupica reče da je u Nišu provela prve 3-4 godine glumačkog života i da grad, ljude i pozorište pamti samo po lepom i da zato i dolazi kada i ne snima ništa. Kažu da su niški filmski susreti jedinstveni u regionu između ostalog i zbog toga što su jedini posvećeni isključivo glumcu i što nisu "filmska pijaca" i još puno lepih reči, sada ću potražiti po netu.
Nisam nikada bio, a baš bih voleo vesti iz prve ruke. So...  8-)

Van mreže Yuzer0

• Moderator
  • Prelazi u legendu
« Odgovor #37 poslato: Avgust 29, 2008, 20:16:55 »
ZAVRŠENI FILMSKI SUSRETI U NIŠU      

28. avgust 2008.

Dodelom nagrade Gran pri „Naisa” glumcu Nikoli Koji za ulogu majora Lazara Stankovića u filmu „Četvrti čovek” Dejana Zečevića, sinoć je u Nišu završen 43. festival glumačkih ostvarenja „Filmski susreti”. Pripremila Slavka  Sunajko.

O nagradama glumcima na niškom festivalu odlučivao je žiri u sastavu: Radmila Živković, Petar Kralj i Marija Vicković. Nagrada "Car Konstantin" za najbolju glavnu mušku ulogu pripala je Branislavu Lečiću za ulogu u filmu "Na lepom plavom Dunavu", dok je "Carica Todora" za najbolju žensku glavnu ulogu pripala Nadi Šargin za uloge u filmovima "Nije kraj" i "Čarlston za Ognjenku". Povelje za mušku i žensku ulogu pripale su Vuku Kostiću (“Maša” i “Ljubav i drugi zločini”) i Ani Franić (“Na lepom plavom Dunavu”). Nagrade za najbolju žensku i mušku epizodu dodeljene su Jeleni Gavrilović (“Na lepom plavom Dunavu”) i Bogdanu Dikliću (“Četvrti čovek”). Najbolji debitant na festivalu u Nišu je, prema mišljenju žirija, Ivan Bosiljčić za ulogu u filmu "Na lepom plavom Dunavu".

Osim zvaničnih, dodeljene su i nezvanične festivalske nagrade: časopisa „Film” Sonji Kolačarić za najbolju mladu glumicu, i nagrada bečke filmske laboratorije „Synchro film und video” Ljiljani Blagojević kao najboljem glumcu producentu. Žiri kritike za najbolju glumicu Festivala proglasio je Nadu Šargin, a za najboljeg glumca Slobodana Ćustića (za ulogu oca Eduarda Sama u filmu „Peščanik”).

Saopštenje o nagradama u festivalskom centru proteklo je u napetoj atmosferi, uz polemike najmlađeg člana žirija Marije Vicković, s jedne, i Radmile Živković i Petra Kralja s druge strane, prenosi Beta. Vickovićeva je rekla da nisu sve nagrade donete jednoglasno i dodala da je film "Čarlston za Ognjenku" trebalo da dobije više nagrada i dodala da bi u žiriju morali da budu oni „koji stvari ne posmatraju lično i koji ne pripadaju klanovima”. Petar Kralj je reagovao objašnjenjem da je odlučivao "najpoštenije, sa najboljim namerama i uz veliko divljenje za sve glumce", insistirajući da nikada nije pripadao ni jednom klanu, već uvek samo sebi. Živkovićeva je zahvalila mladoj koleginici na „času moralnosti” i rekla kako se nada da će se ona „ubuduće tako ponašati, pošto to nije bio slučaj tokom žiriranja”.

Na ovogodišnjim Filmskim susretima prikazano je svih 12 prispelih filmova pošto je Selekciona komisija ocenila da je ovogodišnja produkcija "ispodprosečna i po kvalitetu i po kvantitetu". Uprkos projekcijima, koje su pratile česte smetnje u tonu i slici, kao i problemom sa filmom Darka Bajića "Na lepom plavom Dunavu", govorkanjima o klanovima i pritiscima, atmosfera na niškoj Letnjoj pozornici bila je izuzetna. Publika je iz večeri u veče, brojnija nego prethodnih godina, pomno pratila projekcije i uvek toplo pozdravljala "svoje" drage goste, glumce, koji su nakon početnog "izbegavanja" festivala, ipak, došli u većem broju. Oni su, takođe, umeli da joj uzvrate, što kroz izjave da je "najdivnija publika na svetu", koje, čini se, nisu bile kurtoazne, što kroz ono još važnije - brojne dobre uloge, uprkos oskudnoj produkciji, krizi u kinematografiji i svemu ostalom.

