96 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: 5. jun - Svetski dan zaštite životne sredine  (Pročitano 5157 puta)

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
5. jun - Svetski dan zaštite životne sredine
« poslato: Jun 05, 2008, 19:42:30 »
[logged]Svetski dan zaštite životne sredine

5. jun 2008. | 08:56 -> 15:57 | Izvor: Beta, Tanjug 
Širom planete obeležava se 5 jun kao Svetski dan zaštite životne sredine. Ove godine obeležava se pod sloganom "Emisija CO2 - kako menjati navike",

Akcija je usmerena na smanjenje emisije ugljen-dioksida u atmosferu. Svetski dan životne sredine, koji je Generalna skupština UN usvojila 1972. godine, predstavlja jedno od glavnih sredstava kojim UN širom sveta stimulišu značaj očuvanja životne sredine i podstiču povećanje aktivnosti na zaštiti životne sredine.

Na taj dan se promoviše stav da je zajednica osnova za promenu ponašanja prema primarnom čovekovom okruženju, a sedište Programa za zaštitu životne sredine UN nalazi se u glavnom gradu Kenije - Najrobiju.

U cilju smanjivanja emisije ugljen-dioksida i drugih gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, potpisan je Međunarodni sporazum o klimatskim promenama - "Protokol iz Kjota".

Protokol je potpisan u japanskom gradu Kjotu, u organizaciji Konvencije Ujedinjenih nacija za klimatske promene, 11. decembara 1997. godine.

Za njegovo stupanje na snagu bilo je potrebno da ga ratifikuje najmanje 55 država i da države koje su ratifikovale taj protokol čine najmanje 55 odsto zagađivača, što se i dogodilo 16. februara 2005, kada je Rusija ratifikovala Protokol, dok su SAD to odbile.

"Protokol iz Kjota" predviđa smanjenje ispuštanja šest gasova koji izazivaju efekat staklene bašte: ugljen-dioksida, metana, azot-dioksida, fluorougljovodonika, perfluorougljovodonika i heksafluorida.

Ministar zaštite životne sredine Saša Dragin izjavio je da Srbija 36. svetski dan zaštite životne sredine dočekuje sa ratifikovanim "Protoklom iz Kjota" (2007), a prošle nedelje je usvojena i Odluka o postavljanju tela za treći mehanizam "Protokola iz Kjota", koji predstavlja mehanizam čistog razvoja.

"Na taj način će svi koji budu ulagali u čiste tehnologije na teritorije Srbije i obezbedili nova radna mesta za građane, moći da očekuju takozvane 'karbon kredite', što znači da će se isplatiti onima koji na takav način budu ulagali u Srbiju, a mi istovremeno nećemo biti 'groblje stare tehnologije'", rekao je Dragin.

Srbija i ekologija

Saša Dragin (Beta)
Ministarstvo zaštite životne sredine pokušava da povrati lidersko mesto Srbije u oblasti zaštite životne sredine, koje je ranije zauzimala, a koje je izgubljeno tokom 90-ih godina, rekao je ministar ekologije Saša Dragin.

On je rekao da to ministarstvu "dobro ide", pošto je u prethodnih godinu dana imalo najjaču zakonodavnu aktivnost od svih resora u vladi.

Dragin je podsetio da je u Beogradu u poslednjih godinu dana smešten centar za merenje klimatskih promena za ceo region i uspostavljena efikasna inspekcijska i preventivna kontrola zagađivača, a Ministarstvo dobro rešava probleme takozvanih "crnih tačaka".

On je rekao da se Srbija po meri zaštite životne nalazi ispred Bugarske, Rumunije, BIH i Makedonije, a iza Hrvatske, koja je uspela da "provuče" kroz skupštinu zakon o ambalažnom otpadu, i dodao da smo mi taj zakon poslali u skupštinu Srbije i da se čeka njegovo usvajanje.

Dragin je povodom svetskog Dana zaštite životne sredine prisustvovao otvaranju automatske merne stanice za kvalitet vazduha u Agenciji za zaštitu životne sredine na Zvezdari i pustio u rad automatski sistem za zalivanje u Botaničkoj bašti "Jevremovac".

