24 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Poljoprivreda  (Pročitano 3662 puta)

Van mreže nisevcanka

• Hyper-aktivan član
  • www.dolinafest.com
Poljoprivreda
« poslato: Novembar 05, 2008, 10:57:49 »
  "Dragi prijatelji,
Pred vama je treći broj Evropskih svezaka. Tema ovog broja je poljoprivreda. Jesen je,
plodovi ratarskog rada se skladište, prebrojavaju se metričke cente, tone, kilogrami, prebrojavaju
se zasejani, požnjeveni ili zaparloženi hektari. O aktivnosti na poljima, o rezultatima
i prinosima nas izveštavaju u vestima. Još neko vreme, a onda se o poljoprivredi
uglavnom neće pričati, sem u specijalizovanim emisijama. I tako do naredne godine....

Ne treba ni podsećati koliko je poljoprivreda važna. Za svaku zemlju. Za Srbiju, danas,
možda i važnija, imajući u vidu položaj poljoprivrede u prošlosti i turbulentne godine
kroz koje je zemlja prolazila. Pa ipak, stiče se utisak da još nismo našli prava rešenja i
prave odgovore za to kako da svoje prirodne prednosti, svoju tradiciju i svoje dosadašnje
uspehe iskoristimo na najbolji način za efi kasni ruralni razvoj i za razvoj poljoprivredne
proizvodnje.....

Evropske sveske žele da prilozima u ovom broju ukažu na neka pitanja, imenuju
probleme o kojima se mora razmišljati ako se želi boljitak, podsete na iskustva koja već
postoje, otvore perspektive za razvoj ove tako važne privredne oblasti za Srbiju koja je
tradicionalno bila uspešna u nekim segmentima poljoprivrednih aktivnosti. Želeli bismo
da to sve postanu teme čijeg ćemo značaja za opšti razvoj zemlje biti itekako svesni."

Redakcija

Evropski pokret u Srbiji (EPuS) i Forum za međunarodne odnose u saradnji sa Research Center of the Slovak Foreign Policy Association  Evropske sveske 
Neki tamo Tolstoj rekao je jednom, a mnogi su to posle na razne nacine ponavljali. Rekao je da covek moze da zivi i u Jasnoj Poljani, u selendri jednoj ruskoj da napravi prestonicu sveta, samo ako se on oseca kao prestonica..."

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
Re: Poljoprivreda
« Odgovor #1 poslato: Novembar 05, 2008, 23:16:42 »
[logged]"...srpski farmeri su veoma zainteresovani za
visokoproduktivne sorte povrća. Međutim, nesređeno tržište
agro inputa u Srbiji, posebno semena, obeshrabruje ih da skupo
plaćaju semena visokoproduktivnih sorti. Takođe, dešava se
da farmeri budu prevareni i da u „originalnom“ pakovanju visokoproduktivne
sorte u stvari ne bude odgovarajuće seme. Slično
se dešava i pri kupovini voćnih sadnica..."

[/logged]
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže Нишевчанка

• Novajlija
  • *
Odg: Poljoprivreda
« Odgovor #2 poslato: Jun 18, 2012, 00:41:32 »
ВРРРРРЛО ЗАНИМЉИВО!!!
Пермакултура!
шТА ЈЕ то?
То је, каже Сеп Холцер, нешто што је настало много, много пре назива. Ја сам разумела - нешто што је природи потаман.

- То је када посејете „10 за себе + 2 за зеца“, па онда он неће јести Вашу раж. Човек је постао себичан, „само ја, ја, ја“, заборављајући животиње, њима ништа не даје. Пермакултура је давање и несебичност.

- Пермакултура нас учи да постоје биљке које су индикатори тла. Не морате да шаљете земљу на анлизу. Уз помоћ ових биљака знаћете у којој мери Вам је земљиште кисело или базно.

- Пермакултура је знање о томе које се биљке „воле“, а које не, са њом се не окопава и не плеви

- Пермакултура је мудрост камена који чува толоту и воде која даје живот, као и способност одређених врста да обогаћују земљиште

- То је економски и еколошки приступ планети који Вам каже: „Користите то што имате ту“. Пермакултура је против било каквог довлачења материјала са стране. Нема довлачења ђубрива, тамо где је камен-гради се каменом, негујте аутохтоне сорте - оне отпорне врсте којима не морамо да певамо да би расле.

- Градите дом од природних материјала. Нпр. непрана вуна је одличан изолатор (већ садржи ланолин, додајте мало лаванде и тако...), користите бале од сламе, не заборавите камен, земљу... Овај данашњи начин градње – блокови и бетон... ту се не спава. То ни један разуман човек не чини своме детету.

- Богатство је када човек има своју земљу. Није циљ да 1. у месецу добије плату. Када има земљу, радује се и брине о њој. Може тако – може овако, али 1.000.000 Грка млађих од 45 година се враћа на земљу, јер су је сачували. И они ће да преживе.

- Пермакултура не окопава и не плеви. Не пласти, јер животиње као што су козе, аутохтоне врсте оваца и свиња не мораш дохрањивати – оне се саме снађу. Ако пластиш, није важно да ли си у граду или селу: „Радиш као стока“.

- Код Пермакултуре не постоји плодоред, не сеју се монокултуре, све биљке расту заједно. Данас се човек бори против тога и желећи да победи природу, користи хербициде. И тако уништава природан поредак ствари.
После комасације...у северној Србији, након тршења "слогова" десила се најезда мишева. Знате зашто? -Јер су истребљене све змије. Порушен је природни круг.

- Управљање водом је кључна ствар. Ако нема пуно воде, градите терасе. Потребно је што дуже задржати воду на свом поседу. А ако имате мочварно тло, немојте га исушивати, него садите биљке које баш такво тло воле.
Само се прилагодите терену, немојте терен прилагођавати себи – то је много скупо.

Књига “Пермакултура” Сепа Холцера једна је од најбољих књига на свету ове тематике.

Описује како на природан и одржив начин подићи биљни и животињски свет на свом имању, како направити језерце, како направити терасе и високе леје. Књига је у пуном колору на квалитетном папиру са више од 150 слика и илустрација.

Жеља аутора је да на овај начин приближи „врт без мотике“ просечном становнику града, као и да утиче на свест о потреби рационалније употребе ресурса и заштити јединог станишта које имамо – планете Земље.

Издавачка кућа је „Звонећи кедри Србије“, а уредник и директор је Ранко Ласица.
Аутор се нада да ће вам ова књига помоћи са вашим Завичајним имањем, штавише – сигуран је у то.

Извор http://www.srpskamagaza.blogspot.com/
"Када сам заиста почео волети себе, схватио сам колико може бити увредљиво када покушавам да натерам некога да ради оно што ја хоћу, иако знам да тренутак није прави и да та особа није спремна за то, па чак и онда када сам та особа ја. Данас, то зовем ПОШТОВАЊЕ." Чарли Чаплин за свој 70-и рођендан