72 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: «Anime» filmografija.  (Pročitano 4067 puta)

Van mreže Heretic

• Ne silazi sa Foruma
«Anime» filmografija.
« poslato: Oktobar 09, 2007, 22:53:00 »
     “Anime” je nastala na pocetku dvadesetog veka kada su japanski filmski stvaraoci krenuli da eksperimentisu sa tehnikom animacije koja je, u to vreme, bila koriscena u FRA, GER, USA i RUS. Za prvu Anime se smatra klip mornara iz 1907., koji traje tri sekunde. (wikipedia)

Danas ti filmovi traju nesto duže, a ovo je prezentacija nezaobilaznih naslova, namenjena, pre svega, onima koji bi gledali, a ne znaju odakle da pocnu :)  Svih 10 DVD kovera se nalaze i mogu se skinuti, u punoj velicini, sa: http://www.flickr.com/photos/14768705@N02/

1. Akira
         Godina: 1988.
         Originalni naziv: Akira
         Imdb: 7.8/10 (ocene ne pradstavljaju realni kvalitet)
         Režija: Katsuhiro Otomo
         Scenario: Katsuhiro Otomo & Izo Hashimoto
         Muzika: Shoji Yamashiro
         Žanr: Sci-fi/Drama
         Tagline: Neo-Tokyo is about to E.X.P.L.O.D.E. 

Priča „Akire” počinje 2020. godine, 38 godina posle Trećeg svetskog rata koji je nuklearno zbrisao dobar deo planete. Jedne noći grupa mladih motociklista jurca Novim Tokijom i stiže do ivice kratera koji je ostavila jedna od bombi. U povratku, na putu se pojavljuje dečak sa licem starca, dolazi do sudara, hitna pomoć odvozi povređenog motociklistu i on nestaje bez traga. Ostatak grupe biva kažnjen u školi-zatvoru za maloletnike ali to ne utiče na njihovu nameru da otkriju gde je nastao njihov drug, odnosno dečak izboranog lica. Njihove pokušaje prate sumnjivi tipovi... U nastavku, dečaci saznaju da su sva dešavanja vezana za tajni vojni eksperiment sa natprirodnim moćima kome se protivi grupa militantnih mirovnjaka i uleću u bezbroj avantura... Ovaj uvod i meni deluje glupavo, jer se, zapravo,  radi o veoma kompleksnom i konfuznom filmu. Pre nekoliko godina je Stripoteka u izdanju novosadskog Marketprinta objavila 40 epizoda stripa po kome je Akira i nastao. Ako neko želi da nabavi sve epizode (pretpostavljam da ih još uvek ima u ponudi) može da kontaktira MP na broj: 021/614-300 i 613-045.

2. Ghost In The Shell
         Godina: 1995.
         Originalni naziv: Kôkaku kidôtai
         Imdb: 7.8/10
         Režija: Mamoru Oshii
         Scenario: Kazunori Ito
         Muzika: Kenji Kawai
         Žanr: Sci-fi/ Drama
         Tagline: It Found A Voice... Now It Needs A Body

GITS je takodje nastao po cuvenom stripu Masamune Shirow-a. Radnja je smestena u futuristickom Japanu. Major Motoko Kusanagi (kiborg) i njen partner Bateau rade u specijalnoj jedinici policije, “Section 9”, nadleznoj za sajber kriminal i odbegle robote. Njih dvoje tragaju za hakerom, “Puppet Master”, cija je specijalnost implantacija laznih secanja u ljudski um i manipulacija istih zarad licne koristi. Medjutim, Puppet Master je susta suprotnost njihovih pretpostavki… Tecna animacija, odlicna prica… Gledajte.

3. The Grave Of The Fireflies
         Godina: 1988.
         Originalni naziv: Hotaru no haka
         Imdb: 8.1/10
         Režija: Isao Takahata
         Scenario:Akiyuki Nosaka Isao, Takahata
         Žanr: Drama/Ratni
         Tagline: Close your eyes. Open your heart.