Ministar je objasnio da će automatska merna stanica za kvalitet vazduha biti deo geografsko-informacionog sistema mernih stanica raspoređenih širom Srbije, koja će u realnom vremenu davati parametre vezane za kvalitet vazduha u celoj zemlji i prosleđivati ih na sajt Ministarstva žaštite životne sredine.

"To će omogućiti da se pravovremeno reaguje u slučaju akcindentnih situacija", rekao je on.

Upravnik Instituta za botaniku Botaničke bašte "Jevremovac" Petar Marin rekao je na konferenciji za novinare u bašti da će automatski sistem za zalivanje omoguciti održavanje biljaka bez grešaka ljudskog faktora i na način koji biljkama najviše odgovara, a posebno onima u "japanskom vrtu" i sistematskim parcelama.

Automatski sistem za zalivanje, koji je napravljen sredstvima Ministarstva zaštite životne sredine, obezbeđivaće vodu biljkama i u toku noći, a voda za zalivanje će biti korišćena iz izvora koji se nalazi u bašti, a ne iz vodovodne mreže.

Kreditni fond za ekologiju?

Direktorka Fonda za zaštitu životne sredine Željka Jurakić najavila je da bi taj fond, koji za sada daje bespovratna sredstva za projekte u toj oblasti u Srbiji, u budućnosti mogao da preraste u kreditni fond.

Jurakić je na konferenciji za novinare u Beogradu kazala da je to za sada želja, ali i cilj fonda.

"Građani koji žele da doprinesu očuvanju životne sredine, da uštede energiju na različite načine, dobijali bi od fonda kredite za to", kazala je ona.

Prema njenim rečima, Srbija je sa 0,4 bruto društvenog proizvoda koje odvaja za zaštitu životne sredine među zemljama koje najmanje ulažu u tu oblast.
Izvor www.b92.net

Danas sam u Nišu video grupu mladih ljudi u zelenima majicama (verovatno neki pokret ili NVO  su obeležavali Svetski dan zaštite životne sredine), pa me je zaintrigiralo o čemu se radi.
Nije mi jasno samo zbog čega se slične akcije ne rade malo transparentnije, ili ja nisam dovoljno upućen i obavešten, ali recimo desi se havarija u Pančevu i niko do građana iz Pančeva ne protestvuje!? A ostatak Srbije i da ne pominjem. Pa ti Pančevci udišu otrove godinama a ne sećam se da su izašli na ulice ili blokirali fabriku dok se ne reši pitanje zagađenja.
Razumem da većina ljudi iz Pančeva radi u rafineriji i petrohemiji ali valjda im je bitnije zdravlje njihove dece?
[/logged]
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
Re: 5. jun - Svetski dan zaštite životne sredine
« Odgovor #1 poslato: Jun 05, 2008, 19:53:10 »
Citat
Razumem da većina ljudi iz Pančeva radi u rafineriji i petrohemiji ali valjda im je bitnije zdravlje njihove dece?

jeste, to je istina... ali ako pogledaš, ista ti je slika i u boru... to je velika dilema, iako se na prvi mah čini da dileme nema.
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #2 poslato: Jun 06, 2008, 06:03:04 »
[logged]Američki glumac, zvezda horor filmova Ken Fori u Srbiji snima film „Zona mrtvih“: "Pančevo je idealno za snimanje horora" :gwolf: :masktest: :zombi: :smrt:

[/logged]
« Poslednja izmena: Jun 06, 2008, 06:06:36 by acacunami »
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže hiperinflacija

• Moderator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Sometimes I feel so blue...
    • MY OWN PRIVATE HELL
« Odgovor #3 poslato: Jun 06, 2008, 15:12:49 »
Američki glumac, zvezda horor filmova Ken Fori u Srbiji snima film „Zona mrtvih“: "Pančevo je idealno za snimanje horora" :gwolf: :masktest: :zombi: :smrt:

surova istina.
Ppffmmmppmmfmmmppm fmmmpp fmpmmmpmpppf fmffmmmmmppmpmfpmmmpppppppf :(.

