606 gostiju, 0 korisnika

Poslednje poruke

Autor Tema: Noć muzeja 2008  (Pročitano 2394 puta)

Van mreže Sale

• Administrator
  • Ne silazi sa Foruma
  • Live in your world, play in ours.
    • Mega blog
Noć muzeja 2008
« poslato: Maj 17, 2008, 11:37:07 »

NE zaboravite da zaokružite 17. maj u svome kalendaru, jer će se upravo te večeri „Noć muzeja“, najmasovnija kulturna manifestacija u Srbiji, spustiti i na vaš grad!

Jedinstven umetnički spektakl, koji se realizuje u više od 120 gradova širom sveta, pružiće vam priliku da sa jednom ulaznicom u „sitne“ sate izađete i obiđete lokalne muzeje i galerije, pogledate zanimljive gostujuće izložbe, uživate u koncertima, svirkama i uličnim performansima...

Osim Beograda, odličan provod u jubilarnoj PETOJ „Noći muzeja" ove godine očekuje i žitelje Novog Sada, Valjeva, Šapca, Pančeva, Niša, Kragujevca, Kraljeva, Zrenjanina, Sombora, Kikinde, Jagodine, Sirogojna, Požarevca, Subotice, Čačka, Vrbasa, Kladova, Zaječara, Vršca, Aleksinca, Vranja i Užica.

Kako ćete provesti subotu 17. maj?

Odluka je nikad lakša, jer vas od 18 časova pa sve do ranih jutarnjih sati očekuje odličan provod u 23 grada širom Srbije, u okviru jubilarne PETE „Noći muzeja“!

Više od 130 muzeja i galerija u gradu biće otvoreno samo za vas, a na vama je samo da razrešite koga ćete povesti u još jednu nezaboravnu muzejsku avanturu - dečka, devojku, najboljeg ortaka, nerazdvojnu drugaricu, dragog muža, voljenu suprugu, divnu ćerku ili još boljeg sina, starijeg brata ili mlađu sestru...

Bitno je samo da budete u dobroj kondiciji kako bi videli što više zanimljivih postavki, izložbi, koncerata, performansa...

Više o tome pročitajte  na zvaničnom sajtu manifestacije http://www.nocmuzeja.org.yu/2008/sr/location/nis/index.html

a evo i jednog infoa takođe vezan za ponudu Niša :

NIŠ, 16. maja 2008. (Beta) - Noć muzeja u Nišu održaće se ove godine u subotu, 17. maja, na deset lokacija u gradu, a u program je uvrštena i velika izložba eksponata Leonarda de Vinčija. Ovogodišnji organizator Noći muzeja je Alternativni kulturni centar iz Niša, a besplatne karte za sve lokacije biće podeljena danas i sutra. Nišlije će moći da vide izložbu "Leonardovgi kodeksi i mašine" sa 65 eksponata koji predstavljaju originalne Da Vinčijeve vizionarske zamisli robota, letelica, automobila, paraglajdera, topova i bicikla. Postavka će biti izložena u Galeriji Duvanske industrije Niš, koja se nalazi u sastavu Filipa Morisa. Narodni muzej u Nišu pripremio je za Noć muzeja postavku "Arheološko blago Niša od neolita do srednjeg veka", a biće otvoreni i muzeji "Ćele kula" kao i logor "12.februar" na Crvenom krstu. Nišlije će videti i izložbu grafika Georga Bazelica, izložbu Grafičke radionice Sićevo i izložbu Slobodana Kastevarca. U Narodnoj biblioteci Stevan Sremac biće emitovana radio drama "Zidovi Carice Teodore" Simeona Kostova, i postavljena izložba oružja, novčića i komada nakita iz doba Cara Konstantina, kao i video projekcija istorijskog spektakla "Konstantin Veliki" i muzički performans "Žar benda" u dvorištu Biblioteke. U Alternativnom kulturnom centru biće postavljena izložba fotografija "Dolce Vita", autora Saše Nikolova iz Bugarske, a u Galeriji Niškog kulturnog centra izložba radova petnaest profesora Građevinsko-tehničke škole "Neimar" iz Niša.
Mega blog Blog koji prati novosti iz sveta filma, muzike, tv serija, interneta, softvera, video igara, stripova i još ponečeg...

Van mreže acacunami

• Hyper-aktivan član
  • "...ovo je pokušaj da kažem neizrecivo..."
Re: Noć muzeja 2008
« Odgovor #1 poslato: Maj 18, 2008, 08:31:29 »
[logged]Noć muzeja, a? Meni je sinoć ličilo na "sumrak" muzeja  :sick:
Nije mi jasno kako recimo Francuzi mogu da "prodaju" i vazduh oko Ajfelove kule, koju su sami napravili, a mi u Srbiji ne umemo ni ono što smo nasledili da iskoristimo.
Juče smo moja devojka, drugarica i ja, onako naoružani pozitivnom energijom krenuli u obilazak muzeja u Nišu, koje nismo ranije posetili(a milion puta smo prošli pored) jer kad god bi se setili da odemo vrata bi bila zaključana.
Prvo smo otišli do Narodnog muzeja tačno u 18h. Kad smo ušli teta koja radi tamo nam kaže(držeći slušalicu telefona) da joj je direktor rekao da Noć muzeja počinje od 20h i traje do 02h, ne organizuju oni već neko drugi pa nije upućena, ali kad smo već došli možemo slobodno da razgledamo a i imamo i tu neka objašnjenja pored izloženih predmeta pa možemo slobodno da pročitamo !? :-0, kaže ona. Posle 15 minuta je unutra bilo 30-tak ljudi a sve vreme boravka u muzeju se čula buka radnika koji su nešto bušili ispred muzeja.
Inače, izloženi predmeti su iz razdoblja od neolita do srednjeg veka, od nakita, grnčarije, raznih alatki, skulptura, pa čak ima i deo kućne ograde do raznovrsnih novčića. Jedna raznovrsna i bogata postavka izvan svakog mog očekivanja.