U potpunosti sastavljen od flesbekova, film pocinje smrcu (Citizen Kane, a? :) cije se pravo znacenje i tragika skontaju tek na kraju. Radnja se odvija u Japanu za vreme 2. Svetskog Rata, a flashback tehnika nam dozvoljava da dogadjaje sagledamo sa razlicitih aspekata. Seita i njegova sestra Setsuko (sirocad) provlace se kroz ratom zahvacene krajeve i cine sve sto mogu da bi preziveli, no, mi znamo da ce jedno od njih nastradati... Kompleksna prica i karakterni likovi cine film teskim za gledanje, ali se impresija koju ostavlja rasplet moze meriti samo sa najznacajnijim filmovima naseg doba.

4. Perfect Blue
         Godina: 1998.
         Imdb: 7.1/10
         Režija: Satoshi Kon
         Scenario:Sadayuki Murai, Yoshikazu Takeuchi
         Žanr: Triler
         Tagline: The color of illusion is Perfect Blue.

Psiholoski triler govori o pop-zvezdi Kirigoe Mima koja napusta pevacku karijeru da bi postala glumica. Medjutim, i pored popularnosti, Mima se posvecuje ulogama koje su daleko ispod njenih mogucnosti jer je reditelji, jednostavno, ne zele. U isto vreme dobija preteca pisma, a nalazi i web-stranicu sa intimnim detaljima iz svoje proslosti. Konacno, posle smrti prijatelja, “glumica” se povlaci u sebe i dovodi u pitanje kompletnu svoju egzistenciju. Prica napreduje tako sto pratimo dogadjaje iz njenog zivota i zivota neke druge osobe. Opsesija, nasilje i krvoprolice se na momente cine preteranim, ali budite strpljivi... Sve to postaje opravdano na “breathtaking” zavrsetku.

5. Memories
         Godina: 1995
         Originalni naziv: Memorîzu
         Imdb: 7.6/10
         Režija: Kôji Morimoto, Tensai Okamura
         Scenario:Satoshi Kon, Katsuhiro Ôtomo
         Žanr: Sci-Fi/Triler
         Tagline: Some memories can kill.

Memories se vrti oko 3 zasebne price. Prva, Magnetic Rose, je futuristicki triler o posadi svemirskog tegljaca koji prima poruku sa misterioznog napustenog broda. Specijalni tim odlazi u izvidnicu i otkriva da je brod prepun duhova, sto stvarnih, sto imaginarnih.
Druga prica, Stink Bomb, je zapravo komicni “intruder” izmedju prve i poslednje. Ovde nespretni naucnik traga za lekom protiv prehlade, a pronalazi nesto sasvim drugo...
Treca prica, Cannon Fodder, govori o drustvu sagradjenom iskljucivo po konceptu “Oruzje/Rat”, i to iz perspektive deteta. Topovi sa ogromnim cevima vire iz svih zgrada i nisane u pravcu nevidljivog neprijatelja protiv koga vode borbu. Koliko mi je poznato svaki segment filma je baziran na razlicitim manga stripovima te je njihovo povezivanje beznacajno. Kao sto se iz naslova moze zakljuciti to su, pre, tri lebdece price koja nam pruzaju priliku da zavirimo u paralelne svetove i njihovu nepovezanu(ili povezanu?) tragiku, a potom iscezavaju...

6. Metropolis
         Godina: 2001
         Originalni naziv: Metoroporisu
         Imdb: 7.3/10
         Režija: Rintaro
         Scenario: Osamu Tezuka, Katsuhiro Ôtomo
         Žanr: Sci-Fi/Drama/Triler
         Tagline: Welcome to Metropolis       

Ovaj film je zasnovan na istoimenom Sci-fi klasiku Fritz-a Lang-a iz 1927. Radnja je prilicno jednostavna (a i meni je kucanja preko glave), ali zato vas tera da dobro razmislite sta je to sto buducnost donosi sa sobom i kakvo bi, eventualno, vase mesto bilo u toj buducnosti. Dobra muzika, urbani pejzazi i cudni likovi...