Uz uobičajeni vatromet na kraju festivala, publika je mogla da prisustvuje i premijernom prikazivanju dokumentarnog filma "Šaban", koji je, kako su kazali organizatori, svojevrsni omaž Šabanu Bajramoviću, nedavno preminulom Nišliji, kralju romske muzike i jednom od najboljih bluz pevača na svetu, po top-listama pojedinih svetskih magazina.

Piše u Glasu Srbije, a novosti online kažu:

POSLEDNjI glumci napustili su u četvrtak Niš, odlazeći sa 43. filmskih susreta. Senku na jedan od najpopularnijih i najposećenijih festivala u zemlji bacila je svađa članova žirija od srede, odmah posle objavljivanja imena nagrađenih.
Mlada crnogorska glumica Marija Vicković oštro je napala svoje starije kolege Radmilu Živković (predsednik žirija) i Petra Kralja, nezadovoljna što povelju za izuzetnu žensku ulogu nije dobila i Katarina Radivojević. Predsednicu žirija optužila je da se “povinovala” interesima klanova, a Kralja “jer nije smogao snage da se pritiscima odupre”. Revoltirana, Marija Vicković se nije pojavila ni na svečanoj dodeli nagrada.
- Nagrađeni su samo najbolji među najboljima - izričita je Radmila Živković, predsednica žirija 43. filmskih susreta. - Kolege su zaslužile velika priznanja, pre svega, jer izdržavaju tešku bitku u ovakvoj produkciji. Pitanje je gde ćemo i dokle ćemo stići.
U 12 aktuelih ostvarenja domaćeg filma, prikazanih na festivalu, ostvareno je gotovo 50 uloga, a nagrada je bilo samo osam. To je ocenjivače dovelo u izuzetno delikatan položaj, jer su u ovogodišnjoj produkciji, kako smatra Petar Kralj, “glumci odgovorili na milion postavljenih zadataka”.
Sastav žirija 43. filmskih susreta usvojio je, na predlog umetničkog direktora, Savet festivala. Ali i članovi Saveta su, kako saznajemo, bili na mukama. Osim kriterijuma da tri člana žirija nemaju uloge u tekućoj filmskoj produkciji, potrebno je i da se odvaže da žiriraju, jer se nekoliko glumaca upravo zbog pritisaka ljubazno zahvalilo na ponudi da bude u žiriju.
- Nijedan žiri festivala nije pošteđen lobiranja - kaže Risto Bukvić, predsednik saveta 43. filmskih susreta, podsećajući da se odluke mogu donositi i većinom glasova, tako da ovogodišnji “slučaj” sa poveljom za izuzetnu žensku ulogu koja je, većinom glasova pripala Nadi Šargin, a ne i Katarini Radivojević, za šta se zalagala članica
žirija Marija Vicković, nije ni prvi, ni jedinstven. - Ne treba, ipak, umnožavati nagrade, jer imamo primere drugih festivala u zemlji i regionu koji su ponovo upali u zamku da po ključu dodeljuju priznanja kako bi zadovoljili sve ukuse, svima izašli u susret.
U živoj raspravi, ko je trebalo da bude nagrađen, zaboravilo se na nagrađena ostvarenja - Nikole Koja, Branislava Lečića, Nade Šargin, Ane Franić, Bogdana Diklića, Jelene Gavrilović koja su u potpunosti zadovoljila kriterijume po kojima se žiri vodio - radoznalost, eksperiment, transformacija, hrabrost. Da je neko smisleno izostavio iz procene žensku ekipu fima “Čarlston za Ognjenku”, kako su posumnjale Danica Maksimović i Marija Vicković, jer prosto nekome nisu po volji, ostala dva člana žirija Radmila Živković i Petar Kralj, nedvosmileno su odbacili.
Nagrada koja u Nišu nije ni za momenat dovedena u sumnju je ona o kojoj odlučuju glasovi publike. Publika je za glumca festivala izabrala Marka Živića.
- Položio sam najteži test i mislim da je to i najbolja provera glumačkog posla - kaže laureat.

