75 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Anketa

Vasa krvna grupa je ?

O+
A+
B+
O-
A-
AB+
B-
AB-
Ne znam

Autor Tema: Koja ste krvna grupa ?  (Pročitano 10875 puta)

Van mreže Enigma

• Novajlija
  • *
Koja ste krvna grupa ?
« poslato: Septembar 11, 2008, 00:03:55 »
Знате ли која сте крвна група ?

Да ли сте некада добровољно давали крв ?

**************************************************************************************

Нешто више о Крвним Групама

Крвна група је опис карактеристика црвених крвних зрнаца код особа. Две најважније класификације су АБО и Рх фактор.

АБО групе

Крв се дели на 4 крвне групе, у зависности да ли у еритроцитима постоје одређени протеини. То су: А, Б, АБ и О. Хемијске анализе су доказале да носиоци крвне групе А имају у мембранама еритроцита специфичан протеин аглутиноген А (антиген А). Кад се крв крвне групе А дâ неком ко нема дотични протеин, али зато у крвној плазми има истородно антитело (аглутинин α или анти-А) доћи ће до аглутинације. Крв крвне групе Б садржи аглутиноген Б на еритроцитима, крв крвне групе АБ садржи оба протеина, а крв нулте крвне групе (О) не садржи ни један од та два протеина. Последица ове појаве је та да крв крвне групе О не може да прима крв крвних група А, Б и АБ, него само своје крвне групе, а носилац крвне групе АБ не може да даје крв крвним групама А, Б и О, јер оне не поседују оба протеина. Стога, за О групу се каже да је универзални давалац (јер крв било које крвне групе може да прими крв О групе), а за групу АБ се каже да је универзални прималац (јер садржи оба протеина).

Рх фактор

Поред поделе на АБО групе, постоји и резус фактор (Рх фактор), који је добио назив по Резус мајмуну код кога је и први пут откривен. Сви људи се деле на Рх+ (рх позитивне) и Рх- (рх негативне). Људи са Рх+ крвљу стварају резус протеин, док га људи са Рх- крвљу не стварају. При трансфузији, поред АБО група, пази се и на овај фактор. Тако да је О- крвна група најуниверзалнији давалац јер, поред тога што не садржи ни један од два аглутиногена, она не садржи ни резус протеин. Сходно томе, АБ+ крвна група је најуниверзалнији прималац, јер садржи сва три протеина.

Код трудноће, Рх фактор се наслеђује. Ако је мајка Рх-, постоји шанса од 50% до 100% да ће дете бити Рх+ (под условом да је отац Рх+). Током порођаја, фетусна крв може да дође у контакт са крвљу из плаценте и када реагују, може да се покрене стварање имуног одговора код мајке. Мајка ће после порођаја неминовно створити антитела и трајно ће доћи до промене имунитета. Оваква ситуација се сада медицински решава.

Учесталост Рх фактора

Ово је предвиђена учесталост Рх фактора у становништву, на бази појављивања генотипа:
становништво                    Рх-       Рх+
европско порекло               16%    84%
афричко порекло               0.09%    99.1%
неевропско, неафричко    0.01%    99.9%

За Рх- особе, постоји ризик код путовања у делове света где су залихе Рх- крви мале, посебно у источној Азији.

Учесталост

Крвне групе нису правилно распоређене широм популације. О+ је најчешћа, а АБ- најређа. Такође постоје варијације у распореду крвних група у оквиру људских суб-популација. Цифре у овој табели важе за становништво европског порекла.

Компатибилност

Википедија

Van mreže Pepe

• Aktivan član
  • **
Re: Koja ste krvna grupa ?
« Odgovor #1 poslato: Septembar 11, 2008, 00:11:00 »
ja sam 0+ a krv jos uvek nisam dobrovoljno davao cim bude prvom prilikom i ako ne budem zauzet dacu jer svakih minut eventualno dva je potreban davalac krvi
www.myspace.com/petar_svrljig
My dream is to fly,over the rainbow,so high....