7. Boogiepop Phantom
         Godina: 2000
         Originalni naziv: Bûgîpoppu fantomu: Bûgîpoppu wa warawanai
         Imdb: 7.8/10
         Režija: Ne znam.
         Writers: Kouhei Kadono, Yasoyuki Nojiri
         Žanr: Drama/Triler
         Tagline: The shadow follows you.

Uh, sto volim filmove koji imaju komplikovanu radju o kojoj ne smem da vam kazem ni rec, a da ne otkrijem sta se zbiva :) Nagi Kirima se bori protiv nepoznatog neprijatelja i superljudi, kako bi spasio stanovnike Tokija. Usput ga prate Toka M. i Kuroda Shinpei. Pomazu i drugi, ali, kao sto rekoh, ako zucnem, propade vam uzitak. Prica se non-stop razvija i ostavlja u konfuziji danima. S obzirom na prethodnu primedbu,  Boogiepop-a gledajte poslednjeg!

8. Ninja Scroll
         Godina: 1993.
         Originalni naziv: Jûbei ninpûchô
         Imdb: 7.9/10
         Režija: Yoshiaki Kawajiri, Kevin Seymour
         Scenario: Yoshiaki Kawajiri
         Muzika: Kaoru Wada
         Žanr: Akcija/Triler/Fantazija
         Tagline: Feudal Japan... A time of danger, intrigue and deception.

Sex, droga i rokenrol!  Najjednostavniji opis filma. Salim se... Ninja scroll je, iako ekstremno nasilan, prica nalik na mit, u kojoj glavni junak dobije zadatak da nadje i unisti zlog Maga, ali mu taj “kvest” usput otezavaju brojni neprijatelji i sluge mraka. Nabijen akcijom i borbama samuraja, nindzi i svakojakih bica potpomognutih super mocima, NS je pravi raritet medju Hack&Slash/Gore fanovima filmske umetnosti. Premda spada u lagana ostvarenja, preporucujem ga svima.

9. Princess Mononoke
         Godina: 1997
         Originalni naziv: Mononoke-hime
         Imdb: 8.3/10
         Režija: Hayao Miyazaki
         Scenario: Neil Gaiman, Hayao Miyazaki
         Žanr: Drama/Akcija/Triler
         Tagline: The Fate Of The World Rests On The Courage Of One Warrior.

Radnja se odvija u proslosti kada su ljudi bili zaraceni s prirodom, a povrh svega: i medju sobom (proslost?). Surova prica o devojci koju su odgajili vukovi i grotesknom heroju koji zeli da svi ljudi zive u slozi. U filmu ne postoji koncept dobra i zla. Svaka grupa likova ima svoje sopstvene kvalitete, mane i ciljeve koji se generalno ne mogu svesti pod eticki prihvacenu podelu. Prelepi pejzazi, zelenilo i ideja o sveobuhvatnoj nadmoci prirode nad covekom, namece se uprkos tagline-u koji reklamira film. Mnogo vise od obicne bajke.

10. The Animatrix
         Godina: 2003.
         Imdb: 7.4/10
         Rezija: Peter Chung, Andy Jones
         Scenario: Andy Wachowski, Larry Wachowski
         Zanr: Akcija/Drama/Sci-Fi

Animatrix je omnibus od devet kratkih filmova koji koriste ideju Matrix-a za razvijanje sopstvene price. Naravno ima i onih koje govore o Ozirisu i decaku iz drugog dela, kao i o ratu izmedju ljudi i masina i konacnom stvaranju Matrice... Mozda vam se cini da sam fan cuvene trilogije, ali gresite... Animatrix je taj koga vredi pogledati.