Druga destinacija je bila Ćele kula(ili "TOWER SKULL" ^-^, kao stoji na signalizaciji po gradu, delo verovatno nekog od "stručnjaka"). Kad tamo u okolini nema nikog osim nekoliko(čitaj: dva) posetioca koji proveravaju koja su od onih 4 vrata otključana. Ni jedna!Proverismo i mi za svaki slučaj. Pitamo dva klinca koji se tu igraju ko otključava, kažu: "Ima žena koja tu radi ali je verovatno otišla negde, a inače sedi u kućici ispred". Pošto u kućici nismo videli nikog, rešismo da sačekamo kad smo već došli, valjda će neko da se pojavi.
Posle 7-8 minuta sam bio za to da krenemo, jer mi je strpljenje bilo pri kraju kad je moja devojka otišla do kućice da proveri da se možda "žena koja radi" nije pojavila. Pojavila se ali kaže "nije vodič još uvek došao" ^-^(bilo je oko 19h) pa ne može da nam otvori ali nam da ključ da sami otvorimo :-0, ali da ne diramo ništa već samo da razgledamo i da zaključamo kada završimo :-0.
Pođu s nama i još dve devojke koje su isto tako pokušale da otvore zaključana vrata i ona dva klinca.
"Ćele kula" - spomenik borbi za slobodu i ljudskom stradanju, jezivo. Nedavno mi je jedan Španac, pod utiskom onoga što je video u Ćele kuli, rekao "Pa ovi Turci su bili ludi!". Verovatno i previše ludi.

Uredno smo zakljlučali, da ne bi neko ne daj Bože slučajno ušao bez prisustva vodiča koji se još uvek nije pojavio, i uputili se do "Medijane".
Usput smo svratili do galerije NKC-a na Bulevaru Z. Đinđića, gde je verovatno (jer nije bilo naznačeno a ženi koja je tamo bila došla je prijateljica pa nismo hteli da ih prekidamo razgovoru pa nismo ni pitali ) bila  izložba radova petnaest profesora Građevinsko-tehničke škole "Neimar" iz Niša.
Računajući da bez obzira što nije na listi Noć muzeja, arheološko nalazište "Medijana" je možda otvoreno za slučajne turiste ili kakve radoznale osobe koje bi da vide čega sve tu ima, mislimo, subota je, kad bi se neko setio da poseti muzej arheološkog nalazišta ako ne vikendom, ili kad je mozda Noć muzeja, recimo.

Kad tamo - katanac! :-0 Onako, normalno, ne previše veliki, taman za lanac koji drži kapiju da se ne otvori ili da je neko ne otvori. E tu smo odustali od dalje potrage za otključanim muzejima, pa smo rešili da napravimo mali predah kako bi nešto gricnuli.

Posle sat vremena krenuli smo do Galerije Srbija. Dela koja su bila izložena(ne sećam se imena umetnika) rađena su nesvakidašnjom tehnikom sa kojom sam se prvi put sreo, neka vrsta otisaka sa drvoreza i bakroreza u kombinaciji sa bojom nanesenom prstima, veoma interesantno.(U galeriji, na ulazu, za stolom je sedeo neki čika koji je pisao nekakve crtice na papiru, verovatno je brojao posetioce?).
U dve galerije u tvrđavi bile su izložbe Grafičke radionice Sićevo i dela Slobodana Kastevarca. Put, staza ili šta je već između ove dve galerije je totalno neosvetljen uostalom kao i veći deo niške tvrđave. Ne vide se ni ljudi koji idu u susret :ninja: samo se čuju glasovi :gwolf:, totalni mrak...

[/logged]
"Hajde da nadjemo stvari u kojima svi mozemo da dobijemo.
Hajde da ne nadjemo stvari, da se sporimo, gde neko moze da izgubi
Mi se lako ujedinimo protiv nekoga, a nikako da se ujedinimo za sebe. Hajde da se ujedinimo za sebe, pa kada uradimo sve sto mozemo za sebe, onda cemo se deliti. I taj dan nece nikada doci, jer cemo uvek imati sta da uradimo za sebe..." Z.Đ. RIP

Van mreže Pinokio

• Ne silazi sa Foruma
  • izjavljena rec obavezuje.
Re: Noć muzeja 2008
« Odgovor #2 poslato: Maj 19, 2008, 21:06:26 »
Izlozba Leonardovih dela je impozantna, ali mi se nije dopalo sto nema prospekata. Jedino sto se moze kupiti je knjiga o ovoj postavci, koja kosta 1800 dinara.
Kad sve pogledas, opet dodjes do zakljucka da je Leonardo bio i ostao jos nezasenjeni genije.