Miwosh

• Gost
« Odgovor #2 poslato: Septembar 11, 2008, 00:18:06 »
Ljudi ja nemam pojma koja sam krvna grupa!  :-0 Izbegavam sve odlaske kod lekara(osim onih gde se lekar ne moze izbeci)  :fa:

Nikad nisam dobrovoljno davao krv - plasim se igala...  :-( Sto naravno ne znaci da nikada to necu uraditi! Krv zivot znaci! :(

Van mreže alba

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #3 poslato: Septembar 11, 2008, 00:26:08 »
Znam koja sam krvna grupa i dala sam jednom na silu dobrovoljno krv.

Van mreže Sephiroth

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
« Odgovor #4 poslato: Septembar 11, 2008, 00:28:04 »
ne znam, kad nadjem knjizicu podelicu sa vama, inace sam jednom zamenio 330 ml krvi za 2 slobodna dana u srednjoj skoli ;) sta ja znam, bitno je da se daje i sve to, ali se u mnogim zemljama krv placa, oko 10 evra..  mozda dam ovde a oni je prodaju, nikad se ne zna... jednom sam se bash razocarao, na belle amie tv su pricali o coveku koji je 60 puta dao krv i nisu ni otisli do njega da ga snime....
Neon Genesis Evangelion

Van mreže lunja

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Vredi li...uopste?
    • Lunjin kutak
« Odgovor #5 poslato: Septembar 11, 2008, 11:23:46 »
Ona od redjih AB+... samo 3% ....

Van mreže Nikola Jovanovic

• Moderator
  • Aktivan član
« Odgovor #6 poslato: Septembar 11, 2008, 11:53:43 »
0+

Van mreže SpecialK

• Prelazi u legendu
  • Ars Amandi
« Odgovor #7 poslato: Septembar 11, 2008, 16:06:57 »
0+
Nisam nikada dobrovoljno davala krv, ali volela bih, ali mi ne daju jer nemam tezinu -.-
Hrabri mali toster.

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #8 poslato: Septembar 12, 2008, 15:33:49 »
Ljudi ja nemam pojma koja sam krvna grupa!  :-0 Izbegavam sve odlaske kod lekara(osim onih gde se lekar ne moze izbeci)  :fa:

Nikad nisam dobrovoljno davao krv - plasim se igala...  :-( Sto naravno ne znaci da nikada to necu uraditi! Krv zivot znaci! :(

ma polako, bato, prevazicices ti to....
ja sam davala krv A rhD+
samo ne mogu da dajem sada, imam isuvise nizak pritisak.
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže Nash

• Aktivan član
  • **
« Odgovor #9 poslato: Septembar 12, 2008, 22:46:50 »
A+

nisam ni ja znao dok nisam u srednjoj skoli bio da dajem krv za dva slobodna dana.....  :-X
Θα σε ξαναβρώ σε βράδια καλοκαιρινά κρυφά φιλιά στα σκοτεινά για πάντα η σκέψη θα γυρνά σε σένα

Van mreže miwenitza

• Prelazi u legendu
« Odgovor #10 poslato: Septembar 12, 2008, 23:30:03 »
Iskreno,nemam pojma...Ali valjda O nesto... :uu:
Lazni osmeh je trijumf slomljenih dusa....

Van mreže Lee

• Moderator
  • Legenda Svrljig.NET-a
« Odgovor #11 poslato: Septembar 21, 2008, 08:30:56 »
Ju-hu, evo mene da vam pokvarim prosek O rh - .   :girlsigh:

Redovno sam davala krv jedno 4-5god. ali više ne, pritisak mi je toliko nizak da je davanje krvi postalo malo rizično. Inače, mislim da je dati krv vrlo human gest i podržavam takve akcije.  :-)

Van mreže sanjce

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #12 poslato: Septembar 23, 2008, 00:32:33 »
0 neka,to mi nisu rekli ;)davala i ja jednom za 2 slobodna dana u srednjoj :girlblum: al eto sta ces,bar sam dala i ne kajem se(a i ajd sad da ne kazete da sam samo zbog skole-iskoristila  sam samo 1 dan :lol:)...i opet cu,samo da malo dignem imunitet :girlsigh:
Mnogo puta u zivotu krenem,a onda stanem jer ne znam gde sam...Mnoge reci cujem svakog dana,one uglavnom bole,samo me retke cine srecnom...

Van mreže nikolaradojkovic

• Prelazi u legendu
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 12, 2008, 02:49:22 »
0- nisam davao