E, pa, ljudi... toliko od mene, za sada. Potrudio sam se da vas zaintrigiram kratkim prikazima mojih omiljenih «Anime» filmova. Byebye.
« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2007, 13:29:33 by heretic »

Van mreže WingsOfDesire

• Ne silazi sa Foruma
Re: «Anime» filmografija.
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 11, 2007, 08:33:52 »
...
« Poslednja izmena: Mart 22, 2011, 22:49:47 by WingsOfDesire »

Van mreže Sephiroth

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 16, 2007, 12:08:52 »
slazem se, odlican post, hteo sam da pokrenem ovu temu, i da to dobro odradim, ali me eto neko preteko >:( da se vratim na temu, poceo sam da gledam anime pre par godina, mtv je tad bio pod tim tripom i tako sam se upoznao sa tim "crtacima" od ove godine (thx to adsl) sam poceo da skidam i da se razmeljujem sa drugim ljudima... ne znam tacno sta sve imam, ali evo sat vidim na stolu i u kompu:
Full metal panic (3 serijala)
Guardian of the sacred spirit
Samurai 7
uskoro: Claymore (full)
i nesto od filmova:
Metropolis
Vampire hunter D
Apple seed
Blood - the last vampire
Gungrave
Final fantasy 7 - the advent children

btw heretic, upotpunio bi kolekciju sa ghost in the shell - stand alone complex, ako si zainteresovan za neku razmenu, pm!!
Neon Genesis Evangelion

Van mreže deuterium

• Novajlija
  • *
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 25, 2007, 23:59:31 »
Svaka cast za temu, Heretic!
Skoro sam odgledao Vampire hunter D i dobar je. Preporucujem i Ninja scroll.
Takodje bih preporucio i Heavy metal i Heavy metal 2000, jeste da nisu manga ali meni se mnogo svidjaju!

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
« Odgovor #4 poslato: Februar 10, 2008, 20:12:57 »

Tema je odlična....malo smo je zapostavili pa da je malo oživimo.

Evo mog skromnog doprinosa : upravo izilazi na  konzole next gen Devil may cry 4 (btw, kako Deejay Bomber najavljuje , biće uskoro i za PC) ali malo ko zna da postoji anime istog naziva. Možete ga nabaviti preko wareza (ima za sada 12 epizoda po dvadesetak minuta) ili da ga pogledate direktno preko ovog bloga gde su epizode postavljene za gledanje (bolja konekcija preporučena). Ja sam otvorio blog preko opere, downloadovao plugin koji se nudi za otvaranje playera i sve radi savršeno. Epizode su u originalu (japanski glasovi) a titlovane su na engleskom, crtež je odličan a akcija sveprisutna. Link za online gledanje epizoda je http://www.devilmaycryblogz.com/

Odličan klip sa cool muzikom vezan za taj anime možete pogledati ovde : 
Small | Large
  (hvala Vasi što mi je prosledio ovaj dobar spot)
Ovo je prosto da đavo zaplače  >:D !
« Poslednja izmena: Februar 11, 2008, 09:10:56 by mega games »
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
« Odgovor #5 poslato: Februar 11, 2008, 09:10:29 »

Evo još jednog linka za blog koji omogućava online gledanje anime crtaća, poput ovog iz prethodnog posta. Osim što ovaj nije usko vezan za jednog junaka već nema šta nema !. Svi aktuelni naslovi japanske animacije su tu, i to celi serijali . Možda ćete naleteti na neke linkove koji su pukli ali velika većina njih radi. Ovaj sajt je sveti Gral za one koji imaju bolju konekciju i cene ovu vrstu crtaća. Pogledajte na : http://www.watchinganime.net/all-anime-video-here/

Ah da, da ne zaboravim : sve epizode su u originalu i titlovane na engleskom jeziku.
« Poslednja izmena: Februar 11, 2008, 09:12:34 by mega games »
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...