45 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Micro HD i HDTV Filmovi  (Pročitano 4690 puta)

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
Micro HD i HDTV Filmovi
« poslato: Januar 31, 2009, 15:42:57 »
Do skora nije niko mogo da zamisli da je na 1,5GB moguće smestiti film veće rezolucije od DVD-ja. Sada je to moguce korišćenjem x264 kodeka i matroška kontejnera.

x264
slobodan kodek(open-source pod GPL licensom) za kompresovanje videa u H.264/MPEG-4 AVC formatu.  H.264/MPEG-4 AVC format je visoke kompresije i idealan je za deljenje videa preko mreža sa malim protokom(bitrateom, kao što je internet). Svi klipovi na Youtubu i Google Video-u su u H.264/MPEG-4 AVC formatu. Više na http://www.videolan.org/developers/x264.html

Matroška
je takodje slobodan open-source kontejner u kome je moguće smestiti neograničeno mnogo video, audio zapisa, slika i prevoda i po tome se razlikuje od MPEG,i AVI i sličnih kontejnera. Sličan je VOB kontejneru koji se koristi za smeštanje videa, audia i prevoda kod DVD-ja samo je dosta napredniji. Ekstenzije su mu .MKV za video strimove zajedno sa audiom i prevodom, .MKA za audio strimove samo i .MKS samo za prevode. Više na http://en.wikipedia.org/wiki/Matroska

Korišćenjem ove kombinacije kodeka i kontejnera(x264 + MKV) možete kompresovati vaš video materijal da rekordno malo zauzima prostor a da mu zadržite odličan kvalitet. Ovaj standard preti da naruši vladavinu popularnig DivX-a i na internetu se svakim danom pojavljuju DVD ripovi koji zauzimaju 300MB. Takodje sada su interesantni Micro HD (m-hd) filmovi koji su boljeg kvaliteta od DVD a malo slabijeg od HDTV-a i koji zauzimaju do 1500MB. I na kraju poslastica HDTV film sa ovom kompresijom zauzima isto kao i DVD - 4,4GB.

Programi kojim je moguće kompresovati u x264: http://en.wikipedia.org/wiki/X264#x264_frontends
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže Bomber

• Prelazi u legendu
  • House is Life
Re: Micro HD i HDTV Filmovi
« Odgovor #1 poslato: Januar 31, 2009, 16:01:52 »
Ovaj standard preti da naruši vladavinu popularnig DivX-a i na internetu se svakim danom pojavljuju DVD ripovi koji zauzimaju 300MB.

Ja mislim da to nema veze, dakle dvd rip nekog filma je 700mb, ali ja i dalje radije skidam aXXo release koji je uglavnom izmedju 800-900MB... Ljudi vole kvalitet i tako ce uvek biti, koliko vidim po forumima ima vise onih koji traze 720p ili 1080p ripove (koji su od 4.5-9GB). Jedina stvar koja ih sprecava da poseduju kvalitetan rip je sporiji internet... Mislilo se isto i za muziku kada se pojavio mp3 i na 128kbps se ''sasvim solidno cuje'' ali ko je duze u svemu moze da primeti veliku razliku u kvalitetu i uvek ce hteti da ima minimum 320kbps ili Wav.

:uu:
MySpace     FaceBook     Mixography

Van mreže geronimo

• Prelazi u legendu
  • NIKAD ROBOM
    • NIKAD ROBOM
« Odgovor #2 poslato: Februar 02, 2009, 22:27:52 »
ja sam dosad skinuo nekih 5-6 dvd-a sa ukupno jedno 55-60 micro HD filma i nisam primetio neku razliku u slici dok u zvuku ima razlike-oseca se eho i razdvajanje sto sa DVDrip -om nije sluchaj...
ali to mozda je tako kod mene jerbo imam 2+1 zvucni sistem...neznam...
kakao god...sparas prostor ali malko i gubis...
pa ko voli nek izvoli...
sve si ima + i - stranu...
NIKAD ROBOM

Van mreže zarej

• Administrator
  • Veteran
  • lose programe iskljucicu trajno...
« Odgovor #3 poslato: Februar 02, 2009, 23:03:17 »
Da ne bude zabune mikro HD filmovi su od 1500MB a ne od 300. 300MB su obicni DVD ripovi.
"Ne možes samo pitati korisnike šta je to što oni žele i onda se truditi da im to i daš. Dok ti to napraviš, oni će poželeti nešto drugo". (Inc Magazine, 1989.)

"Veoma je teško dizajnirati proizvod za određenu grupu. Često ljudi ne znaju šta žele dok im to ne pokažeš". (BusinessWeek, maj 1998.)

Van mreže geronimo

• Prelazi u legendu
  • NIKAD ROBOM
    • NIKAD ROBOM
« Odgovor #4 poslato: Februar 03, 2009, 21:39:01 »
u sajtovima sa rapidshare-ovima ( pr,Rapid serbia.com) stoji 300MB MKV filmovi  i najveci je 700MB , dok su standardno od 350-400MB...
MKV format... i to...neki se reklamiraju kao HD quality ali kako nemam HD tv/monitor to i nemogu da potvrdim isto...a da je slika jasnija nego kod DVDrip ili DiVX ,jeste...
zvuk u ponekom zeza...da se ne dezavuishem..
« Poslednja izmena: Februar 03, 2009, 21:43:31 by geronimo »
NIKAD ROBOM

Van mreže geronimo

• Prelazi u legendu
  • NIKAD ROBOM
    • NIKAD ROBOM
« Odgovor #5 poslato: Februar 04, 2009, 22:36:30 »
u sajtovima sa rapidshare-ovima ( pr,Rapid serbia.com) stoji 300MB MKV filmovi  i najveci je 700MB , dok su standardno od 350-400MB...
MKV format... i to...neki se reklamiraju kao HD quality ali kako nemam HD tv/monitor to i nemogu da potvrdim isto...a da je slika jasnija nego kod DVDrip ili DiVX ,jeste...
zvuk u ponekom zeza...da se ne dezavuishem..

morao sam da samog sebe repliram...
naime kad sam malko bolje obratio paznju , primetio sam da se zapravo radi o HDrip filmovima ,tako da je zare u pravu...izvinjavam se na dosadi i unetim zabunama...
poz :)))
NIKAD ROBOM