NIKOLA KOJO, DOBITNIK GRAN PRIJA
BIRAM ULOGE I FILMOVE

DILEME u vezi sa dobitnikom najveće nagrade festivala, Gran-pri “Naisa” nije bilo. Nikola Kojo je ulogu majora Lazara Stankovića u filmu “Četvrti čovek”, Dejana Zečevića, odigrao praktično bez greške, kako su i glumci interno komentarisali. Nagrada u Nišu usledila je posle uspeha u Sopotu.
- I u staroj Jugoslaviji u vreme kada su naše uloge konkurisale za nagradu u pulskoj Areni, kao prestižna važila je nagrada dobijena na Filmskim susretima u Nišu, jer su upravo o njoj odlučivale kolege - glumci - kaže nagrađeni Kojo.
Na naše pitanje da li mu se često nude dobre uloge, za koje kaže da su moguće smo u dobrom filmu, iza kojeg stoji veliki timski rad, kao u slučaju Zečevićevog “Četvrtog čoveka”, Nikola Kojo kaže da uloge bira vodeći računa o žanru, kao i o višeslojnosti likova koje tumači.

BRANISLAV LEČIĆ, DOBITNIK “CARA KONSTANTINA”
NAGRADA ZA IZAZOV

VIDIM dosta mladih glumaca, što znači da imamo kome da predamo baklju, kao što smo je i mi preuzeli - kaže Branislav Lečić, dobitnik nagrade “Car Konstantin” za ulogu u filmu Darka Bajića “Na lepom plavom Dunavu”. - Primio sam u životu dosta nagrada, ali ovde je nagrađen i moj “iskorak”. Glumio sam na ivici, skoro kao na ivici noža. Drago mi je da je žiri umeo da prepozna taj glumački rad koji sam uložio i da ga nagradi. I publika je prepoznala dosta humora u mojoj ulozi. Bilo je veoma teško na snimanju.
Iako nikad nisam imao dileme te vrste, odnosno uvek bio vrlo konzervativnih shvatanja, morao sam da glumim sa muškarcem u krevetu. To je bio izazov, jer je trebalo da preispitujem fenomen ljudske spremnosti i pristajanja na sve da bi se postigao neki drugi cilj.

Van mreže oVermind

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #38 poslato: Avgust 31, 2008, 19:01:07 »
Citat
ps : prati li neko ovaj topic ? Nema nikakvih reakcija... confuzed
naravno mega ako niko onda ja  ;-) odlican je topik i svidja mi se odabir filmova samo tako nastavi

Van mreže SpecialK

• Prelazi u legendu
  • Ars Amandi
« Odgovor #39 poslato: Avgust 31, 2008, 19:21:10 »
TRECI DEO TRANSPORTERA?!?!?!
Jupiiiii!
Prvi deo super....drugi bzvz....al ga ja i dalje gledam zbog glavne mushke uloge :trep trep: :D
Hrabri mali toster.

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
    • Mega blog
« Odgovor #40 poslato: Avgust 31, 2008, 19:22:13 »
Hvala vam , baš sam počeo da se brinem za topic  :-\....to be continued  :lol2:

Miwosh

• Gost
« Odgovor #41 poslato: Avgust 31, 2008, 19:24:38 »
Kakav bre transporter...  :-p Ja jedva cekam Madagaskar ...  :D

Van mreže oVermind

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #42 poslato: Avgust 31, 2008, 19:33:12 »
ej ja madagaskar rocknrola edit i ja mada i ovaj startrek samo ima se nacekamo :)

Miwosh

• Gost
« Odgovor #43 poslato: Septembar 02, 2008, 19:33:37 »
Max Payne (2008)

Small | Large

http://www.imdb.com/title/tt0467197/

hmm...

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #44 poslato: Septembar 02, 2008, 19:38:19 »
^ Au, sramota. Upropastice odlicnu igru.

Nego, niko ne pomenu to sto je Goran Markovic dobio nagradu za najbolju reziju na upravo završenom filmskom festivalu u Montrealu. Film se zove Turneja i ne znam kada ce biti srpska premijera.