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
« Odgovor #4 poslato: Jun 06, 2008, 15:20:59 »
Ekološka situaciju u Pančevu je svakako zabrinjavajuća i moralo bi nešto država da uradi konkretno (kao i za Bor i još mnoga mesta) ali naslov Blica (koji je poznat po bombastičnosti naslova svoji članaka) je "prebučan" po meni. Evo linka pomenutog članka pa se i sami uverite u to : http://www.blic.co.yu/zabava.php?id=44501
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
« Odgovor #5 poslato: Jun 14, 2008, 08:08:45 »
[logged]za primer učenika iz Boždarevca
Prvaci ekološke svesti
U vreme kada se osnovci širom Srbije trude da imaju što bolje ocene zaključene za kraj godine, učenici OŠ „Knez Sima Marković“ iz Boždarevca nadmeću se ko će sakupiti više limenki za reciklažu. Na recikliranje u Beogradu odneli su tonu limenki, čime su postali prvaci ekološke svesti Srbije.

Osnovna škola u Boždarevcu nalazi se na oko 50 kilometara od Beograda, između Ibarske magistrale i pruge Beograd-Bar, što je davalo dodatnu prednost sakupljačima, jer su to dva najveća izvora smeća.
- Jednom sam se vraćala iz Beograda i zatekla sam jednog roditelja kako rovari po kontejneru pored puta. Zapitala sam ga šta to radi, a on mi je odgovorio da ne sme kući ako detetu ne donese neku praznu limenku. Tada sam shvatila da je akcija zaživela i da su je deca ozbiljno shvatila - priča učiteljica Biljana Popović, koja je i glavni organizator ovog projekta.
Na oglasnoj tabli u holu škole stoji rang-lista učenika koja pokazuje ko je koliko limenki sakupio. Desetogodišnja Marina Petrović je tokom školske godine sakupila 14.717 praznih limenki i pobedila ostale školske drugare.
- Pomagao mi je tata, ali i komšije, svaki dan sam donosila punu kesu, a praznu sam uvek nosila sa sobom, gde god krenem. Drago mi je da je moja škola pobedila, a pobediće i sledeće godine - priča Marina.
Škola u Boždarevcu sagrađena je 1891. godine, sređuju je roditelji, dok su računar i ostalu tehniku kupili đaci od novca koji su dobili prodajom smeća.
- Prodajom limenki smo kupili dva računara, mini liniju, DVD i sve što nam je bilo potrebno. Deca čuvaju stvari jer znaju da su se trudili da to zarade i kupe, što je veoma dobro za njihovo dalje vaspitanje - dodaje učiteljica i priča jednu od mnogobrojnih anegdota tokom ove akcije.
- Nosila sam veliki kesu i skupljala limenke duž Ibarske magistrale. Starija žena mi prilazi i pita me: „Dete, je l’ ti to baš moraš da radiš, zar su vam plate u prosveti toliko male?“ - seća se Biljana.
Ova osnovna škola trenutno ima trideset i jednog učenika, a u Beograd su u plastičnim kesama doneli neverovatnih 63.147 limenki.
- Prošle godine smo dobili nagradu, pa sam išao u kamp u Sombor, gde smo se družili i super proveli. Ove godine idemo u „Zeleni rendžerski kamp“ na Tari, pa će opet biti super - priča devetogodišnji Stefan Ristić, koji je skupio više od 12.000 praznih konzervi.
Učenici ove škole dobili su nagradu za najkreativniju kampanju, jer su na Dan planete u Beogradu došli „premaskirani“ limenkama.

Pobednici „Srećnog drveta“
Škola iz Boždarevca pobedila je i na takmičenju u sakupljanju stare hartije. Oni su prošle godine prikupili 1.700.000 kilograma starog papira.
- Tada smo dobili nagradu u iznosu od 500 evra, što smo iskoristili za školski materijal - ponosno priča Biljana.
 Izvor Blic

Izgleda da ipak ima nade

[/logged]